Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 21:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 12:44 
Аватар

Метода на Христов проработи частично. Просто заедно с течността си излизаше и пара, трябва доста дълъг маркуч за да охлади добре парите. Иначе събрах около 60мл някаква много мътна течност, като мастика с вода. За сравнение ще кажа, че вчерашната ракия тръгна леко мътна и в последствие се избистри.

Сега ще изкарам, каквото има за изкарване и ще продължа с комбинация между методите на Мони и баце Емил. Демек кърша тръбичката над холендъра, развивам най-горния преход и затапвам с тесто. Демек ще има малко свободно пространство около тръбичката. После ще кажа на дъртия, че не съм вързал добре охладителя и те така. Изобщо няма да се занимавам със спойки. Като му го върна ще видим как ще се споразумеем за счупената тръбичка.

п.п. Сегашната ракия, освен че е по-бистра има и по-друг вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 13:25 
Аватар

Местожителство: София
Е, Илияне, да не обидиш Дъртия, както му казваме. Хората са различни. Но ти знаеш най добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 14:01 
Аватар

Местожителство: враца
Излишно е да чупиш тръбичката , а и оня Италиански идиот няма да ти го даде повече .
Само мушни горната дори на криво в казана , и с гъсто твърдо тесто го уплътняваш .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 14:52 
Аватар

Речено-сторено. Няма да ме намрази чак толкова, а и ако поема после разноските по заварката би ми го дал отново на заем. Но нека не се разсейваме.

Ето новата установка.

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 15:48 
Аватар

Е, браво, БРАВИСИМО. Е точно това се очакваше от теб. Върна към нормален живот НЕЩОТО. Покажи му снимките на местния и го почерпи от резултата. Убеден съм, ще ти прости. Пък като поемеш разходите, е хе...
Супер си, батка. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 15:55 
Аватар

Количество същото. Градуси същите. Мътилка нямаше, но не беше чак толкова бистра като предишната. Иначе като смешах предишните две нямат разлика в бистротата с тази, просто при самото тръгване съсздава някакво впечатление за леко мътна течност.

Разликата е, че по нашия начин излиза студена, а по предишния топла.

За вкус не мога да говоря чак толкова. Доста е пареща, иначе първата беше с малко неприятен привкус. Отдавам го на неупотребявания казан и евентуално не добро измиване преди да го напълня. Втората и третата определено имат приятен аромат, който е силно прикрит от паренето.

Предполагам, че след кратко отлежаване и разреждане до около 45 градуса нещата ще си дойдат на мястото. Широко отворен съм за всякакви добронамерени съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 16:08 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Винаги съм се чудил как работи тоя казан ,чак сега като погледнах казана ти/на дятката/ се светнах за принципа :lol:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 16:17 
Аватар

Ами то количеството и градусите няма как да не са същите. Материала е един и същ. Въпроса беше в правилното отделяне на фракциите.
А за отлежаването, аз ползвам помпичка и чипс. Надявам се, имаш още от този, дето Емил ти е пратил. Иначе, знаеш правилата - стъкло+въздух и... време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 16:58 
Аватар

Помпичка нямам. Чипс нямам. В стъклени дамаджани е. Ще ги оставя отворени. Кой знае колко ще изкарат...

При положение че е 55 градуса, с колко вода да я сваля на 45?

Мислех да заредя още веднъж, но разлях вода върху горелката и сега не работи. Евентуално ако изсъхне до утре ще заредя още 2 или 3 пъти. После със сигурност ще ми писне окончателно и следващото варене предполагам ще бъде с моя казан(това като хартиса някой лев).

Мисля такъв 50 литров съд да ползвам за казан , а от гърлежа нагоре да приспособявам нещо медно за капак. Примерно мисля че е подходящ сегашния казан, ако му изрежа дъното. Демек ще правя нещо подобно за капак. Дали е подходящо, като замисъл?

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 17:07 
Аватар

Демек ще се мъча да създам нещо подобно, само дето казана ще е иноксов, а капака и всичко останало медни.

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 18:32 
Администратор
Аватар

Илиян Илиев™ написа:
Демек ще се мъча да създам нещо подобно, само дето казана ще е иноксов, а капака и всичко останало медни.

По-добре щеше да е, да направиш обратното - най-важно е казанът да е меден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2012, 19:04 
Аватар

Ще мисля по въпроса. Времето ще покаже какво ще излезе и дали нещо ще излезе. Да не се окаже като с пресата, която почнах и така си седи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 15:08 
Аватар

Един въпрос: След бистрене с бентонит или някакъв друг бистрител, може ли утайката да се вкара в казана за ракия или няма смисъл?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 15:27 

Коя утайка?-ако е от виното то тя смърди гадно,а от дестилата ще е пренебрежимо малко :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 15:50 
Аватар

Утайката от второто имам предвид. Демек да сложа на второто бентонит да се избистри и каквото остане като утайка, дали има смисъл да я смешам с малко второ и да я вкарам в казана за ракия или си е излишно упражнение.

п.п. Заглавието на темата е малко подвеждащо, но сега се усетих. Аз правя ракия от онова второто. От виното ми се свиди да правя.

п.п.п. Задавам този въпрос, защото при всяко преточване остават едни 5-10 литра, които няма как да отделя бистри от утайката. Та си викам - така и така ще ги метна на ракия, дали има смисъл да добавям още утайка и второ вино. Има ли алкохол тая утайка или си е обикновен боклук, който ще влоши качествата на алкохола изкаран от второто.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София