Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2013, 14:59 
Аватар

Местожителство: Божурище
Бай Танасе, дали нямаш грешка нещо в кондезера от твоите картинки. Защо зивихрянето на водата и на парите е в еднаква посока? Не трябва ли да се завихрят противоположно. При мен са в противоположни посоки. Без лентичка обаче. И други подробности има, посоките за северното полукълбо? Някъде бях чел, на това да се отдава значение. И тук във форума някой беше писал за посоките...
В последно време се показаха нови неща. Няма да изоставам. ;) Долу на картинката е управлението на водите. По предварителните ми изчисления би трябвало да работи системата кондензер - дефлегматор с разлика между температура на парите и водата даже до 2,5-4*С. Съмнявам се в последното но ще си покаже при работа...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2013, 17:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Не, няма грешка. Навивките са в една посока, но парата ще влиза отгоре, а водата отдолу. Отделно има разминаване в стъпките.
Това за посоките спрямо полукълбото е езотерика, не техника.
За температурната разлика има решение ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2013, 13:29 
Аватар

Преди празниците пусках последно с вода и мощност до 3200W. Кондензера работи перфектно.
viewtopic.php?p=35456#p35456
Точно както го бях предвидил, PPR тръбата се оказа и добра термоизолация. Задавах температури на водата на изхода от 76 до 86*С. Отвън тръбата е с почти околната температура. Ако някой реши да повтори тази конструкция е добре да се промени малко затварянето с фланеца. Всичко друго е ОК.
И регулацията на водата от картинката в по-горния пост работи чудно... От 3mL/min (~капка в секунда) до 1500mL/min. Плавно регулиране... Не на ръка.
Сега заредих експерименталния материал с 12%alc. Следва да настроя, проверя и запиша всички режими на работа на колона-дефлегматор-кондензер-нагряване...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 07:22 
Аватар

Местожителство: София
Доста изчетох темата и имам едно предложение за охлаждаща "серпентина".
http://eshop-nasa-d.com/Plastinchati-to ... 45_65.html
[color=#FFFFFF]Е доста му е високо цената обаче и параметрите му са[/color] :o

доста е странно но според това което пише и ефективността му са направо уникални. Друг е въпроса че е от неръждавейка и ако се използва ще трябва преди него да има някакъв меден филтър за каталитично разграждане на вредните вещества .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 10:25 
Аватар

Местожителство: Перник
christo77 написа:
Доста изчетох темата и имам едно предложение за охлаждаща "серпентина".
http://eshop-nasa-d.com/Plastinchati-to ... 45_65.html
[color=#FFFFFF]Е доста му е високо цената обаче и параметрите му са[/color] :o

доста е странно но според това което пише и ефективността му са направо уникални. Друг е въпроса че е от неръждавейка и ако се използва ще трябва преди него да има някакъв меден филтър за каталитично разграждане на вредните вещества .

Няма да стане с пластинчат топлообменик
тези са по добри :) http://hydrel.exportpages.bg/productdet ... 8220-1.htm

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 12:37 
Аватар

Има разлика между ракиджийски кондензер и топлообменник според мен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 03:53 
Аватар

Разбирам че има разлика между охлаждаща серпентина с примерно 2 метра медна тръбичка с площ има няма 0,08 квадрата и пластинчат топлообменник с площ 4 квадрати метра повърхност. Въпросът ми е дали ще ми свърши работа щото ми изпадна един такъв без пари и .... Та ако някой мисли, че не става да ми каже точно защо и от къде идва проблема.

А относно Пластинчат топлообменник VS тръбен топлообменник, трябва да се сравнят първо цените, после обема и теглото и не не последно място топлообмена-контактната повърхност и тогава да се прецени кой е по-добър. Според мен при еднакъв обем пластинчатия има много повече контактна повърхност от тръбния ,а и цените на тръбните са си доста високи. Единствения плюс, е че има тръбни изработени от медни сплави, а пластинчатите са от неръждавейка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 07:14 
Аватар

[quote="christo77"]Разбирам че има разлика между охлаждаща серпентина с примерно 2 метра медна тръбичка с площ има няма 0,08 квадрата и пластинчат топлообменник с площ 4 квадрати метра повърхност. Въпросът ми е дали ще ми свърши работа щото ми изпадна един такъв без пари и .... Та ако някой мисли, че не става да ми каже точно защо и от къде идва проблема.

Заради принципа му на работа не става! Виж картинката със стрелките.
http://www.technobg.com/Plastinchat-top ... -NB23-1F-8

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 08:39 
Аватар

Местожителство: Varna
Освен конденза излизат и газове при дестилацията, а конденза ще запуши част от охладителя, налягането в системата ще се повиши докато не избута конденза и тогава дестилата ще излиза на тласъци.
Кондензера при дестилаторите трябва да е с такава форма че да не се получава запушване на участъци с конденз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 10:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
:thumbs1:
+1

Колега, ако ти е "изпаднал" без пари и искаш да го продадеш за пари - пиши ми едно ЛС, аз имам какво да го правя и то по точно неговото предназначение :)
Тъкмо си глася новата пивоварна система от 3 съда и имам нужда от профи охлаждане на пивната мъст и оползотворяване на отнетата топлина.
Иначе пак ще я карам на старата охлаждаща серпентина.
Обаче моята серпентина за охлаждане е фи 10мм и дължина 10м и има площ 0.3 кв. м. Твоя топлообменник с каква площ е ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 11:34 
Аватар

Прикачени файлове:
топлообменници.gif
victoryvt, ще ти пратя на ЛС линкове с интересни джаджи :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 20:31 
Аватар

бай Танас написа:
victoryvt, ще ти пратя на ЛС линкове с интересни джаджи :prost:

Айде сега на лични...стига с тия връзки, стига с тая стока под тезгяха. :motz: И ние сме гладни за информация-и ние сме човек :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 22:32 
Аватар

:lachtot: Нищо особено, прайс листи. Ще видя къде да ги кача за радост на пивоварите :prost:
http://dox.bg/files/dw?a=da55eb4b27 отваряш папката вътре са 2 файла топлообменниците са на 14 стр. Втория файл са топлообменници висок клас на хубава цена

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 00:11 
Аватар

Ъ. Некви климатични неща!? :? А аз мислех, че ще му пращаш снимки на готини мацки. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 00:15 

ivobal написа:
Ъ. Некви климатични неща!? :? А аз мислех, че ще му пращаш снимки на готини мацки. ;)

Мани ги...пивовари... :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София