Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 17:08 
Аватар

малко се отплеснахме карлсоне, но няма лошо ;) Сега се позачетох и си прав - оксида на медта наистина е с черен цвят, а дали зеления цвят се дължи изцяло на взаимодействието с хлор, виж това не можах да разбера. Към Оrel (и други въздушни братя виждам тук :)) имам въпрос: В началото каза че са по-скъпи тези медните, сега казваш като си отишъл че не били медни, на същата цена ли са ти ги предложили?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 17:12 
Аватар

Не се отчайвай, бъди оптимист. Ако искаш сподели какво точно искаш да направиш и ще "поумуваме по съфорумски".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 17:49 
Аватар

Местожителство: София
Ivobal,
Благодаря за подкрепата.
Отказване няма да има, аз така и така вече съм вътре, а и този сайт все ме кара да направя нещо ново.
Всъщност вече съм събрал материалите и сега ми остава да сглобя всичко, но има едни заварки ( спойка с твърд припой ) да се направят, имам двама "майстори" и малко ми е трудно да им се доверя, "ти изрежи всичко и няма проблеми", но като чуя това се замислям. Всичко съм написал в темата за "тунинг на стар казан" не знам дали си я виждал. Всъщност проблема е в заваряването на един купол( старо менче) върху стария капак на казана. Мисля, че трябва да се направи с твърд припой, но още не смея да срежа капака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 18:23 
Аватар

И мен, би ме било страх, да срежа капака на готова система. Понеже темата с фитингите, вече е изчерпана , предлагам да ми отговориш на въпроса какво е това менче в темата "тунинг...". Така и не разбрах и на кой вариант си се спрял.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 18:54 
Аватар

Ivobal, имаш ЛС

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 06:53 

. Всъщност проблема е в заваряването на един купол( старо менче) върху стария капак на казана. Мисля, че трябва да се направи с твърд припой, но още не смея да срежа капака.[/quote]

Оформи менчето, наложиго на капака и го очертай, ще се получи окръжност вътре в тази окръжност очартай нова окръжност с по малък диаметър като растоянието между двете окръжности е 1 сантиметър ,изрязваш по малката окръжност и този 1см го нарязваш с ножица през 1 см. и го запряташ, налагаш менчето и подрязаното го пречукваш към менчето и запояваш. Ако питаш мен хвани някой калйджия с пазърлък щети излезе по ефтино и ще го направи по добре или само да го пасне, после запояването с медно фосфорен припой е лесно, мангала по трудно ще го запой, те ги запояват с боракс на оган и е по трудно и неудобно от колкото с газова горелка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 09:49 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Бораксът е флюс.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 09:53 
Аватар

Spout,
Моята идея е същата, но не знам дали да поставя първо муфата за колоната на менчето и след това да монтирам менчето или първо менчето и след това муфата, защото при монтажа на менчето може да се получат разминавания и след това муфата да не е центрирана. От друга страна с нарязването на борда ще се получат много неравности, които след това ще създават проблем при почистването на капак, може би ще се опитам да изчукам ламарината цяла. В София не че няма цигани, но къде да търся калайджия?
Аз имам горелка за пропан - стара руска с три накрайника, но не знам да ли с нея ще стане с меднофофорен припой, на който дават работна Т 650-800*С, моят е без обмазка, имам и флюс за меднофосфорен припой. Мисля си ако го подгрявам външно на газов котлон, а от вътре да запоявам с горелката, но ще е доста трудно.
Въобще много въпроси възникват, а нямам излишен материал за проби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 10:05 
Аватар

Може и на цветна заварка да идеш. Из София е пълно с такива.От :google: намерих поне 5-има, защото мислех колоната да я хвана към казана с цветна заварка и ми искаха по телефона 25 лв., тя е ф54. В твоя случай предполагам до 50 лв. ще се спазариш, но така поне нищо няма да купуваш (припои, флюсове и т.н.).
И аз като тебе нямах доверие на "майстори" и си направих всичко сам. Както spout казва прорязах и загънах, през около 1 см.Обаче прорязах муфата и направих отвора на купола по нея, пъхнах муфата отдолу-нагоре, нагрях я с горелката, намазах с флюс, след това с твърд припой и заспа. Вътре в купула не успях да я запоя, защото муфата е доста дебела (около 2 мм), а купола се стеснява и трудно става (поне за мене), но вече няколко пъти варя и проблеми със спойката никакви.
По-скоро като проблем ми е, че купола е от тънък материал и поддава,защото колоната е 1м., има и охладител, който я дърпа на една страна. На пролет мисля да го укрепвам вероятно с 4 шпилки, като долните които ще са закрепени в купола да са от неръжд. или ще запоя медни тръби ф10 към купола и над тях ще надграждам. Каквото и да правя все ще е проводник на топлина и за сега ме спира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 16:37 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Цитат:
Аз имам горелка за пропан - стара руска с три накрайника

