Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Запитване
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 16:41 
Аватар

Има ли електрически нагреватели за монтаж на самия казан?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 17:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
За тази цел ползват нагреватели от бойлер.
С тази "система" можеш да вариш само течни джибри. Добре е да измислиш някаква система за контрол на мощността, и най-важното - задължително заземяване на казана. Ако сложиш и дефектнотокова защита ще е още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 09:45 
Аватар

:D Благодаря Ви.
Имате ли идея за конкретен тип нагрвател за 100 литров меден казан и къде би следвало да се монтира - странично или на дъното на казана. поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 10:53 

става и от пералня но трябва да пробиваш казана а така само ще го изхабиш.що не пробваш с газ.наи добре е реотана да е на дьното. виждал сьм дори монтиран в пласмасов бидон от тизи синити но незнам от какво беше щото ползваха 3 фазен ток и излизаше добра ракиика но джибрата минава през преса и в бидона се сипва само рядко

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 11:48 
Модератор
Аватар

Нищо конкретно не мога да ти предложа. Най-добре се разходи по магазините и виж какво се предлага. За 100л казан най-вероятно ще ти трябват поне два нагревателя (ако приемем, че сложиш един нагревател от 3кW, ще чакаш да заври поне 5 часа :D ). Според мен най-добре е нагревателая да се монтира странично над дъното. Ако е вертикално на дъното има опасност при преварка на по-малко количество материал нагревателят да остане "на сухо".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 19:06 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Този "Аз" много задобрява, дефектотокови защити, странично разположение на нагревателя-много добре!!! :o И още нещо-нагревателите се емайлират!!! Ако разполагате с мощен реостат с него се коригира мощността на нагревателите или влезте в сайта на INTIEL, Поморие, там има доста неща по електричеството, най-просто става с програмируем термоконтролер, чийто изводи на релето се връзват за бубината на трифазен контактор, към който са вързани нагревателите! Термоконтролера е снабден с датчик, най-добре Pt100 1000(платинен датчик) работещ от 0-250 градуса. Имат и управления за бойлер, мисля че ще стане и с него!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2008, 09:03 
Модератор
Аватар

alambik написа:
Този "Аз" много задобрява, дефектотокови защити, странично разположение на нагревателя-много добре!!! :o И още нещо-нагревателите се емайлират!!! Ако разполагате с мощен реостат с него се коригира мощността на нагревателите или влезте в сайта на INTIEL, Поморие, там има доста неща по електричеството, най-просто става с програмируем термоконтролер, чийто изводи на релето се връзват за бубината на трифазен контактор, към който са вързани нагревателите! Термоконтролера е снабден с датчик, най-добре Pt100 1000(платинен датчик) работещ от 0-250 градуса. Имат и управления за бойлер, мисля че ще стане и с него!

Е, то това ми е част от работата :D пък и не можем да позволим да го пребие токът :oops:
По магазините съм виждал нагреватели (за бойлери) направени от медна тръба. Дали е била медна или помеднена си нямам на идея, но това е важно. Ако е "желязна" ще "замине" за нула време.
Симисторни схеми за управление има под път и над път, плюс термометър на казанан и е готов. От толкова много автоматика се губи час от удоволствието - да му баеш на казана :D :D

Живи и здрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2008, 11:45 
Аватар

:P Благодаря Ви за съпричастността и съветите, приятели по душа. Ще Ви информирам за резултата и ще почерпя. Ако има някои други новини или идеи ще следя форума. Бъдете здрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Авг 2008, 11:13 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
И медни и железни пак ще се разядат! Гроздето съдържа сулфити от обработката с медни препарати за растителна защита, именно те при варенето разяждат медта малко по малко и казана утанява. Няма хора, които непръскат със син камък и вар! Затова Ви писах, че се емайлират нагревателите от бойлер! Друг газарски вариант е духано или огънато стъкло, тръба в която е поместен реотан! Има лабораторни инсталации с два килората реотан и това са колби от 2-5 литра, ако знаеш тази мощност, какво прави материала ......!!! :o Теква на втората минута! :P :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Запитване
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2009, 22:19 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Да се включа и аз.Колега има казан от пластмасов бидон 120л. с 2 нагревателя е от пералня Роса, по 2 KW са.Не съм го виждал как работи и не мога да кажа. Моят е обаче от 150 л. бидон с 3 нагревателя разположени отстрани възможно най ниско.Перфектна работа.Надупчил съм един леген със свредло 7,5 мм и всичкия материал минава през него.Нагревателите са медни ,около 10 лева единият.Охладителя ми е в съд за сирене-пластмасов .Медна тръба Ф 18.Имам и 1,5 литров буркан между бидона и охладителя.Може би най евтината система, а и рикикикито не е никак лоша.Наздраве!

