Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 20:46 
Аватар

Здравейте, колеги търсих къде ли не, но явно не достатъчно тъй като нищо не намерих, та реших да питам тук с надеждата някой да знае.
Трябва ми формула за намиране на теглото на детето като знаем това на майката и на бащата. Мисля, че метафората е ясна за хората, който знаят за какво питам но все пак- майката е ракията, бащата е водата, детето е крайния резултат).
Знам, че примерно ако са 100 л. майка + 100 л. бащата = 192 л. дете (краен резултат, но това е при равни количества на родителите и то при чиста майка :D)
Ако някой знае и ми даде ясна и точна формула ще черпя. Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 21:49 
Аватар

Опитай тази таблица: http://uploading.com/files/me14dbb6/izcisl_rakia.xml/ Не е в тегло, а в обем и е със закръгление 1+1=2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:02 
Аватар

Благодаря, но това е стандартна формула за разреждане на алкохол, имам я даже и я ползвам, но не ми върши работа за конкретния случай. Тъй като не знам дали е взето под внимание контракцията.

Едит: Иначе и на мен в обем ми трябва просто грешно съм се изразил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:19 
Аватар

Моят опит показва, че тази формула е с достатъчна за практиката точност. При въпросната контракция се отделя топлина, която влияе повече на точността на измерването от самата контракция.
Ако държиш мога да преработя таблицата или да направя нова, както пожелаеш, за да ти върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:48 

Местожителство: София
Какви майки,какви деца?
Какво питаш всъщност...какъв обем ,какво тегло(различ нинеща)?при какъв градус? при какъв изходен градус?при каква температура?
Водата тежи 998kg/m3, а етиловият алкохол – 789kg/m3. оттам идва и разликата дали говорим за обемни или масови концентрации...При смесване на концентриран спирт (етанол) с вода, обемът на сместа видимо намалява.
За това трябва да е ясно колко е началния градус за да се прецени теглото ,а от там и крайното тегло ,обем...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:48 
Аватар

Би било супер, ако ти се занимава и можеш на база на отделеното количество топлина или както и да е, да преработиш формулата и в отделна клетка да се показва загубата от контракцията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:51 
Аватар

ilu6a написа:
Какви майки,какви деца?
Какво питаш всъщност...какъв обем ,какво тегло(различ нинеща)?при какъв градус? при какъв изходен градус?при каква температура?
Водата тежи 998kg/m3, а етиловият алкохол – 789kg/m3. оттам идва и разликата дали говорим за обемни или масови концентрации...При смесване на концентриран спирт (етанол) с вода, обемът на сместа видимо намалява.
За това трябва да е ясно колко е началния градус за да се прецени теглото ,а от там и крайното тегло ,обем...

Както казах, който разбира знае за какво питам. Също поясних, че грешно съм се изразил и питам за обем. А също и не можеш да твърдиш, че - "Водата тежи 998kg/m3, а етиловият алкохол – 789kg/m3.", защото има значение температурата, до това което си писал и при 20 градуса, но се пояснява обикновено.
И друго, не напразно питам за ФОРМУЛА, при която очевидно трябва да са засегнати количества, градуси и прочие. Чети по-внимателно, колега!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 22:55 

...калориметри и т.н....в домашни условия-абсурд...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 23:03 
Аватар

С калориметри се измерва, надявах си да може теоретично да се изчисли.Не може ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 23:18 

Много по-лесно е да се работи с теглото,а от там да се правят изводи за заеманите обеми.
Но ето ти и една таблица:
http://www.separationprocesses.com/Cour ... erty01.htm
Това са коефициентите при контракция между алкохола и вода,тоест сбора между водата и спирта трябва да бъде умножен по тези коефициенти за да получим реалното количество смес...но това е за спирт...с дестилатите ще имаш отклонения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 23:33 
Аватар

Благодаря, за таблицата, но я имам, надявах се все пак да има зависимост между отделните стойности и някой да е извел формула. Аз мога да я изведа, но по много първобитен начин, трябва да въведа всички стойности на ръка, което си е много играчка, а ако има зависимост между данните няма да е необходимо, защото ще може да се стигне до тях, че изчисления.Това ми е идеята.Но айде спирам, да не изляза много нахален! Мързелив - да, но не и нахален :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 08:39 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да разбирам ли че търсиш начин за изчисление на следното :
При зададени начални данни на :
1. Водно-алкохолна смес с даден % обемен концентрация , дадена температура, даден обем в литри.
2. Вода с дадена температура, даден обем в литри

Да се изчисли колко ще е общия обем на сместа от тези два компонента, каква ще е концентрацията на алкохола в обемни % и на каква нова температура ще застане ?

Не че знам отговора де :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 17:04 
Аватар

Да! Умишлено зададох въпроса си по този начин, уж за по-интересно. Та от въпроса в заглавието последва и обяснението в тази посока. Може би не трябваше ама...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 18:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами явно е доста сложно да се изчисли :
http://www2.stetson.edu/~wgrubbs/datadriven/fchen/bartender/partialmolarvolumechen.html
"Всеки барман знае че ако смеси 50 мл. алкохол с 50 мл. вода ще се получи по-малко от 100 мл. питие"
А именно - 96 или 97 мл. ?

Интересно обаче има и друг факт, който ме накара да се замисля :

Колко литра разтвор се получава от 5 кг. захар и 15л. вода ?
Ясно е че като маси ще са общо 20 кг., но колко литра ще са ?
Подвъпрос - колко ще показва захаромер по Брикс при 20 гр. температура :) макар че това вече е обсъждано.

1. 20 л.
2. 18 л.
3. Нещо по средата.

(точност до 1 знак след запетаята)

Айде да видим кой на кое ще заложи !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 18:30 
Аватар

victoryvt написа:
Колко литра разтвор се получава от 5 кг. захар и 15л. вода ?

(точност до 1 знак след запетаята)

Айде да видим кой на кое ще заложи !

18.1 л.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София