Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 22:31 
Аватар

Здравейте колеги!Налага ми се да залепя малка пробойна на казан от перални.Знам че е най-добре да се завари с аргон,но местоположението на казана не позволява това.Остава ми варянта-силикон.Проблема е,че повечето силикони са отровни и не може да контактуват директно с течности за консумация.Намерих точния силикон-на WURTH ацетатен за хранително-вкусовата промишленост,но цената е прекалено висока.Мисля да взема силикон за аквариуми на CERESIT като изхождам от логиката,че след като е безвреден за рибите съответно е и за хората,и е 5 пъти по евтин.Моля,някой ако се е срещал с подобен пробрем,да помогне!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 22:39 

Местожителство: София
е колко ще сложиш ,че да навреди повече от това ,което дестилираш?...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 23:46 
Аватар

Местожителство: София
plant написа:
...да залепя малка пробойна на казан...

:o На мен ми прозвуча поне като пробойна от 23 мм зенитно оръдие. :D
Малка, малка... колко да е малка?! И в каква форма е? Не може ли просто да й зачукаш дървено клинче, пък ако е нужен и силикон, да е съвсем незначително количество спрямо съдържанието на казана?
По-скоро, според мен, проблемът ще е - материал алпака плюс награвяне и течна среда. Може и да не захване надеждно, ако силиконът изцяло ще е "тапата", а не е само да уплътни стегнато между два материала.

И аз имах подобни мисли за отровите в силикона по повод на друг въпрос. Нужни са не повече от 2-3 грама, но през тях ще минават ВСИЧКИ пари от казана. Но няма да ти "цапам" темата с моя проблем. Просто ще следя мненията.

Успех! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 08:23 
Аватар

Примерно такъв или подобобен http://www.ceresit.bg/pdf/TDS_CS_23.pdf.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 08:28 
Аватар

plant написа:
Мисля да взема силикон за аквариуми на CERESIT като изхождам от логиката,че след като е безвреден за рибите съответно е и за хората,и е 5 пъти по евтин.Моля,някой ако се е срещал с подобен пробрем,да помогне!

А защо не, епоксидна смола? Със сигурност ще е по здрава. Можеш да я смесиш с малко метален прах - взимаш една пила и започваш да пилиш парче метал. :D Получените стружки замесваш с смолата. Отвътре и отвънка на пералнята слагаш по едно парче бинт (по-голямо от отвора, разбира се), което да държи смолата, и ще се получи нещо като арматура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 08:48 
Аватар

Мисля, че епоксидната смола е канцерогенна, а освен това не издържа на толкова висока температура.

1.Можеш да постъпиш като вземеш неръждаем болт и гайка. Направиш си подложна шайба от мед или неръждаема стомана и изрежеш гумено уплътнение по шайбата. Естествено, трябва да пасваш шайбата по дъгата на казана. Ако пробойната е на дъното нямаш кахъри.

2.Можеш да използуваш меден нит с достатъчно голяма глава от върешната страна и отново гумено уплътнение.

Два варианта на прима виста. Със сигуност има и други. Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 08:50 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А защо не с мек припой ?
Неръждавейката на пералните е тънка, едно добро нагряване (може и на газовия котлон на който евентуално вариш - или е на ток ?) Може да се загрее и с пистолет за горещ въздух - до 600 гр. има такива - е ще го вземеш назаем, няма да го купуваш за една спойка.
Припой за хранителни цели (без олово и др.), подходящ флюс за неръждавейка и си номер 1.

Епоксидната смола става, обаче има малък проблем - отначало изглежда бетон, обаче като се загрее казана - следва различно разширение и протича. Аз дори една мензура за спиртомер и захаромер така не успях да спася - залепих я с епоксидна смола и за арматура използвах кълчища, стана като за изложба ...
Обаче докато мерих захарност добре, ама на първото мерене на горещ спирт и прокапа, после направо си протече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 09:23 
Аватар

Ето как изглежда залепен с епоксидна смола глинен съд, който се използва за печене на хляб, почти ежедневно.
Изображение
Изображение

Температурата на печене на хляба е 220°, като предварително загрявам съда на 350° (имам газова фурна).
Така залепен го ползвам от 21.08.2012.
Или е гадна смолата която ползвате, или съотношението смола-втвърдител не е правилно. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 09:53 
Аватар

Ако си от София. Пак за малка дупчица с същия казан от перални, както и около дръжките ползвах купено от Баухаус /около 4,50 лв/ едно подобно на пластилин. Кръгло в средата явно има нещо като втвърдител, режеш си колкото ти трябва, размачква се добре за не повече от минута и мажеш дупката. Издържа мисля беше до 130 или 150 градуса. Дават го за камини но на мене ми свърши перфектна работа и вече 2 варенета няма ядове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 10:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз казана за бирата си го залепих с двукомпонентно лепило- тип течен метал, което след изсъхване за 4 минути, може да се обработва( пробива, шлайфа, нарязва се резба), издържа със сигурност до 94 градуса( на толкова ври бирата вкъщи) странични ефекти не се наблюдават и е евтино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 23:23 
Аватар

Здравейте колеги!Благодаря ви за съветите!Първо да поясня,че "пробойната"всъщност не е дупка,а фуга.Тя се намира по дължина на един от обръчите на казана.Обръчите са фабрично съединени чрез валцоване и от там сълзи.Мисля да пробвам със силикон за аквариуми и ще пиша резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 10:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом е на фуга мисля, че най-добре ще е с припой, ще стане вечно. Със силикона, след време пак ще силиконираш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 10:44 
Аватар

Ако си от Сф обади се на 0889514053 да ти резна парче от тоя пластилин. Или скайп valio_sofia

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София