Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 09:49 
Аватар

Местожителство: Свищов
Здравейте, реших да си направя подарък по случай новата реколта състоящ се от качествен захаромер и спиртомер.
Поради ниския ми опит в слабо и високо алкохолното производство и възможността да преценя кое е качествено, ще ви помоля за съвет. Спрял съм се на тези няколко артикула от интернет:
Спиртомер 1 - http://www.vinarko.com/magazin/измервателни-прибори/спиртомер-за-алкохол-0-100-с-термометър
Спиртомер 2 - http://www.vinarko.com/magazin/измервателни-прибори/спиртомер-за-алкохол-35-70-с-термометър
Кой от двата е по-добър? Предимства и недостатъци? Имайте в предвид, че производството е за лично ползване а не за "промишлени" нужди :zauf2:

Захаромер - http://www.vinarko.com/magazin/измервателни-прибори/захаромер-по-brix-без-термометър
Спрял съм се на този само, че ще го потърся с термометър.

Благодаря за всички мнения и препоръки предварително.

П.С. Ако имате някакви други предложения, споделете...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 10:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Реално погледнато всички продукти на ALLA Франция са качествени. Нямат нищо общо с китайските, нито от тези по левче. Съответно обаче и цената е различна.
Основната разлика между двата спиртомера е обхвата и точността им. Единият има обхват 0-100 об.% и минимално деление през 1 об.% а другият е с обхват 35-70 об.% и минимално деление 0,5 об.%. Предимството на първия е че може да се използва при всеки етап от дестилацията и измерването на готови ракии. Вторият по скоро може да се използва при вече готови дестилати, но съответно с малко по-голяма точност. В началото на дестилацията едва ли ще е полезен тъй като градусът ще бъде извън неговия обхват. Между другото при този от 0-100 об.разстоянието между деленията е достатъчно голямо и може с просто око да се хване и половинката на алкохолния градус. Захаромерите с термометър ще пристигнат скоро от Франция, както и тези от най-високия клас с термометър в опашката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 10:16 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Екстра са.
Спиртомер 0-100 !
Оня дето е 35-70 е супер точен за ракия, но все си е по-добре да можеш да мериш и над 70 и под 35.
Аз имам един голям от 0 до 85, но има място и до 90 да покаже.
Някакъв цилиндър ще ти трябва мерителен, и внимавай със тоя същия захаромер че много му е остро дъното - чупи стъкларията ако се пуска бързо надолу.
А за моя рожден ден няма ли някой да ми подари рефрактомер :megagrin: че много слушках тая година ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 11:10 
Аватар

victoryvt написа:
..... А за моя рожден ден няма ли някой да ми подари рефрактомер :megagrin: че много слушках тая година ...

Ето ти подаръка:
Ръчен рефрактометър за определяне на захари
Обхват:
Скала за захари - от 0% Brix ÷ 40% Brix
Скала за потенциален алкохол: от 0 об.% ÷ 25 об.%
Точност: ± 0,2%
Минимално деление - 0,2% Brix
ATC - Автоматична температурна компенсация
Скалата на рефрактометъра показва съдържанието на захари и потенциалния алкохол получен от тях. Най-висока точност при 20°С. Комплектът съдържа кожена кутия, рефрактометър, пипета за проби и отвертка за калибриране при необходимост.
:lachtot:
Дано чувството ти за хумор е аналогично със познанията ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 17:18 
Аватар

Понеже счупих захаромера, започнах да се оглеждам за нов. Но нещо не ми се дават 60 кинта за френски. И ровейки се в нета попаднах на това:
http://www.labshopbg.com/category/10/sp ... dobni.html

Има ли някой представа от техните продукти?
Цените са добри според мен и ако продуктите са качествени си заслужава да подкрепим български производител.

