Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 22:36 
Аватар

Местожителство: Варна
бай Танас"[quote="atz написа:
..Идеята ми беше за кондензер проточен на Либиг - вертикален. Стават за дефлегматор. Лошото е, че големите DN не се намират...

Офф - днес мернах при съседа ми ф 140 и към 160 мм гофра. За цена ще питам /сега виждам горните писания/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2013, 09:53 
Аватар

Местожителство: Божурище
За минали времена се пише по-горе... Сега е вече 21-ви век.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 17:53 
Аватар

bdenkov написа:
..... Неръждаемите казани се правят от следната метална сплав- 1Х18Н9Т....

На този метал (според теб сплав) му се вика хромникел. Та какво означават буквие и цифрите, които си цитирал:

1 - Приблизително 0,1% въглерод.
Х - Хром (химичен елемент).
18 - Процентното съдържание на Хром. В случая 18%.
Н - Никел (химичен елемент).
9 - Процентното съдържание на Никел. В случая 9%.
Т - Титан (химичен елемент). Около 1% в случая.

Поне така се учеше преди около 35 години по БДС. Сега по DIN (и по спомен) мисля, че се води 1,4301.

Последна промяна idealist на 12 Окт 2013, 08:26, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 22:51 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
Изображение
"alembic"

Изображение
"alembic"

Изображение
"whisky still"

Изображение
"moonshine still"

Изображение

Снимката е от винзавода в Поморие.

Only gypsy gold !!! Бакър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 23:20 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
"ИСТОРИЯ НА ВИНОТО, КЪДЕ Е НЕГОВАТА РОДИНА?" -

http://sparotok.blog.bg/politika/2011/1 ... ina.848319

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 17:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За да не отваряме нова тема, под "казан" тук имам предвид не куба, а цялото съоръжение.
Въпросът мед или неръждавейка си остава спорен, както в нашия, така и в чужди форуми. Затова бързам да кажа, че по спорни въпроси не искам да налагам мнение, просто споделям някакво становище и то от това, което съм прочел.
Най-важното е, да разберем какво точно се случва при контакта на пращината или нейните пари с медната повърхност.
Дотук съм чел за два вида реакции.
Окислителни. Това са тези хим. процеси, при които медта (или може би по-точно окисите от нейната повърхност) влизат в реакция със серните съединения. В зависимост от произхода на тези съединения, се образуват или разтворими или неразтворими налепи. Разтворимите се отмиват от кондензиралите пари, а неразтворимите остават на медната повърхност. Това е благоприятно за органолептиката, защото в парата остават по-малко съединения с неприятна миризма. По същия начин се неутрализират и някои нежелани киселини.
Каталитични. Медта не участва в тези процеси, но действа като катализатор за реакции, при които се "пренареждат" примесите. Тези реакции все още не са изучени напълно! Но е доказано, че стават промени в състава на сложните естери, които са носители на аромати. В резултат органолептиката значително се подобрява.
Да споменем и неутрализирането на уретана.
Другата страна на монетата. Разтворимите налепи въобще не са безвредни. Но добрата новина е, че не са летливи. Няма как да попаднат в дестилата от купола на аламбика. Затова моето мнение е, че калайдисването на шлема е грешка. Лулата и серпентината са друга работа.
За мен въпросът не е правилно формулиран. Правилният въпрос е "Къде мед и къде неръждавейка?"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 20:41 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
бай Танасе, бистрили сме го вече - дестилатът не трябва да влиза в контакт с мед от момента, в който тръгва по лулата. Друг е въпроса, че на сиромаси, като нас и серпентините са медни, пък и некалайдисани, пък и никога непочиствани... Последното няма толкова връзка със сиромашията, а повече с безхаберието :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 21:23 
Аватар

Мен ме вълнува много повече качеството на медните продукти предлагани в БГ. Никой, освен медина мед не е дал състава на тръбите. Все си мисля, че това са тръби за всичко друго, но не и за водопроводи. От всички останали вносни парчета тръби след направата на колоната, само една остана във вида в който я закупих от магазина, и тя е на медина мед. Останалите потъмняха, патинясаха, вътре разни жълто оранжеви окиси и тнт.
Затова за себе си реших, следващата ще е на 100% неръждаема, и меден ще бъде само пълнежа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 15:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
pentco, това с жълтооранжевите окиси е полезен опит, макар и горчив. Имаш ли вече идея за пълнежа, в смисъл от каква точно мед да е, за да няма такива проблеми?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 17:08 
Аватар

Местожителство: Божурище
Още малко добавям към полезния опит. ;)
download/file.php?id=3164&mode=view
viewtopic.php?p=31172#p31172

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 18:11 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Всяка мед ли ще придобие цветовете на дъгата...или някоя с повече от нормалното примеси?
Някой да каже ,на когото не му лилаво жълтее съоръжението...
Аз лично след първото дестилиране,казана е разноцветна дъга,на шапката това не се забелязва...
Все си мисля-казан неръждавейка
Шапка-мед
Серпентина и лула -неръждавейка..но тук не знам от къде неръждавейка да навия,не че няма възможност някъде :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 18:45 
Аватар

Допуснал съм грешка, не медина, а София-мед. Някой колега беше намерил и качил състава на тяхното производство, и по спомен беше 99,9 чиста. Решението ми е /по идеи във форума/,да нарежа ф6х05 от техните тръби и да играя с обема на пълнежа в зависимост от материала който ще варя. Произвеждат и тел за кабели, но с какъв състав не знам, трябва да се пита. От телта, ако е по изгодна може да се навият спирали, както е направил atz, нещо като псевдо СПН и размери по желание.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 18:56 
Аватар

Наско,само мога да те поздравя с многоцветната дъга- това означава че казана е от мед с достатъчно висока чистота- лови всичко което не ти трябва.Ако там където е парата има такива цветове това означава само едно,че долната част( там където е джибрето) не си върши работата.
Ако имаш интерес мога да ти кажа какви" дъги"имам при моята долна част, която се оказа от...месинг,ама па добре че манго не е учил металознание, иначе не знам от какво би го направил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 19:48 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Интересна теза...за дъгите имам предвид
Дали е така,нито оспорвам,нито съм съгласен
Лъчо ще каже след известно време състава на медта,ако се окажеш прав,ще почерпя :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 20:06 
Аватар

Сигурен съм, че има за какво да черпиш, докато аз -едва ли.Ако под нивото на извареното джибре медта е розова(или нещо около този цвят- колко джибрето е с по висока киселинност, толкова по-розово), това може само да те радва.Това което е над течното ниво може да има хиляди нюанси...ех и аз ще почерпя но от мъка, все пак месинга си жълтее,макар и да блести. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София