Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 19:25 
Аватар

Местожителство: Божурище
IVO 68 , бай Танас ,
На клипа - директно положението е извън контрол !... Сега го пуснах и прегледах.
Нали е на водна баня, инертноста на нагряването е голяма. Със силния огън се е стигнало до прегряване. И охладителя ми се вижда да е много малък за този обем на казана и тягата която му дават в началото. Както тези дни се говори и пише, стигнало се е до - късно е либе за китка!
Маркуча се е прегънал и сплескал защото не е за тази цел - врялата вода на изхода. Не знам защо почти навсякъде докарват водата с високото налягане до системата?...
Люка ми хареса - при мен е същото положение.
Поздрави! :lab:

Последна промяна atz на 12 Яну 2013, 21:45, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 20:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И аз гледах клипа още веднъж. Отначало маркучът стои по-изпънат. И тогава палинката си тече нормално. Това ме кара да си мисля, че към края са намалили или спрели охлаждането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 13:55 
Аватар

Ето това излиза от колоната, след зимният и сън в топло и сухо помещение. Ако това е признак на оловни съединения,благодаря,не искам да пия ракийка от меден казан с неясен състав.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 23:20 
Аватар

Местожителство: Варна
atz написа:
Привет,
!На нашия пазар ги има гофрирани тръби от неръждавейка до DN25 - 16-18лв. на метър.
Според мен е чудно за охладител и не само за него. Голяма повърхност и т.н.

А колко дестилат ще се задържа на тръба 4-6-8 м ето тука - u-u- и как ще се чисти?
Линк към Бг вносител /продавач

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 23:24 

Местожителство: София
http://www.evtinmagazin.com/%D0%9D%D0%B ... 0%B1%D0%B0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 00:01 
Аватар

Къде да го има това U-U . Идеята ми беше за кондензер проточен на Либиг - вертикален. Стават за дефлегматор. Лошото е, че големите DN не се намират. Утре ще дам препратки за техническо инфо. Не стават за изпълнение серпентина, ще се получи голямо съпротивление за парите и освен това ще има U-U.
За чистенето, би трябвало да не се налага толкова колкото при медта. Хигиената е друго, и е задължителна.
Поздрави! :lab:

P.S.
Ето тук са данните.
http://www.az-pokorny.cz/files/?dirpath ... =0&lang=en
Братята от далечния им и изток пишат за внос от Южна Корея.
За БГ вносители съм срещал няколко. И ilu6a даде препратка, сигурно имат и други размери DN...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2013, 16:27 
Аватар

Местожителство: Варна
[quote="atz"]Къде да го има това U-U . Идеята ми беше за кондензер проточен на Либиг - вертикален. Стават за дефлегматор.

Прави сте , не съм дочел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2013, 06:58 
Аватар

Винаги медният казан е по- добър от неръждаемият и от алуминиевият. При неръждаемият в ракията се получава някакъв специфичен метален привкус, който е много неприятен. Все едно едно дъвчеш метал докато си пиеш ракията. Алуминият, като метал е много вреден и бързо се износва от костилките. А неръждавейката си променя цвета - става на черни петна - потъмнява при нагряване с висока температура и не е подходяща за казан. За керамичните и пластмасовите казани нямам наблюдения. Среброто е много скъп метал и също почернява - окислява се с времето. ВАЖНОТО Е СЕРПЕНТИНАТА ДА ТИ Е МЕДНА, КАЗАНА НЯМА ЗНАЧЕНИЕ ОТ КАКЪВ МЕТАЛ Е. За колони - не ги познавам, не ги признавам и нямам наблюдения и познания за тях. Медният казан загрява най- бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2013, 13:13 
Аватар

bdenkov написа:
...ВАЖНОТО Е СЕРПЕНТИНАТА ДА ТИ Е МЕДНА...

Защо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2013, 15:34 
Аватар

Нямам дълъг опит, но съм твърдо за меден казан, ако от неръждавейка или от нещо друго бяха по добри то с времето просто те щяха да се наложат.

поздрави на всички

Асен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2013, 16:01 

Местожителство: София
ами навремето просто не са могли да обработват твърдата неръждавейка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2013, 15:08 
Аватар

ilu6a написа:
http://www.evtinmagazin.com/%D0%9D%D0%B5%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B0%20%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B1%D0%B0

atz написа:
..Идеята ми беше за кондензер проточен на Либиг - вертикален. Стават за дефлегматор. Лошото е, че големите DN не се намират...

Още данни
Прикачени файлове:
Kit10.jpg

и ориентировъчни цени

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2013, 18:16 
Аватар

Привет,
Обадих се преди около месец на две фирми. Вече не помня кои бяха. Но за DN40 и DN50 не бяха и чували. А са вносители... По същия начин сигурно ще е и с DN8, за дефлегматор примерно. До DN20 ми казаха че предлагат...
поздрави! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2013, 21:09 
Аватар

Серпентината на казана и лулата задължително трябва да са медни, защото в серпентината става конденза на парата и медта в серпентината един вид пречиства ракията. Ако казана не ти е меден, а от неръждавейка медната серпентина ще пречисти ракията от вредните съединения при конденза. С други думи медната серпентина при конденза на парите пречиства ракията от вредни примеси, а казана при нагряването не ги пречиства. Не се имам за голям специалист, но така зная от личен опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2013, 16:57 
Аватар

Колега bdenkov, бих казал, че е точно обратното - кондензиралият дестилат ще почисти лулата и серпентината от образуваните там съединения и ще вкара нежелани примеси в готовия продукт. Там, където вече събираме, където има втечнен готов продукт, не е желателно да има мед. Във форума има описани случаи даже за синя ракия. Каталитичното действие на медта трябва да се използва по-рано, в казана и/или в укрепващата част (въздушния дефлегматор при аламбика, пълнежа или тарелките при колоните). Със стичането на флегмата вредните съединения остават в казана или полепват по медната повърхност, няма как да отидат в ракията.
В коша има тема за серпентините.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София