П.С. За подсъзнателни помисли от колеги - току що разбрах за съществуването на този производител. Така, че нямам други интереси, освен да споделя информацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 22:21 
Аватар

Местожителство: София
Първак Първаков написа:
Захаромер - http://www.vinarko.com/magazin/измервателни-прибори/захаромер-по-brix-без-термометър
Спрял съм се на този само, че ще го потърся с термометър.

П.С. Ако имате някакви други предложения, споделете...

Ами, ще споделя. :)
Ако съдим по спиртомерите, захаромерът с термометър ще дойде над 50 лв. А щом е така, няма ли да е по-добре да погледнете в Еbay, от където за около 60 лв. ще си купите рефрактометър. В момента има три вида за около по 60 лв. с доставката, а преди дни имаше дори малко по-евтини.

А за спиртомера с термометър... Спомням си как преди години, като си купих първия по-сериозен спиртомер, през 15-20 мин. мерех какво излиза от казана, коригирах по едни таблици, дори температурата да се отклоняваше само с 2-3°С ... Абе, сериозна работа! Голям мерак беше... :lol: Но още на следващата година меракът ми мина и сега общо взето ми е все едно, дали ще спра добива на 39,6° или на 40,3°. Защото за корекции в такива граници става дума в общия случай... При вас не знам как ще се случи. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 22:58 
Аватар

Имам чувството, че и аз ще бъда като колегата Qui-Gon Jinn :) , но да споделя за момента. Купих си само спиртомера от вида 35 до 70% с термометър заедно с мерителен цилиндър. Захаромера за сега се отлага, тъй като съм повече фен на ракията от колкото на виното :) При сравнение на професионалния спиртомер с български на "Светлина" Сливен при ниския градус около 42 нямаше разлика в показанията, но при високия към 56 евтиния имаше отклонение +1. Когато си градирах сливовата още не си бях взел този с термометъра и какво направих ами като не отчетох корекцията я разредих много - на 40% :datz: и сега много ме е яд а въобще не ми се занимава да я преварям....с новия спиртомер градирах гроздовата, заковах я на 45% толкова колкото исках! Така, че извода ми е може с малко, но професионалния инструмент те улеснява и най-малкото ти дава надеждност, точност и намалява колебанията ти. А и замислете се за колко други глупости даваме пари, това поне ти остава за дълго ползване освен ако не го счупите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 09:16 

Местожителство: Варна
+_ 1,2 градуса не ме бъркат! Аз като разреждам първо сварявам чешмяна вода за отделяне на варовика. След като истине водата пресмятам грубо по формулата колко вода да добавя и започвам да смесвам, като едновременно меря градуса. Щом я докарам на вкус и показание по спиртомера на 45 гр. наливам в бутилки и чакам да и дойде времето! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 10:25 
Аватар

:) Колега, при сваряването на водата единствено можеш да отделиш (умориш) бактерии и нисши организми. Варовика си остава. Него го няма в дестилираната вода, така че слагай от нея. ;) :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 12:32 

Местожителство: Варна
Колега от доста години ползвам посочения метод и винаги на дъното на съда се е отделяло солидно количество бяло вещество, което няма как да не е варовик. Да допълня, че водата ври поне 20 мин. в покрит съд и след това я оставям цяла вечер да изтива и се утаява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 13:15 
Аватар

Да споделя аз какво правя, но да не се сърдят модераторите, че малко се отклоняваме от темата ;) Всичката ракия де що сварих тая година я разредих с трапезна вода Divna с червената капачка. Литър и половина е на цена 0,75 лв или 0,80 беше...става си супер!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 13:53 
Аватар

ZMeyGorianin написа:
Колега от доста години ползвам посочения метод и винаги на дъното на съда се е отделяло солидно количество бяло вещество, което няма как да не е варовик. Да допълня, че водата ври поне 20 мин. в покрит съд и след това я оставям цяла вечер да изтива и се утаява.

:) Та, точно това солидно количество, са минералите останали от изпарената вече вода. Ако ти изври цялата вода , ще имаш още по-солидно количество минерали....
Но както и да е... Щом ти харесва - действай! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София