Ако е само на пропан и няма кислород, няма да стане.Няма да успееш да нагрееш медната ламарина до точката на топене на припоя.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 19:17 
Аватар

Горелката е само за пропан. Не съм специалист заварчик, но мисля че ламарината, която 1-1,5мм ще мога да я загрея в една точка до необходимите 650 - 800*С за припоя, но дали няма да я прогоря и за това ако направя няколко точки примерно през 5 см. за здравина,а след това да уплътня с мек припой по цялата дължина на шева.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2011, 21:14 
Аватар

Orel написа:
Spout,
Моята идея е същата, но не знам дали да поставя първо муфата за колоната на менчето и след това да монтирам менчето или първо менчето и след това муфата, защото при монтажа на менчето може да се получат разминавания и след това муфата да не е центрирана. От друга страна с нарязването на борда ще се получат много неравности, които след това ще създават проблем при почистването на капак, може би ще се опитам да изчукам ламарината цяла.

Аз също мисля това за добър вариант, след което запояване с мек припой.

Orel написа:
Горелката е само за пропан. Не съм специалист заварчик, но мисля че ламарината, която 1-1,5мм ще мога да я загрея в една точка до необходимите 650 - 800*С за припоя, но дали няма да я прогоря и за това ако направя няколко точки примерно през 5 см. за здравина,а след това да уплътня с мек припой по цялата дължина на шева.

Не съм специалист по запояване, но се съмнявам се да успееш с тази горелка. Медта е с много добра топлопроводимост, а площта на капака и менчето е доста голяма. Успееш ли да направиш точка, ще направиш и шев.
Според мен по-лесният вариант за здравина, е да използваш няколко медни нита. http://markita.net/nit-frezenk-meden-5-h-12.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 11:08 
Аватар

Orel написа:
Фирма Кодикс са пълни мизерници в магазина си ( магазин, силно казано една барака) нямат нищо от обявените на сайта медни фитинги, тръби и холендери. Като ги попитах защо не са ги махнали от сайта си след много размисли установиха, че човека който се занимава със сайта е в "чужбина". Чисто българска работа.

Айде стига бе! :shock:
:shock:
Ако бях прочел този пост на ОРЕЛ по-рано, нямаше да направя грешкат като него . Тия от Кодекс са ебати и лъжливите мръшляци :x Въобще всичко казано от колегата е вярно!!!
Извадих си ценовата листа и цял ден смятах колко ще ми излезне ъпгрейдването на казана. Но в последсви, едва когато им видях снимката на пършивото магазинче в Гугълмапс, разбрах, че нещо не е наред. :wallbash:
Обадих се по телефона и едно "жабе" с медено гласче ми съобщи , че почти нищо нямат от фитингите. И когато, пак по подобие на ОРЕЛ попитах - защо тогава подържат в сайта си такъв голям набор артикули, ми се отговори АБСОЛЮТНО същото, което са казали и на колегата - човекът, който поддържа сайта е в чужбина! :explode:
Разбира се "жабето" отнесе една ..... лелина, но това не ми реши проблема :buch:

Ебати и наглеците скапани - за тези 3 и повече години, колко ли хора са подлъгали по този начин, за да им стъпят в бараката наречена магазин?!!

Дано този пост се прочете от повече колеги, за да си направят съответните изводи!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 11:34 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Мастер Стийл Профайлс - медни ламарини, тръби, както и всякакви профили от неръждавейка, листове, неръждавейка тръби и т.н.
Поцинковани ламарини, черна ламарина всякакви дебелини.
Ако имат склад във вашето населено място - това е фирмата.
Фитинги баш нямат много, но все пак има.

При нас са на площ няколко десетки декара.
Освен това режат дебели ламарини и профили с различни профи инструменти, включително и плазма.

Не обичам да правя реклама , особено пък безплатна, но фактите са си факти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 11:37 
Аватар

:gott: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София