Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2012, 23:10 
Аватар

Местожителство: Троян
Доколкото ми е известно, би било добре когато се пише за ламарина от неръждаема стомана да се пише и марката на стоманата, която определено има значение.
Някои неръждаеми стомани съдържат само хром като легиращ елемент, други имат и никел, трети - молибден и т.н.
Високите температури в съчетание със съдържащите хлориди течности са предпоставка за избягване употребата на някои марки неръждаема стомана.
Медта е изпитан и доказан материал при дестилирането на ракия, уиски и др.
Има нещо като легенда, мит, за старата мед - едно време в състава на медната ламарина са влизали всичките редки метали (основно сребро, платина..) които днешните технологии отделят, и затова казаните от старата мед са по-добри. Дали е вярна - не мога да кажа, а и не е важно - все пак това е легенда ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2012, 22:33 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Здравей колега Троянец!!
Прав си за неръждавейката не е Троянски кон(нищо лично такъв е лафа :) ) и тя си има слаби места.
Не съм специалист във областа но мисля, че за нашето хоби AISI-304l /316l вършат добра работа аз лично ползвам такива
засега нямам ядове. Иначе медният казан си е класика доказан със времето.
Поздрави. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 14:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ЧНГ и от мен :prost: Кяр и берекет, и на казаните кувет! (kuvvet=force, power - сила, мощ, потенция).
Благодарности на TRANSFORMERS и MONI BARONA за идеите и снимките от предишната страница. На IVO 68 са му отказали сертификат. Затова се захванах. И не съжалявам. Сега мога като Мичмана, светла му памет, да възкликна "Господ е българин!". На фона на всичката разсипия в страната ни, си имаме производител на доста чиста мед http://www.sofiamed.bg/
А ето и какво има на пазара (обещания сертификат). Цената в момента е малко под 16 лв. без ДДС.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 17:29 
Аватар

Местожителство: Божурище
Привет,
! Това не е за темата - Меден или неръждаем казан. Серпентината отиде в кошчето...
SiteAdmin ако може да се поизчисти темата от кошчето и да се върне. Предполагам всички сме си направили изводите в правилната посока. :roll:
На нашия пазар ги има гофрирани тръби от неръждавейка до DN25 - 16-18лв. на метър.
Според мен е чудно за охладител и не само за него. Голяма повърхност и т.н.
http://www.az-pokorny.cz/files/?dirpath ... =0&lang=en
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 19:19 
Аватар

Гофрирана неръждаема тръба :2thumbs: Тъкмо няма да се наложи да се чемберова за увеличаване на повърхността и за турболентност на охлаждащия поток. Дано само няма проблеми с почистването отвътре, ако се наложи. Още нещо в подкрепа на неръждаем охладител http://www.1001recepti.com/article/?txt ... z2H24Oa0YF

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 19:52 
Аватар

http://www.mahmurluk.com/2008/05/blog-post_186.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 23:40 
Аватар

Здравей колега daniel7!!
Прекален Светец и Богу не е драг казват в БГ а тук по земите на Дон КихотЯ.. La cantidat hase el Veneno(количеството прави отровата) нека не Анатемосваме сега Бакъра :)
Със сигурност който произвежда тези Аламбици пък и тези който имат възможности да ги закупят знаят за какво иде реч,както се вижда БАКЪР има в изобилие :)
Прикачени файлове:
a2528122ce.jpg

Аз обещах да слушам много през годината дано Дядо Коледа ми донесе някой 80л казанче от Бакър пък нека е без охладител и лула :) аз имам тука едни,ще скалъпим нещо. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 00:02 
Аватар

Местожителство: София
Поредното доказателство, че у нас журналистите пишат за всичко и най вече за това от което не разбират, но с особена категоричност и за съжаление все още се намират хора които им вярват. :shock:
Единственото оправдание за тази статия е да ни убедят колко е вредно да се пие домашен алкохол произведен в меден казан и полезно да се купува алкохол от големите производители на ракия от спирт и есенция.
P.S.По въпроса за медта и чернодробната цироза съм писал по горе в тази и др. теми., не че съм крайна инстанция по въпроса, но все пак съм прочел малко по-вече от пишещите наши журналисти.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 18:15 
Аватар