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2009, 22:09 

Krass написа:
Да се включа и аз.Колега има казан от пластмасов бидон 120л. с 2 нагревателя е от пералня Роса, по 2 KW са.Не съм го виждал как работи и не мога да кажа. Моят е обаче от 150 л. бидон с 3 нагревателя разположени отстрани възможно най ниско.Перфектна работа.Надупчил съм един леген със свредло 7,5 мм и всичкия материал минава през него.Нагревателите са медни ,около 10 лева единият.Охладителя ми е в съд за сирене-пластмасов .Медна тръба Ф 18.Имам и 1,5 литров буркан между бидона и охладителя.Може би най евтината система, а и рикикикито не е никак лоша.Наздраве!

Здравейте и наздраве!

Колега Krass, ако може да споделите подробности за тези казани от пласмасови бидони. По-точно какви нагреватели ползвате - мощност, начин на поставяне и уплътняване на отворите за нагревателите. Колко материал слагате и защо не слагате джибри - загарят нагревателите или какво? Ако може някаква схема на инсталацията, размери, диаметър на лулата, дължина на серпентината и други специфични неща при варенето на ракия в пластмасов бидон.
Надявам се, че не съм твърде нагъл.
Предварително Ви благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 00:30 
Аватар

vas_68 написа:
Krass написа:

Здравейте и наздраве!

Колега Krass, ако може да споделите подробности за тези казани от пласмасови бидони. По-точно какви нагреватели ползвате - мощност, начин на поставяне и уплътняване на отворите за нагревателите. Колко материал слагате и защо не слагате джибри - загарят нагревателите или какво? Ако може някаква схема на инсталацията, размери, диаметър на лулата, дължина на серпентината и други специфични неща при варенето на ракия в пластмасов бидон.
Надявам се, че не съм твърде нагъл.
Предварително Ви благодаря.

Здрасти и от мен.За бидона вече писах,150 L ,3 нагрвателя от пералня Роса (българска) медни,защото има и хромирани ли са или друго,не знам. Уплътнението е като на нагревателите за бойлер.Няма лула.В средата на капака на бидона съм изкарал тръбичка Ф 18 и от нея с армиран прозрачен маркуч Ф16, отвеждам парите в 1,5L буркан на винт.От другата тръбичка на буркана със същия по вид маркуч подавам,вече в охладителя.Серпентината е от медна тръба Ф18, 5метра .Може и по-къса да се сложи.Не загаря, но все пак съм варил само 2 пъти. Материала беше сини сливи,круши,малко капали ябълки и грозде.Утре ще варя само от круши и ще видим какво ще стане.При преварката при миналото варене, след като тръгна ракията развих единия предпазител и довърших процедурата само с 2 нагревателя,но бидона беше на 2/3 пълен.Когато варя кашата гледам да има поне 1 педя до ръба. Джибрите не ги слагам , но ги премивам с вода в надупчения леген.Важно е да има достатъчно вода ,за да не останат нагревателите на сухо. Особено при преварката. Съвета ми е да сложиш маркуч с по-голям диаметър,ако го правиш като мен , защото вдига налягане и капака леко се издува.Друго не се сещам. Питай, насреща съм.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 09:55 
Аватар

Колеги,ама много "евтино" ви излиза тая ракия варена на ток. По Тошово време варяхме на ток ама той беше евтин,пък и не пломбираха електромера. Незнам,какъв ви е хесапа на литър ракия????? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 11:48 
Аватар

crez написа:
Колеги,ама много "евтино" ви излиза тая ракия варена на ток. По Тошово време варяхме на ток ама той беше евтин,пък и не пломбираха електромера. Незнам,какъв ви е хесапа на литър ракия????? :nixweiss:

В пъти е по-евтино отколкото на селския казан. 2 бидона каша ,без преварка - 56 KWh. След преварката не съм засичал. Смятай сам колко ми е излязло.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 14:07 

Здравейте!
Благодаря за отговора. Решил съм да правя домашен казан затова питам. Значи имам две стари перални, казаните им са от алпака, но имам и бидони от 150 литра. Направата на казан от бидони излиза значително по-евтино, но искам да знам дали при варенето в бидони не се отделят някакви вещества в ракията, дали ракията няма някъкъв специфичен мирис или привкус на пластмаса (все още не съм дегустирал такава а нещо малко манияк си падам на тема ракия). Иначе варя само от грозде.
Аз също смятам че на ток излиза по-евтино отколкото на газ или дърва (ако дървата се купуват разбира се).
Аз смятам да ползвам медна лула и серпентина. Ако някои знае как се определя диаметъра на лулата и на серпентината (смятам, че зависят от обема на казана или от топлинната мощност но не съм сигурен) нека да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София