Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 09:52 
Аватар

Понеже ще се газирам за варенето на ракията, та искам да попитам какъв редуцир винтил да купя за бутилката...за ниско или за високо налягане? Друго...казана е от перални, около 60 л събира, имам бутилка не от най-големите, не знам колко литра е, на нея на табелка пише 10,1 кг, май е теглото на бутилката това, а с боя са щамповали на самата бутилка 7,7, това какво значи идея нямам ...та с 1 пълна бутилка колко казана ще изкарам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 12:58 
Аватар

С този обем на казана задължително с високо налягане,но гледай нещо качествено.Преди ползвах някакъв пластмасов и постоянно ми създаваше грижи.От около 5 години съм с германски такъв и никакви проблеми,марка в момента не мага да ти кажа,че е на вилата.Относно бутилката,на моите стандартните с червена боя пише 0.900 което и аз нямам представа какво означава,но отделно е щамповано маса 13.5 кг. и обем 27 dm3. При напълно празна бутилка ми наливат 20 литра или 11 кг. ако е на кантар. С това количество варя 3 или 4 казана 100 литрови,като грея само отдолу.Иначе казано, много зависи от околната температура, и дали имаш кожух с който да задържиш топлината около казана.В твоя случай ще имаш около 16 литра газ,което ще ти стигне за 4 казана.Ако си с колона нещата отиват надолу,поне при мен е така. Един килограм газ е равен /по спомен/ около 1.82 литра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 15:13 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Видът на редуцир-вентила е в зависимост от горелката - всички котлони за дома , както и тези дето са за казани са за ниско налягане - имат една пластина дето се върти и мести и отваря дупка голяма за въздух.
Тези за високо налягане са за горелки тип - пърлачка. Или за горелки за запояване примерно.
Виж си дупките на дюзите на горелката - ако са много и с по 1-2мм. дупка значи е ниско налягане- там има и пластина за въздуха. Ако е някаква горелка с миниатюрна дюза - това е за високо налягане.
Аз с 1 бутилка от най-масовите - 14 кг изкарвам 3 казана по 90 л. с колона. Цената е 26лв. на сменена бутилка. Или един казан ми струва около 8-9лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 17:29 
Аватар

Горелката още я нямам, но ще бъде нещо такова http://maiagaz.com/product_info.php?products_id=140 по памет май беше 9 KW. Какъв ще е проблема ако например взема пиростия за ниско налягане, пък редуцира ми е за високо, или обратното....редуцир за ниско с пиростия за високо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 17:44 
Аватар

Колега valerko,добър вариант за твоя случай е горелка около 4.5kw. Да,дават ги да работят с 0.30 минибара,с вентил за ниско налягане,но трябва да си вземеш няколко дни отпуска за един казан. С вентил за високо налягане,такъв с който можеш да регулираш дебита на газта от бутилката/има си врътка/си решаваш всички проблеми.Цените са около двадесет и няколко лева.С такъв вентил регулираш налягането от 0 до около 1.5–2 бара,кеф ти 4kw кеф ти 9kw.Ако искаш печи чушки ,пърли прасето или както аз правя при лошо време на лов или риболов с 10 литрова бутилка пържоли на ламарина. А,видях ,че вече си писал.Ми нямаш никакъв проблем с варианта който съм написал.Аз съм така от поне13 години.За обратния вариант забрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 09:13 
Аватар

Цитат:
С вентил за високо налягане,такъв с който можеш да регулираш дебита на газта от бутилката/има си врътка/си решаваш всички проблеми.Цените са около двадесет и няколко лева.С такъв вентил регулираш налягането от 0 до около 1.5–2 бара,кеф ти 4kw кеф ти 9kw

Можеш ли някаква снимка на твоя да щракнеш или линк да го видя, че не съм виждал такъв с регулиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 09:35 
Аватар

valerko написа:
Горелката още я нямам, но ще бъде нещо такова http://maiagaz.com/product_info.php?products_id=140 по памет май беше 9 KW. Какъв ще е проблема ако например взема пиростия за ниско налягане, пък редуцира ми е за високо, или обратното....редуцир за ниско с пиростия за високо.

за този модел горелка, задължително вентила трябва да е за високо налягане. другия не може да я захрани

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 12:06 
Аватар

GEOSTAZA написа:
http://maiagaz.com/product_info.php?products_id=140
за този модел горелка, задължително вентила трябва да е за високо налягане. другия не може да я захрани

Абсолютно вярно. Моята горелка е същата а вентила германски за високо налягане, регулируем от 0 до 9....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 19:08 

Здравей Колега,

имам същия котлон (горелка) 9Kw за 100литров казан.
Доста гледах редуцир-вентили за високо налягане - немски по 25-30лв, турски от 8-до 25лв и накрая си купих БЪЛГАРСКИ произведен в Сопот за 8.5лв.
Работи идеално, все пак е Български и съм доволен.
Избора си е твой. Всички работятна принципа на навиване на болтче, което натиска дюзата.
Колкото повече навиваш толкова повече отваря и вдига налягането.

