Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Авг 2012, 09:50 
Аватар

Местожителство: Варна
:help: Здравейте! От няколко дена чета във форума и тотално се обърках. Разбрах,че съм пълен профан и затова се обръщам за помощ към знаещите и можещите. 1.Искам да си направя казан около 100-120л.и ме интересува има ли някакви основни правила и съотношения между диаметър ,височина на казана ,диаметър и височина на шапката и диаметър на лулата и охлаждащата серпентина? /прочетох при Вас доста неща ,но те коментират отделни детайли и са доста неразбираеми за лаик като мен./ Затова моля за ясни и прости правила по които да се водя за направата на обикновен класически казан.Също така съм любопитен от какъв материал ще ма посъветвате да го направя мед или алпака?А ако ми изпратите и някакви скици или чертежи ще съм много благодарен. Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2012, 11:43 

Добре дошъл Колега,

ако ти се занимава от "0" ето ти линк
http://www.youtube.com/watch?v=Iub_BueI ... ure=relmfu

няколко серии.

Ако не ти се занимава си купи готов инонсов 100l - 450лв или меден по-скъп.

Дано да съм ти бил полезен и успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 08:21 
Аватар

Благодаря за филмчетата,но нито с езика съм толкова добре нито имам такова оборудване.Мен ме интересуват най-обикновените правила и пропорции за направата на класически казан.Изчетох всичко във форума ,но нещата които ме интересува вие само ги споменавате без подробности,може би защото смятате ,че всеки ги знае.Водейки се по снимките и скиците започнах работа,но какво ще стане ще видим.Преди малко прегледах колоната с тарелки и ми падна шапката,професионална работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 14:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
:megagrin:
Колоната с тарелките е като да искаш да стигнеш от София до Варна и се чудиш с какъв транспорт и естествено най-много ти харесва самолета.
Обаче най-добре първо пробвай с да се научиш да караш колело, после кола, пък за пилот на самолет ще мислим след време.

Според мен няма никакво значение какви пропорции ще се използват за казана :
Дебел, тънък, висок, нисък ...
Важното е да има нужния обем за течността, обем за парите, лулата да не е с прекалено малко сечение за мощността на загряване, серпентината да е подходящ размер и метраж , обема на охладителя - колкото повече - толкова по-добре.
Примерно :
100 л. полезен обем, 30 л. купол, фи 22 до фи 32 за лулата, фи 22 до фи 15 за серпентината, а като метри - поне 6 да не казвам 10 или 15. Бидон 100л. за охлаждането и това е .
С какво ще грееш, как ще охлаждаш, колко пари ти се дават ...
Всичко това са неща които определят житието и битието на казана.

Сам ли ще го свиваш от медна ламарина тоя казан или ще приспособяваш нещо друго (аз например ползвам емайлиран казан 100л. + колона фи 54 направена от мен). Ако ще го свиваш сам - имаш ли нужните инструменти и приспособления, с какво ще запояваш - припой, флюс, горелка ?
От какъв материал - медна ламарина 0.5 мм е малко тънка, 1мм е добре, ама трудно се обработва и е скъпа.
Може дъното да е от 1мм, а стените от 0.5, а може и за дъно - още по-дебела.
Може да си направиш още отсега двойно дъно против загаряне. Или поне да го нагласиш да влиза плътно.
Как ще стане захващането на капака, на лулата, връзка с охладителя ?
Фланци ли, с тесто ли, с месингови холендри също става за лулата.
Варианти хиляди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 10:34 
Аватар

Както писах вчера вече съм го започнал "чудото". Използвам неща които намерих в мазата:менци,тави,тенджери,легени/всички от мед/.Доста прахоляци се вдигат докато ги почистя от нагар,варовик и друга мръсотия натрупана през десетилетията които са отлежавали.Иначе използвам елементарни инструменти:чукове,ножици за ламарина,електрически и цигански поялници и малка газова горелка.Частите които ще имат директен контакт с материала ги споявам със сребърно-калаен припой/за запояване на водопроводни фитинги/няма олово в него.А останалите елементи ще запоя с калаена композиция /от външната страна като се постарая за минимално проникване в казанчето/. Получи се някъде около 80 литра обща вместимост,предполагам ще иман около 60 литра полезен обем /като за начало достатъчно/.Както казваш да започнем от велосипеда,а после ще видим.За серпентина съм купил тръба ф15мм.8метра,а за лула 3м.ф20мм.Малко по малки са диаметрите които препоръчваш,но се надявам да ми свършат работа за първи опит.От какво ще направя охладителя още не съм решил.Смятам да го грея на ток,като ще направя котлон по профила на дъното с мощност 1000ва,1500ва. и 2500ва.с възможност за избор на мощността.Следва да направя шапката и по твоите пропорции трябва да е около 25л.за моето чудо.Като го завърша може когато съм на 2-3 ракии да събера смелост и да кача някоя снимка/след нещата които видях във форума моето ще изглежда като пародия на казан,ама нейсе все от някъде трябва да се започне/.Благодаря за съветите ще са ми от полза!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София