Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 17:38 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте,
При реконструкцията на моят казан възникна един въпрос?
Възможно ли е да се заменят медните холендери на лулата и охладителя с месингови тъй като предлаганите в момента медни холендери са с цена 23 лв. за брой , подобни месингови са с цена около 5 лв. , а в моята конструкция ще са необходими 3-4 холендера? Месинга ще се окисли ли и да ли това ще повлияе на крайният продукт?
Всъщност въпросите са два, но се надявам на Вашият опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 17:55 
Аватар

Хм, никога до сега не съм виждал медни холендри по магазините, къде ти предложиха такъв фитинг

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 18:55 
Аватар

В Юроком 2000 предлагат доста видове, като в сайта им пише, че са медни- меден холендер конусно уплътнение и плоско уплътнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 20:27 
Аватар

Интересен сайт, благодаря ти. Не съм попадал на тях, а цените им са добри и имат размери на тръби и фитинги, които рядко се намират по обикновените магазини. Все още се чудя дали наистина са медни, или просто така са ги написали, като имам път на там ще спра да погледна. А инак за месинговите, не мисля че е проблем. Окисляват се по малко от медните и са потвърди(яки). Хубаво е като се взимат медни тръби(фитинги) да се иска сертификат от производителя, за да нямат нежелани примеси. В България рядко се ползват медни тръби за водопровод, но има такива за хранителната индустрия. В тези за парно и климатици, не знам какви примеси може да има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 20:37 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
И аз мисля че не би трябвало да има проблем, високите концентрации на киселини отмиват пасивацията на месинга но тук нямаме киселинност или поне в смисъла в който би взаимодействала киселината в дестилата с цинка в месинга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 20:54 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Какво е пасивация? Или патинация.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 21:08 
Аватар

това го знам от нумизматиката - патина е зеления окис, който се получава върху бронзовите монети
тук сигурно ще да става дума за същия окис.. да добавим и медните разбира се :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 21:29 
Аватар

Патината е "благородна ръжда", получава се слой който от наименованието "ръжда" следва да означава че е взаимодействал метала с кислород и се е получил негов оксид.
Пасивация е процес при който повърхността на метала чрез химикали (най-често) че довежда до степен да е електрически неактивен (не че не провежда ток) и по този начин не взаимодейства с кислород да речем.Когато се намаже желязо с преобразовател и повърхността става неактивна към въздействието на кислорода и от там се спира оксидирането на желязото и не ръждясва.В случая преобразователя е разредена фосфорна киселина оцветена в зелено.
Цинка когато е изложен на въздух взаимодейства с въглеродния двуокис и се покрива със слой ала-бала нещо си което го предпазва от по-нататъшно окисление.Когато е във вода се покрива с пасивиращ слой от цинков хидроокис който го предпазва.Точно този пасивиращ неактивен слой се отмива от киселините.За това когато се калайдисват поцинковани улуци се използва силна киселина а там където не е залят с киселина си потъмнява леко и до там но това не е патина.

Фалконе, зеления цвят на патината на медни и бронзови монети и материали в частност е когато взаимодейства медта с хлор а когато е черна си е чистото въздействие на кислорода.

Та по темата, има много казани "менте" които са направени от месинг от братята роми като в последствие се жули с парцала със син камък и придобиват червения бакърен цвят.Имахме такъв казан и нямаше проблеми, единствено когато съм дестилирал кисели плодови каши светваше като нов, даже повече от нов :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 21:47 
Аватар

karlsson написа:
... Та по темата, има много казани "менте" които са направени от месинг от братята роми като в последствие се жули с парцала със син камък и придобиват червения бакърен цвят.Имахме такъв казан и нямаше проблеми, единствено когато съм дестилирал кисели плодови каши светваше като нов, даже повече от нов :lol:

Е ти на месингов казан менте ли му казваш, ела да видиш този, дето баща ми го купи на времето, те тва е Менте.
Чак лулата и охладителя му, са свивани от ламарина. Ако беше меден, чуден казан щеше да е, а сега ме е страх и компоти да варя в него. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 21:48 
Аватар

дали е от хлор не знам, просто тая монетка, която ми мина през ръцете имаше зеленикав оттенък, и 4. Зелена патина (англ. Green Patina). Това е най-разпространения цвят на патината. Откъде толкоз хлор? Ако имаш инфо дай че ми стана интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:43 
Аватар

Ivobal , цените в сайта на ф-ма Кодикс са по-добри и имай предвид, че са без ДДС и в двете ф-ми. Утре ще ги проверя в магазина им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:47 
Аватар

Orel написа:
Здравейте,
При реконструкцията на моят казан възникна един въпрос?
Възможно ли е да се заменят медните холендери на лулата и охладителя с месингови тъй като предлаганите в момента медни холендери са с цена 23 лв. за брой , подобни месингови са с цена около 5 лв. , а в моята конструкция ще са необходими 3-4 холендера? Месинга ще се окисли ли и да ли това ще повлияе на крайният продукт?
Всъщност въпросите са два, но се надявам на Вашият опит.

Ползвай месинговите холендри и не им се притеснявай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:50 
Аватар

Highlander написа:
дали е от хлор не знам, просто тая монетка, която ми мина през ръцете имаше зеленикав оттенък, и 4. Зелена патина (англ. Green Patina). Това е най-разпространения цвят на патината. Откъде толкоз хлор? Ако имаш инфо дай че ми стана интересно.

Ба, да не съм химик, карам по спомени какво съм учил преди 16-17 години.
Това ми се е набило в главата защото химичката реши да ни покаже колко не знаем и как се заблуждаваме че в досег с кислород и като се окислява медта и се получава синьо-зелена патина.Първо загря медна пластина на спиртна лампа и после я навря в една голяма стъкленица която беше запълнила с кислород.Медта почерня.След това направи същото но в стъкленица с хлор на дъното и позеленя пластината.
Понеже беше щантава даскалка и много отворена към въпроси, от нея съм запомнил че като "порастнем" и започнем да варим ракия, ако имаме меден казан предварително всичките му части които са в досег с алкохола и изпаренията трябва да се обработят с лимонена киселина за да се изчистят от всякакви окиси.Сега ми идва на акъла че нищо не е казвала за месинг или бронз да е вредно.
Малко се отплеснахме ама карай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:58 
Аватар

Orel написа:
Ivobal , цените в сайта на ф-ма Кодикс са по-добри и имай предвид, че са без ДДС и в двете ф-ми. Утре ще ги проверя в магазина им.

Даа, имах впредвид ДДС-то и пак цените са по-добри от попътните магазинчета от които купувам разни неща. Не забравяй да питаш за чистотата на медта, а утре ще очакваме подробности. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 16:32 
Аватар

Фирма Кодикс са пълни мизерници в магазина си ( магазин, силно казано една барака) нямат нищо от обявените на сайта медни фитинги, тръби и холендери. Като ги попитах защо не са ги махнали от сайта си след много размисли установиха, че човека който се занимава със сайта е в "чужбина". Чисто българска работа.

Оказа се че и в Юроком холендерите не са от мед, а месинг, така ги написали в сайта за да им е по удобно групирането, едните стават за медни тръби, а другите за стоманени или не знам какви. Въпреки ,че предният път един от продавачите ми твърдеше, че са медни. Загубих половин ден да ги обикалям. Въобще българските сайтове са само реклама и нямат нищо общо с действителността.
Ivobal , каква чистота на медта!!! Те не знаят какъв е състава на мекият им припой ти питаш за мед- говоря за Юроком.
Мисля, че темата се само закри.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София