Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 05:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 21:32 
Аватар

Стана ми интересно, защото аз до сега винаги съм работил на обратно, така тръгнах от първия път, нямам проблеми и не съм се замислял до сега.
Значи, имаме пълна бутилка на 20 бара, маркуч издържащ 15 бара, вентил който е отворен на 2 бара /максимума/, и този на горелката който работи на момента с 0,5 бара. Това означава ли, че в момента имаме налягане от 1.5 бара в маркуча, което е доста далече от опасните стойности?
В момента съм на втората ракия. Да пия ли още две, че съм се отървал досега, или да пия пак още две и да не се притеснявям?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 22:16 
Аватар

Местожителство: Божурище
Пий от вторите две. Щом редуцира ти е за макс 2bar, след него при затворен дросел за регулиране на горелката в маркуча ще е най-много 2bar. Редуцирвентила е ограничител на налягането след него. Крана-дросела на горелката е за дебита-мощността. Затова се правят иглени.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 22:21 
Аватар

"pentco" , по добре пии още няколко ракии, а утре се занимавай с газта.За да не се терзаеш имай в предвид,че ако на бутилката си поставил редуцир-вентил, след него налягането е толкова колкото пише на вентила, или ако може да се регулира-колкото си го настроил.Винаги обаче е по-малко отколкото в бутилката.Ако е само кран(както е при резаците за метал)налягането от бутилката до резака е еднакво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 22:49 
Аватар

Благодаря на atz и баджо, следващите две ще са за ваше здраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 00:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
pentco написа:
...Значи, имаме пълна бутилка на 20 бара...

Абсурд, веднага си представих запалката в джоба ако е на такова налягане :lol:
При 20-25°С LPG се втечнява при около 8 bar. Налягането на помпите на газовите колонки е 10-11 bar. При студено време налягането в бутилката пада под 2 bar, а опасни стойности (над 20 bar) може да вдигне при 55°С и нагоре.
Понякога редуцир вентилите се прецакват и ако кранът е затворен може да се повиши налягането в маркуча над зададеното. Затова работете както препоръчва Иво по-горе :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 10:06 
Аватар

Бутилките ги тестват на 25 бара и им дават работно налягане до 20. Затова и написах 20 бара, да засиля ефекта.
В крайна сметка положението се изясни. С качествен маркуч и качествени скоби, налягането не ме притеснява. Регулирам от вентила на горелката, защото е по прецизен. Много често,да не кажа почти винаги, след последната варка забравям да махна редуцира, всичко остава под налягане затворено само от пиростията до следващата година, и това вече много години. Имах проблеми само с първия вентил, някакъв пластмасов, но от седем съм с германски и никакви грижи. Други два датско производство, на печките, от 15 години също без проблеми, не се чупят толкова лесно.
Говорих току що с доста известен софийски газаджия, който каза, че работното налягане в горещините, стойности до 20 бара не са невъзможни, нормално ги дават да работят на 16, за коли става въпрос. За битовите нужди положението май не е по различно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 23:05 
Аватар

Ще карам в атмосфери, както американците с техните мерки, та да е по-разбираемо.При битовите бутилки, както и тези за автомобили ,при 20 градуса налягането е около 8 атм и зависи от температурата на газовата фаза която е вътре.За това правило номер едно е да не се превишават 40 градус.Понеже е смес от пропан и бутан в различно съотношение, то и налягането е различно. Преди имаше "зимна" и" лятна" газ, като съотношенията бяха 60:40 с превес на единият или другият газ.Бутилките са разчетени на 16 атм работно налягане.По-новите имат защитен клапан които отваря на 20атм, а бутилката е изпитана на 25атм.В сучай, че все пак се стигне до разрушаване , има нарочно оставено" слабо място", така че тя се разцепва а не се разхвърчава като бомба.В арматурата на бутилките за автомобили има и вградена защита ,която се задейства когато скоростта на изтичане на газа превиши определена стойност.Това се случва ако се скъса връзката между бутилката и изпарителя, който функционира и като редуцир вентил.При редуцир вентилите за битови бутилки най-често няма такава защита, и скъсване на връзката след бутилката може да доведе до непоправими последствия.Тази връзка обикновено е гъвкав маркуч ,и ако е истински на него трябва да е маркирано работното налягане и, че е годен за работа със съответния газ.В повече от трагичните случаи, проблема е бил в него.Няма нужда да се споменава че ако има и най-дребна пукнатина не бива да се използва.Ама ние сме свикнали да не зачитаме такива" подробности" и после ...олеле.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 15:08 
Аватар

При автомобилните бутилки сондата отваря на 27, и издържат много над 60 бара преди да се сцепят. Такова нещо, като оставено слабо място за първи път чувам и не вярвам да има. При битовите бутилки, не съм чул да се скъса маркуча и да гръмне бутилката, защото е невъзможно. Първо трябва нещо да запали газта,това няма да е пиростията, и после ще имаш факел, но да гръмне абсурд. Това може да стане при пожар, и то ако съда е пълен повече от предвиденото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 15:43 
Аватар

Всички най-важни стойости са маркирани на конкретната бутилка.За маркуча не си ме разбрал.Ако се скъса бутилката разбира се че няма да гръмне, даже ще я облекчи :) . Газта обаче започва да изтича от бутилката и...При автомобилните този клапан за скорост на изтичането , предотвратява именно това.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София