Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 22:00 
Аватар

Местожителство: Божурище
Ами прав е MONI BARONA,

Какви ти ризи с налягания и нагряване до 120*С. Та темата е КАЗАН НА ВОДНА БАНЯ. Така ли е - така е. Пише си го най-отгоре.
Добре, че не се впуснах в подробности снощи за водната риза, и чертеж мислих да драсна набързо. Дрън, дрън,
вързване на гащи и пристягане заради налягането при водните ризи.

Сага скачам в друга тема.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 22:33 
Аватар

Местожителство: Елхово
За наситената пара (100% влажност)

налягане (техн. атмосфера) : температура (˚С)
0,5 : + 111,7
1,0 : + 120,6
2,0 : + 133,9

1 техн. атмосфера = 1000,0247..... см воден стълб

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 23:39 

Местожителство: София
я...водни бани ,ризи ,потници....бая неща са на водни...(от вас определенията)щот, аз наистина се загубих в превода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 03:39 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
МONI BARONA..нищо лично нямаше от моя страна във коментара за видеото което си поставил,мисля споделих мнението ти,че има разлики между Водна баня и Водна риза.
Относно затвора на купола,за мен си е воден затвор както например Сифоните,но както казваш да кажем Наздраве и да забравим за раличията..ами :prost:
...Сега като се замисля, имаше Съфорумци със добро желание да уточним Терминологията пък после да умуваме :) ..затова и аз изразих ЛИЧНО мнение със което без да искам нагазих чужди води и омешах Темата Водна баня със Водна риза за което,се извиних пред Съфорумците(добре,че се усетих).
Сега като чета постовете гледам и други Колеги се усетили и скачат във други теми :)
Както е писал Iluба....бани,потници,ризи стана като във филма Twin Peaks, :)
Поздрави :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 18:59 
Аватар

Браво ilu6a,
Страхотен клип! :respekt:
Да се чудя, да връщам и стопирам заради лъскавите катализатори, които извадиха от казана! ;)
Обаче, здраво вадят продукция хората. Колкото до спорните системи, няма да ги споменавам кои, има си ги тази концепция. Само тенджурката липсва - или не съм я забелязал.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013, 14:08 
Аватар

Относно терминологията.
Попрочетох материали за водни ризи, водни бани и водни затвори в руския форум, също и в този форум. Излиза, че всички са прави, само че се гледа от различен ъгъл за тези термини. И това е мое лично мнение. Не искам да го налагам на никого.
Накратко за моите изводи.
От техническа гледна точка, каквато е и моята, на неуплътнени системи работещи на нормалното атмосферно налягане(отворени) обикновено се казва, че са на някаква си баня, в случая водна. На уплътнени системи работещи с налягане даже от порядъка на сантиметри воден стълб се казва, че са с риза.
При дестилаторите, заради традициите може би, термина е само водна баня. Било то без налягане (отворена система като с тенджерите) или с налягане за да се вдигне по висока температура хората си го пишат само водна баня.
При дестилаторите за риза се смята уплътняването на казана!!!... Странно, на това, което е за уплътняване и повече прилича не на риза, а на якичка от риза му казват риза. При техниките обикновено се казва уплътнител или затвор. Има и хидравлични уплътнители работещи с налягане.

Препратка към този форум.
download/file.php?id=186&mode=view
viewtopic.php?f=9&t=34&start=60

И накрая, ако имат възможност колегите със знания и традиции в този форум, нека напишат по няколко реда. Вижда се, че картинки и видеоклипове не винаги помагат. Да се огледаме и осъзнаем каде сме с термините и да продължаваме нататък а не да си губим времето със спам.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013, 19:05 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Излиза, че момчето от видеото на TRANSFORMERS и то като нас се заблуждава. Както писа batplamen - термините наистина са натоварени с конкретен смисъл. В случая, ни подвеждат термини от други области. При това положение, MONI BARONA е прав, че в тази тема не трябва да се споменават ризи. Това променя и представите за водна баня - може да е и под налягане, което е важно за темата. Странно защо никой не подкрепи MONI BARONA? :?
Благодарности на atz за отделеното време :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Продължение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 19:26 
Аватар

Освен предпазване от загаряне, водната баня има и други предимства. Мнения на колеги, които споделям:
cavxan написа:
От хората зная че ракия от круши най добре се вари на казан с водна баня така няма загоряло и ядове.
Вярно по енергоемко е но си струва защото могат да се варят гъсти плодови каши.
:prost:

mirko написа:
...Водната риза в която е маслото има разширителен съд
маслото не е преработено а е специално на което точката на кипене е от 180 градуса на горе
Шест години варя на такъв казан и просто няма нищо общо с останалите на които съм варил .
При варенето със този казан дори и патока има прекрасен аромат на плода от които е варено ...

