Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2013, 18:41 
Аватар

Местожителство: Божурище
кондензер
search.php?keywords=%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D1%80&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5

охладител
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=%D0%BE%D1%85%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB&start=15

серпентина
search.php?keywords=%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5

Горните резултати излизат при търсенето във форума... Не върви да няма тема за кондензер!
Кондензер или охладител, ясно е за какво иде реч. Калкулатори има по форумите за пресмятането им. Но едно е да се сметне необходимата повърхност, съвсем друго е конструкцията. Това ми е идеята за отварянето на темата, да се наблегне основно на консрукциите, за повърхността е ясно.
Долу на картинките е кондензера, който ползвам от повече от 20-на години. На път е да излезе от употреба, ресурса му е изчерпан и си трябва нещо по-така, модерно. Събирам материал за нов. Приди време го наричахме тръба в тръба, коаксиален, а се оказа че е кондензер на Либих. Терминология ???
Претърпя два ъпгрейда за последните две и половина години. Външна тръба - Ф75х4mm пластмаса, вътрешна - Ф56х0,75mm мед.
От него се управлява охлаждането на СМ-а. Автоматично. ! И с изкуствен интелект :) :D :megagrin: . Сервокрана (дросела) се отваря-затваря така за охлаждането на СМ-а, че е в зависимост и от температурата на водата идваща от кондензера към дефлегматора.
Със сложнотиите до тук... Като се игнорират сложнотиите става за обикновен СМ с ръчно управление.
Работи без налягане, на преливен принцип. Основната идея я писах и чертах за кондензера на СМ-а на колегата pentco.
Като фен на системата СМ, твърдя, че всичко от показаното, като се игнорират сложнотиите, ще работи стабилно на система с ръчно управление. Основно благодарение на особеностите, които съм приложил при ъпгрейдите.
Поздрави! :lab:
P.S. Забравих да отбележа, всичко се разглобява. :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 15:29 
Аватар

Калкулатори за изчисляване на кондензери.
http://homedistiller.org/calcs
http://forum.homedistiller.ru/index.php?topic=2003.0

Публикувано на: 13 Дек 2012 22:27
SiteAdmin
"Тънкостенната тръба от неръждавейка съвсем не е толкова лош избор. Професионалните кондензатори рядко са медни. Причината е в риска от попадане на медни съединения в дестилата. ... ... но лулата и кондензаторът винаги са само от неръждавейка."

За това къде да прилагаме мед и къде неръждавейка, писали сме в другите теми. :buch:
Преминавам на неръждавейка с новия кондензер. Ф38 е безшевна. Преоразмерен за 60-80 литра и за 3200-4000W работна мощност.
! Не преписвайте от картинката на калкулатора. Особено за приложение в LM. :!:
Материали, за София. Неръждаеми тръби и фитинги - Велев и Ко , Интерметал. За медни тръби и фитинги - Кива2000.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 23:00 
Аватар

Дали става за повдигане на нивото на форума? :) От преди месец е готов... Разглобява се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 09:19 
Аватар

Аз ли нещо не вдявам, но май не си дал пълни снимки/информация...
Мисля си че в тази тема можем да се премести поста на Иво68 с онзи линк към ютюб за видовете кондензери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 18:25 
Аватар

Снимките са носители на доста информация! Зависи кой какво вижда /или иска да види/.
Що се отнася до линка мисля, че мястото му е там в темата за дефлегматора. Тази тема е за охладител/кондензер за втечняване на готовия продукт.

Ето исканата информация макар, че не е изцяло за тук :
http://translate.googleusercontent.com/ ... i-QCZ_YNoQ

http://homedistiller.org/forum/viewtopi ... 0&start=12

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:33 
Аватар

От 256Kb картинка повече не може :)
PPR тръба Ф63 PN20. Дебелата стена на тръбата служи и като термоизолация. Резба се прави на такава стена. Осигурена е компенсация за удължаването при промените на температурата. Технически издържано е! Като за СМ, така. За разлика от други елементи кондензера не съм го чертал.
Прав е IVO 68... И за линка също.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:44 
Аватар

