Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 07:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Апр 2012, 00:24 

От доста време съм във процес на строене на нещо подобно. Тук предимно чета. Установката която строя е от военна млековарка 100 л. със парна баня. От начало замисъла беше да е със масло но във момента е да е със антифриз заради окислението на маслото и нагарите. Казана е построен остава капака обмислям купол тип аламхбик със спирала на Мюлер. На края ще пусна снимки................. наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2012, 21:54 
Аватар

Ще очакваме с нетърпение! Наздраве и на теб!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2012, 16:41 
Аватар

Местожителство: Монтана
Эдравей те колеги каэана ми е на маслена баня и съм много доволен лесно се работи с него маслото е с висока точка на кипене 200 градуса . Маслото е фреоново

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2012, 13:53 
Аватар

mirko написа:
Эдравей те колеги каэана ми е на маслена баня и съм много доволен лесно се работи с него маслото е с висока точка на кипене 200 градуса . Маслото е фреоново

Колега би ли споделил точно каква е марката и модела на това 'Феоново масло" и от къде може да се закупи.
Благодаря ти предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 17:31 

benmihalev написа:
Здравейте.
Нов съм във форума. Прегледох внимателно всички теми но никъде не видях тема за изграждането на казан на водна баня.
В процес на изгражане съм на казан за ракия от три стари казанчета на перални и искам да го направя на водна баня.
Ще бъда много благодарен ако споделите мнения, опит, снимки, четежи и теория относно създаването на казан за ракия на водна баня.
Благодаря предварително.

Като се има предвид, че материалът за ракия започва да ври при 70 градуса Целзий и се използва само фракцията между 75 и 82 градуса, считам, че основният съд може да се сложи в по-голям съд с вода с разстояние между стените около 2 см и смело да се загрява водата във външния съд - без клапани и други приспособления

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2012, 08:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, малко като дявола евангелието четеш теорията :megagrin:
Истината е друга - етиловия алкохол кипи на температура малко над 78 гр. в зависимост от атмосферното налягане.
Но ... това е вярно за чист етилов алкохол, без вода и други примеси !
Когато дестилираме материал за ракия, уиски, водка или каквото и да е - нашият материал е една комплексна многокомпонентна смес от 10-15% алкохол, 80-90 % вода и разни висши алкохоли, естери, феноли и не знам си още какво. Освен това част от алкохола е метилов алкохол има и ацетон и други ...
Та тази смес започва да кипи при температури над 93 гр. (освен ако не си се разположил в полите на връх Мусала)
С процеса на дестилация алкохолното съдържание пада и температурата на кипене се повишава достигайки в края на дестилацията 99гр.
Ако искаме да доизкараме докрай патоките - ще трябва да я вдигаме още.
Именно затова външната вода не може да е в отворена система - защото ако тя е на 100гр. вътре материалът няма да може да ги достигне.
Един казан на водна баня с отворен клапан на ризата няма да може да доизкара процеса докрай !
При затваряне на клапана се получава система под налягане - тогава температурата вътре може да се повиши до над 100 гр. (110 примерно) и така в главния казан да се достигне до 99-100 при изваждането на патоките.
Тъй че ... водна баня без клапани, защита и следене на нивото не може да се направи. Другия вариант е маслена баня с масло което поне до 150-160 гр. е течно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2012, 15:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Привет на всички!
От доста време попрочитам форума, но вече не се стърпях :).
И аз умувам по "съвършения казан". И така, относно подгряващата риза, вода под налягане е опасно. Масло е по-добре. Един колега по-горе беше споменал "фреоново масло". Вероятно има предвид хладилно масло /за компресорите на климатиците/. То е с добро топлоотдаване. Но... Маслата също крият рискове при прегряване - има случаи на гръмнали маслени радиатори и трансформатори.
Защо не преоткрием топлата вода?! В соларните системи, при интензивно греене на слънцето, също завира водата. За се избегне това, се използват антифризи /водни разтвори на гликоли/ с точка на кипене 140 - 145 гр. Ефективно и безопасно, според мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 22:05 
Аватар

Местожителство: Sofia
бай Танас написа:
... използват антифризи /водни разтвори на гликоли/ с точка на кипене 140 - 145 гр. Ефективно и безопасно, според мен.

В Костинброд сигурно са на друго мнение. Независимо каква охладителна течност се ползва, трябва системата да е обезопасена!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 23:57 
Аватар

paro_k написа:
бай Танас написа:
... използват антифризи /водни разтвори на гликоли/ с точка на кипене 140 - 145 гр. Ефективно и безопасно, според мен.

В Костинброд сигурно са на друго мнение. Независимо каква охладителна течност се ползва, трябва системата да е обезопасена!

paro_k, не схванах какво точно имаш предвид. Ако "охладителната течност" е с достатъчно висока точка на кипене, не е нужно системата да е затворена, съответно не са нужни предпазни клапани, а само разширителен съд с достъп към атмосферата. Или нещо се разминахме? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 00:32 
Аватар

Местожителство: Sofia
Ти не споменаваш за отворена система. Нямам представа каква точно е твоята идея, но доколкото разбрах от новините, в Костинброд именно антифриз е избягал от отоплителната система и е замърсил питейната вода. Просто съм на мнение, че системата трябва да се обезопаси. :warn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 02:09 
Аватар

paro_k написа:
Ти не споменаваш за отворена система. Нямам представа каква точно е твоята идея, но доколкото разбрах от новините, в Костинброд именно антифриз е избягал от отоплителната система и е замърсил питейната вода. Просто съм на мнение, че системата трябва да се обезопаси. :warn:

Разбира се! Но няма как течността от отоплителната риза да премине в ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 09:18 
Аватар

може ли да се използва старо олио за маслена баня на казан отворена система

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 09:59 
Аватар

Трябва да може, то кипи при над 200 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2012, 08:53 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това за олиото ми се струва някак си не много практично.След време ще граняса и ще мирише освен това при голяма форса на огъня парите могат да се запалят.Трябва да се следи и температурата на топлоносителя в случая масло и да не се допуска температура при която парите се самозапалват.
Не е невъзможно но трябва да се работи внимателно за да се избегне пожар и злополука.
:prost:
p.s.Олиото (слънчогледово) спада към така наречените полу-съхливи масла,макар и бавно но в контакт с кислород от въздуха образува филм.По частите които бе са потопени в маслото ще се образува налеп.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2012, 10:30 
Аватар

свинската мас по-добър вариант ли е

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София