За себе си стигнах до извода, че най-подходящи топлоносители за системи без налягане са течните полисилоксани. Притежават висока термична стабилност (до 250°C), като я съхраняват дори и в присъствие на кислород. В затворени системи могат да работят до 370°C. При нагряване до 150°C не предизвикват корозия както при стоманите, така и при цветните метали. Безвредни са дори при поглъщане, на база полисилоксани са разработени хранителни добавки, например E900 (Dimethyl polysiloxane).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 22:53 
Аватар

Бай Танасе, бих заложил на нещо изпитано и доказано в практиката и годините. До няколко дни, дано не забравя, ще имам сводка с какво масло работят промишлени термоагрегати. На цвят и вискозитет е почти като глицерина. То много масла приличат на глицерина! :? И като се завърти с циркулационна помпа става перфектно. На принципа на проточните бойлери но с термомасло. Работа без налягане и т.н. Но ако се направи по такава система как ще го кръщаваме а... Нито ще е риза, нито водна, нито баня ще е... :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 23:16 
Аватар

atz написа:
...И като се завърти с циркулационна помпа става перфектно...

Хвана ме :megagrin: Точно това е идеята, от това по-добър топлообмен няма, дори в лачените.
Джакузи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 23:27 
Аватар

Идеално, система - джакузи :) За електронагряване и за нагряване на газ става чудно... :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 21:00 
Аватар

Мдаа, май сме извън темата! ;)
atz написа:
Нито ще е риза, нито водна, нито баня ще е... :?:

Може и да е подходящо това термично масло за системата Jacuzzipotstill® :) Поне няма да мирише на мекички! :D

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2014, 16:33 
Аватар

Според мен това е още по-добро http://www.vmcommercebg.com/index.php/page/siloil.html
Има и с по-нисък вискозитет.
Още малко инфо за безвредността на полисилоксаните http://hranene.framar.bg/%D0%B5-%D1%82% ... D0%B0/e900
и приложението им като термофлуиди http://www.soflab.eu/products_nnn.php?p ... enbau+GmbH

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2015, 21:47 
Аватар

Здравейте на всички участници в този богоугоден форум. Отдавна чета написаното тук и най-сетне ми се наложи да питам. Избрах тази тема като най-близка по съществото на въпросите ми. Ето какво съм намислил:
Имам 150 л неръждаем реактор с парна риза до 16 бара и трифазна бъркалка. На капака има още люк за зареждане, наблюдателно стъкло, гилза за термометър и два тръбни входа - единия не е на капака, а отстрани на съда - тръба до дъното като за барботьор. Това е снимка на капака:
Прикачени файлове:
Казан1.jpg
Отдолу на съда има отвор за източване.
Прикачени файлове:
казан2.jpg
Реших да направя от него казан с колона, като колоната да е със ситести тарелки. За да нямам ограничение в мощността на загряването, като подгревател на парната риза реших да използвам наличния водогреен котел Виадрус U22, 4 секции, 20 kW, към който да присадя управляема горелка на въглища и пелети. Това е котела с допълнителната камера отдолу, където се монтира горелката:
Прикачени файлове:
казан4.jpg
За да не правя кондензатор от нулата, мисля да използвам един казан от перални и налична неръждаема серпентина, ето тези:
Прикачени файлове:
казан3.jpg
А това е трифазния мотор-редуктор на бъркалката:
Прикачени файлове:
казан5.jpg
За да не изглежда, че искам да убия муха с атомна бомба, искам да уточня целта на занятието - интересно занимание за свободното време за уточняване колко бързо може да се свари добра ракия, без човек да се мотае непрекъснато покрай казана. Съответно автоматика за контрол на управлението ще трябва да направи някой, на когото това му е работата. Същото важи за чертежите на колоната. Чета - има такива във форума. Освен това, надявам се, гледайки картинките, друг някой да предложи и по-разумно приложение на показаните наличности. Намира ми се и стара винпромска машина с цилиндрично сито и притриващи лопатки вътре за отделяне на чепките и костилките. Към нея върви и една помпа за получения след ситото материал. Сега нямам снимки, но ще сложа по-нататък. За да понапредна още в изработката, имам няколко първи неизвестни неща:
Първото ми неизвестно в случая е ще издържи ли Виадруса на температурите в края на дестилацията? Че ще издържи на 0,3 бара налягане е известно.
Второто ми неизвестно е какъв да е диаметъра на крана за източване на казана?
Трето неизвестно, изясняването на което е необходимо за продължаване на заваряването на изходната тръба е какво се случва с материала в тръбата за източване, участък от която попада извън зоната на нагряване, за да е достъпен крана? Към загубите ли да го припиша?
И едно уточнение - целта не е търговска. Просто обичам да се занимавам с разни неща в свободното си време. То, за съжаление, остава все по-малко напоследък. Затова става все по-ценно и достойно за интересни занимания.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2015, 20:37 
Аватар

Не намерих из темите как влияе налягането при дестилация на коефициента на ректификация на различните компоненти. Сигурно го пише в учебниците, но нямам такива, а и работата ми е в друга област, не остава време за дообразоване по занимателните хобита. Каква е разликата при дестилация под налягане и дестилация под вакуум? С моя реактор имам възможност да пробвам и двата варианта. И ще пробвам, имам вакуум помпа и компресор.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София