Гледам че е пластмасова тръба, пише че се разглобява, но пък тая капа трябва да е залепена за тръбата. Затова съм в почуда как хем се разглобява, пък трябва да е залепена. :?:
Иначе който искал гледал, има такива дето от едно гледане виждат, други им трябва време да вдянат. :shock:
Не сглобявам и разглобявам тръби всеки ден, не съм запознат с всички решения за сглобки, гледам колкото да се ориентирам един ден аз какво да търся, да ми се направи или да си направя сам, стига да имам подходящите инструменти и майстори да ми навиват тръби и прочие...
Как да е...
Ама после що никой не вземал отношение...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Не се впрягай, Нанков, ачик се вижда, че не е лепено, а и си пише, че се разглобява :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 00:16 
Аватар

Ето ги и подробноститеее!... И сега очаквам да има критики, че е прекалено сложно. Зависи кой от какъв ъгъл гледа...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 06:14 
Аватар

Що да е сложно, като имаш на идея какво правиш и нужните инструменти и умения не е сложно. Евала за начина на реализация... :respekt: Просто аз като не се занимавам с техники всеки ден може би тоя начин нямаше да ми хрумне никога.
Такъв тип кондензатор за моите цели не е приложим, за съжаление.... Просто водата използвана в него е твърде малко, и се разчита на определено налягане и температура на водата, докато там където аз евентуално ще реализирам инсталацийка има воден режим, който понякога трае с дни и като има вода я има 3-4 часа...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 09:44 
Аватар

stefannankov написа:
Такъв тип кондензатор за моите цели не е приложим, за съжаление.... Просто водата използвана в него е твърде малко, и се разчита на определено налягане и температура на водата, докато там където аз евентуално ще реализирам инсталацийка има воден режим, който понякога трае с дни и като има вода я има 3-4 часа...

stefannankov, аз по тази причина съм се заел да събирам всякаква информация от нета за кондензери с въздушно охлаждане. Не за мен, а за един приятел с такива неволи . Вода при нас колкото искаш. Може би трябва да отворим друга тема например "Дестилатор с въздушен кондензер", да не объркваме тази.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 09:59 
Аватар

stefannankov, точно такъв кондензер не, но кондензер на Либих ти трябва. Трябва ти и една циркулационна помпа от най-малките габарити. Трябва ти и един радиатор с вентилатор, и си готов! Да завъртиш водата. Или ще си приготвяш бидонЯ! :(
И за това, което предложи IVO 68 има фронт за реализации. За въздушното охлаждане! :thumbs1:

P.S. На мен точно такъв кондензер ми трябва за СМ-а. Затова и го спретнах. Целта ми е да получа максимално топла вода на изхода. При налягане не повече от 0,4 - 0,5bar. Температурата на входната вода не е от значение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 13:20 
Аватар

За охлаждане до определена мощност могат да се използват готови решения. Примерно радиатор за парно на автомобил. Има си и степени на вентилация. Има и помпи на 12V.
ПП Всъщност идеята за охлаждане с радиатор никак не е лоша и не е трудно осъществима. Пример за по-големи мощности. Циркулационна помпа, намират се втора ръка за около 50 лв. Външно тяло от климатик, заедно с вентилатора. Ако климатикът е бил инверторен, ще трябва инвертор за управление на вентилатора. Ако е бил конвенционален, може да се управлява с някакъв евтин димер. Налице са широки възможности за управлрение - веднъж по дебита на водата, веднъж по степента на вентилация.

Последна промяна бай Танас на 15 Окт 2013, 14:43, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 14:19 
Аватар

Като чуя части от автомобил и ми се повдига.. много малки сечения, повреди, чудо. Но имам едни стари алуминиеви радиатори с тях може да стане работата, хем и помещението ще се отоплява допълнително, пък ако требе от време на време ще включвам на последния радиатор едно обикновено вентилаторче....
И тоя Либих нещо не ми се види надежден.... по-добре стандартен бойлер със серпентина, щото ако и тока вземе да спре става една завързана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 18:49 
Аватар

Ефективността на кондензера може да се повиши и мощността му да надхвърли стойностите от калкулаторите. Без да изпадам в подробности, само някои възможни решения.
Прикачени файлове:
тръба1.JPG

Прикачени файлове:
тръба2.JPG

Прикачени файлове:
парозавихрител1.JPG

Прикачени файлове:
парозавихрител2.JPG

Само да отбележа, че този тип ще работи ефективно с висока скорост на водата, т.е. за захранване на деф от него, ще трябва да се доработи.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София