Здравейте! Ще бъда признателен за мнения, дали правилно съм се ориентирал.
И така, казанът трябва да е меден. Каква дебелина е препоръчителна? Ако не е меден, да се осигури достатъчна по повърхност медна част, която да контактува с врящия материал. Каталитичното действие на медта намалява тези съединения, които придават лош дъх на ракията. Подобрява се органолептиката на напитката. Накратко, ракия от меден казан е по-вкусна. (Ако става въпрос за чист спирт за водка, може би не е точно така). В изпаренията е възможно да има уретан. Затова по пътя на парите трябва да има катализатор също от мед. От там нататък (лули, кондензатори) използването на мед не носи ползи. Аз лично бих предпочел неръждавейка за по-лесно поддържане на елементарна хигиена. И коаксиалка, вместо серпентина по същите причини.
Иначе, според Парацелз няма страшно - "Не трови отровата, а дозата". :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 20:54 
Аватар

Не ми се иска да се меся в подобна тема, но колко мед мислите че има инсталацията от снимката? Това за мен е бутафорна медна "обшивка" и толкова. Отдолу съм почти сигурен че е неръждавейка. Външният вид не определя качеството все пак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 05:38 
Аватар

Здравей Flanker!
От това което съм видял и прочел съм останал със различни впечатления от твоите.
Според мен няма логика да обшиваш неръждавейка със мед.
Това което съм виждал е да обшиват медта със неръждавейка,предполагам за по лесна потдръжка.
Прикачени файлове:
stillStainlessFiller_b.jpg

За външният вид на дестилатора съм напълно съгласен със теб качеството зависи от други фактори просто тази снимка ми беше под рака :)
Ето как правят Французите Калвадос със HOLSTEIN от Бакър
http://www.youtube.com/watch?v=1r4Q7ihf ... =endscreen
Ето и Маджарите как правят Паленка със Казан от неръждавейка.
http://www.youtube.com/watch?v=tuzb7hq68HQ
Въпрос на избор и възможности е кой как ще си направи дестилатора.
Като цяло споделям последното мнение на бай Танас ако имам възможности бих си направил такъв дестилатор :thumbs1:
Поздрави :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 08:53 
Аватар

Няколко пъти прегледах второто клипче и все ми се струва ,че нещо не е както трябва. На 3.20 минута се виждат изпарения от изхода след охладителя. Охлаждането ли е недостатъчно /равносилно на загуби/ или аз нещо си внушавам? :saufen: Този вариант сравнен с ЛМ колона дали е по-добър или не? След дефлегматора има на две места връзка с атмосферата и ако все още има ниско температурни фракции имат възможност да си излязат от системата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 12:11 
Аватар

Местожителство: Божурище
Въпрос на избор относно мед или неръждавейка. Какъв да е избора - мед или неръждавейка, къде мед и къде неръждавейка? И двете си имат своите предимства и недостатъци. Иначе лъскави концепции в мрежата ги има колкото щеш.
На базата на прочетени материали, за себе си стигам до извода, че колкото по-стриктно се спазва технологията по веригата от плода до дестилата толкова по-малка е необходимостта от присъствието на медта. Медта пооправя някои технологични пропуски.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 16:50 
Аватар

И според мен го има този момент, atz. На времето един казан е бил за цяло село, че и за съседното. Ако трябва да чакаш няколко месеца за изваряване, нормално е материалът да е фрашкан с вредности. А неръждавейка за охладители просто не е имало.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 18:12 
Аватар

IVO 68 написа:
...На 3.20 минута се виждат изпарения от изхода след охладителя. Охлаждането ли е недостатъчно /равносилно на загуби/ или аз нещо си внушавам...

Според мен не става въпрос за загуби. Това се случва малко преди края на дестилацията. Някъде към 2.50 мин се вижда, че маркучът за охлаждането е прищипан, т.е. охлаждането е умишлено спряно. Чудя се дали нарочно не продухват охладителя с прегрята пара, за да го почистят към края на процеса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София