Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 00:05 
Аватар

Местожителство: Троян
Qui-Gon Jinn написа:
...Варим предимно от ябълки и круши..
- Предварително изцеждане, така че да се вари само сок, като оцедения отпадък е минимален. За гроздето може и да е вярно, но за по-едрите плодове не ми се струва приложим метод. ...

Непосредствено преди пресоването ябълките се смилат. Сока се загрява до ~85 deg C, на която температура се задържа ~15 min. Ако няма да се заквасва веднага - сулфитирай след като изстине. Ако имаш възможност да заквасиш непосредствено след топлинната обработка (чиято цел е да прецака бъдещото образуване на метил), след като температурата на сока спадне до ~40 deg C добави съответното количество захар (зависи от това колко и каква ракия искаш да получиш); и закваси с винени дрожди по съответните указания на производителя/доставчика. Задължителното ежедневно претакане по време на ферментацията можеш да замениш с аериране - за малки (до 200 л) обеми върши работа и помпа (аератор) за аквариум, командван от таймер - не е необходимо (и не трябва) да се аерира непрекъснато. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 07:28 
Аватар

Троянец, welcome back! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 09:01 
Аватар

Местожителство: Казанлък
И какво, топлинната обработка на ябълките намаля метанола? Ай стига бе. :o

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 09:11 

Местожителство: София
Това с претакването през цялата ферментация лично аз не мога да си го обясня...както и загряването да 80гр...
Би ли бил по изчерпателен като обясниш как точно ще повлияе тази температура на съставките ,които влияят най-вече на образуването на метилов алкохол,а именно в случая целулозата и пектина?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 20:51 
Аватар

Местожителство: София
troyaneca написа:
...Непосредствено преди пресоването ябълките се смилат...

Смилане, пресоване, изцеждане... Как лесно се пишат и как нелесно се правят тия неща. Все пък съм любител и нямам пълен комплект технологично оборудване. Иначе на всеки, дори и на мен ми е ясно, че да ферментираш и да вариш сок е най-добре, но как се постига това? С цената на какви усилия и време. Не, мерси...
Освен това вече съм абсолютно убеден, че с подръчни средства, в домашни условия, от круши сок не можеш направи - все ще излиза нектар, в най-добрия случай. А да вариш нектар си е пак рисково от загаряне на казана.
Впрочем, темата е за загарянето и не разбрах защо е тая кратка технологична справка за процеса изобщо. Колегите вече са питали за странния и за мен етап на загравянето и с интерес ще чакам отговора.
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 21:29 
Аватар

Местожителство: Пловдив
На времето с тъста ми, варяхме само сливова ракия и то без прецеждане или изтисване. При насипване в казана, всичко минава през една широко сито да спре тук там някоя костилка, оставаше и по някоя друга и за казана. :) Основно костилките оставаха на дъното на кацата, от която изгребвахме за зареждането. Преварка не се правеше, това бе адет за Габрово. За избягване на загарянето научих от него следният метод. След сприране на варенето, преди изтегляне на огъня (дървата и жарта), свалянето на лулата и капака на казана, приготвяш две кофи студена вода. Изтегляш огъня и веднага със свалянето на лулата и капака водата се изсипва бързо в казана. Нормално е студенато вода да заеме долните слоеве. Никога не сме имали загорял казан. Технологията сме прилагали на селските казани с обем минимум 100 литра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 22:07 
Аватар

ihp написа:
... След сприране на варенето, преди изтегляне на огъня (дървата и жарта), свалянето на лулата и капака на казана, приготвяш две кофи студена вода. Изтегляш огъня и веднага със свалянето на лулата и капака водата се изсипва бързо в казана. Нормално е студенато вода да заеме долните слоеве. Никога не сме имали загорял казан. Технологията сме прилагали на селските казани с обем минимум 100 литра.

Идеята не е ли да не загори материала по време на варенето (освен чистенето на загорял казан)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 22:17 
Аватар

Доколкото ми е обяснявано, загаряну по време на варене може да се получи само при много гъст материал. Проверката правехме със сап от лопата. След зареждане в казана поставяш сапа вертикално в средата и следиш времето за падането настрани към ръба. Има ли няккаво забавяне, следва допълване на вода още преди варенето.
При самото варене има разместване на слоевете... Опасността идва когато по-гъстата фракция падне на дъното и се задържи там. Това се получава обикновено при отнемане на огъня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 22:21 
Аватар

Колко трябва да е времето за падане на сап към ръба на казан с диаметър 600мм.? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 22:26 
Аватар

Мигновенно :) , без никакво забавяне... От по-рядка каша глава не боли... :lol:
От търкане на загоряло дъно с глава в казана... :x и главобол и други странични ефекти от нагълтани пари... :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2012, 23:36 
Аватар

Местожителство: Троян
Krass написа:
И какво, топлинната обработка на ябълките намаля метанола? Ай стига бе. :o

Правил съм го и когато имам ябълки пак ще го правя. Всеки сам решава за себе си.
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... CcRaD2uWew
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... cmPmISmomw
Прикачени файлове:
Clipboard01.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 09:53 
Аватар

Но предлагам да преместим темата , че тази е за загаряне: viewtopic.php?f=7&t=1974

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 10:08 
Аватар

ihp написа:
Мигновенно :) , без никакво забавяне... От по-рядка каша глава не боли... :lol:
От търкане на загоряло дъно с глава в казана... :x и главобол и други странични ефекти от нагълтани пари... :lachtot:

Т.е. от гъста каша да стане на ''нектар'', както е писал джедая на първа страница, само че ако се поизпусне огъня пак ще загори и пак главобол :aspirin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:28 
Аватар

Ами всички хитрости идват от Троянските ракиийджии. Първо, материала се разрежда с вода , за да не е гъст. Второ, да не се позволява на материла да спре да ври и гъстото да падне на дъното. Така, че като решите да спирате с варенето, не изтегляйте огъня, а отхлупете лулата и капака и вкарайте 2-3 кофи със студена вода и разбърквайте и вадете от материала и пак сипвайте студена вода. Аз така правя и не съм имал проблеми със загарянето на казана, а имам страхотен материал от круши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 22:44 
Аватар

Местожителство: Бургас с.Искра
Да се включа и аз. Който ми е чел постовете от миналия "ракиен" сезон знае какъв ми е казана.
Та, на въпроса, тази есен варих три вида материал. Първо кайсия, гъст материал, разреждах с вода преди варенето. Загоряло нямаше. Втория материал, сини сливи, без костилки, пак гъсто и разреждане, загаряне нямаше. Трето, грозде без чепките, само семки и люспи, рядко, направо вино, ами загоря. Загоряха семките! Вече знам, за сливите и кайсиите разреждане и бавно загряване /блазни ме тава с пясък между горелката и дъното/. За гроздето цедене на материала и това си е.
Варианта с чакъл не ме устройва, ще надере казана, а това ще създаде нови огнища за загаряне.
Така и не се наканих да модернизирам колонката :datz:

пп: Търся си кран половин цол резби, но по възможност с игла, за фино регулиране на водата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София