P.S. Купих го от Пазарджик, в София такъв не бяха виждали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 21:02 
Аватар

pentco написа:
Колега valerko,добър вариант за твоя случай е горелка около 4.5kw. Да,дават ги да работят с 0.30 минибара,с вентил за ниско налягане,но трябва да си вземеш няколко дни отпуска за един казан. С вентил за високо налягане,такъв с който можеш да регулираш дебита на газта от бутилката/има си врътка/си решаваш всички проблеми.Цените са около двадесет и няколко лева.С такъв вентил регулираш налягането от 0 до около 1.5–2 бара,кеф ти 4kw кеф ти 9kw.Ако искаш печи чушки ,пърли прасето или както аз правя при лошо време на лов или риболов с 10 литрова бутилка пържоли на ламарина. А,видях ,че вече си писал.Ми нямаш никакъв проблем с варианта който съм написал.Аз съм така от поне13 години.За обратния вариант забрави.

Темата е стара, но да попитам ако взема газова пиростия 9 кВт и вентил регулируем за високо налягане до 2 бара, това означава ли, че мога да регулирам мощността на пиростията примерно от 9 кВт на 2-3 кВт? Питам защото ме интересува дали ще мога да регулирам разхода на газ и същевременно да гори пиростията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 22:06 
Аватар

Аз имам такава и съм с редуцир за високо налягане. Отварям кранчето на пиростията максимално и регулирам газта от кранчето на редуцира. Въздуха регулиран един път повече не го пипам. С една бутилка може да се направят 3 варки на 90 л казан. Обикновено правих по две защото като падне налягането при третата варка и трябва да се дежури постоянно на крана. Или да се сложи бутилката в съд с топла вода, че се обледява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 08:06 
Аватар

Благодаря за отговора. Питам защото искам да купя мощна пиростия, но да може да я ползвам и за варене на буркани примерно и същевременно да може да се намаля разходът на газ и мощността за да не се пръскат бурканите. Ще ми свърши ли работа 9 киловатовата пиростия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 20:16 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Колега nobreak 9 kw пиростия ще върши работа и при бурканите но в голям обем или равен на казана .
Тук сбърках това в което ще вариш бурканите трябва по площ на дъното да е колкото казана или повече.
Относно kW няма да може от9 kW да смъкваш до 2 kW, това е лично мнение.
Имам газова пиростия 5.5kW (там някъде) върши работа за казана,за буркани и сладка и т.н. .
Не мога да я регулирам от + безкрайност до - безкрайност. :lachtot:
Ако вдигна налягането почва да бучи и пламъка става жълт се вдига на високо, намаля ли го малко гасне.
Нямам данни но ми се струва че може да се намали на половина,то е пламъчетата едва да се подават от отворите но е рисковано следва изгасване.
2 kW са домакинските котлони,мисля че туристическият котлон е около 1.5-17kW и горелката му е в пъти по малка от пиростията.
Това за размера го разбирай така не става да вариш на газовата пиростия 5-6 буркана поне 15-20-30 тогава си струва.
Цитат:
Аз имам такава и съм с редуцир за високо налягане. Отварям кранчето на пиростията максимално и регулирам газта от кранчето на редуцира. Въздуха регулиран един път повече не го пипам. С една бутилка може да се направят 3 варки на 90 л казан. Обикновено правих по две защото като падне налягането при третата варка и трябва да се дежури постоянно на крана. Или да се сложи бутилката в съд с топла вода, че се обледява.

Внимание не оставяйте маркуча под налягане за да няма проблеми регулирайте от редуцила!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 22:28 
Аватар

cavxan написа:
Цитат:
Отварям кранчето на пиростията максимално и регулирам газта от кранчето на редуцира.

Внимание не оставяйте маркуча под налягане за да няма проблеми регулирайте от редуцила!!!

Къде виждаш налягане в маркуча в моя случай, че ме цитираш? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2014, 04:47 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
IVO 68 в твоя случай, както и при мен няма свръх налягане в маркуча а минимално 20-30 милибара.

Цитата бе в смисъл как трябва да се работи .
Регулирането от кранчето на котлона е опасно,защото в маркуча се създава налягане на газта равно на това в бутилката.
При не добри връзки и остарели маркучи е възможно изтичане на газ и от там загазяване и не дай Боже взрив и пожар.
Считам че маркуча от бутилката към котлона (пиростията) трябва да е за високо налягане.
Останало е в главата ми едно изискване че бутилката трябва да отстои от горелката на 5 метра.
Тия неща ги пишем за да предпазим тия които тепърва започват да работят с газ.
Някога за да вземеш бутилка от"Топливо" освен пари изискваха да си минал на инструктаж за работа с газови прибори.
Да вариш ракия на газ е чисто и леко без особени проблеми, може и нещо друго да свършиш наблюдавайки от време на време.
Извинявам се на IVO 68 за неправилно цитиране.
:sleep:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София