Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ф6х0.5
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2014, 12:56 
Аватар

Местожителство: Плевен
Много Ви благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 10:14 
Аватар

Дали ще успея да навия Ф 9 мм. на тръба 20 мм.?
Искам да си направя дефлегматор за колона ф 42 мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 11:01 
Аватар

Местожителство: Божурище
Според мен НЕ. Никъде не написа мека или твърда тръба ще ползваш. Какви са тез миниатюри като Ф42 за колона? Предполагам Ф42 е външно!... Добре е дефлегматора да е на по-голям диаметър от Ф на колоната. Ако остане и дефлегматора на Ф42 според мен даже Ф6х0,5 няма да може да се навие за такива размери и да влезе вътре. Минавай на по-голямо Ф на дефлегматора! Нали трябва да пътуват парите нагоре през някакво сечение, трябва да имат място от къде да минат. Има си оптимални скорости на парите в дефлегматора. И се започва от работната мощност на нагряването а не от тръбите...
Има навсякъде термоси по 10-12лв. С тях също може да стигне до дефлегматор.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 11:22 
Аватар

Тръбата е мека,за климатици.
Като чета форума,масово колоните са Ф42 или Ф52,затова и аз реших да е Ф42.
Ако можете да давате съвети ще се радвам.
Предложете Ф за колоната и Ф за дефлегматора,брой навивки и дължината му.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 12:10 
Аватар

atz написа:
И се започва от работната мощност на нагряването а не от тръбите...
Или ориентир за литрите на казана(тенджера, пералня). Система CM, LM или VM.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 13:01 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колона от 1м. тръба фи54 , разделена на две 30 на 70 см , дългата е отдолу и в нея е пълнежа, както и едно наклонено елипсовидно парче медна ламарина, което аз получих чрез изправяне на парче тръба с фи 16 или 20 (забравих вече), това парче е запоено за тръбата отвътре и се намира над пълнежа и служи да отведе капещият отгоре рефлукс , съответно има отвор в тръбата и в него запоена тръба фи 8 и след нея преход с кран (шибърен, за нисък бюджет или иглен за скъпарски мераклии), следва охладител и съд за събиране на алкохола. Над долната дълга тръба следва муфа фи 54 и в нея е горната по-къса част - в нея се намира дефлегматорът - 3м медна тръба фи6мм навита на дръжката на лопата за бетон :) за 5 мин. (сега бих навил не 3 , а поне 6м.) горната част на тръбата завършва с намалител до фи 20 и от там съм продължил с лула и охладител като за прост алембик. В самия намалител е запоена и муфата на термометър.
Друг термометър имам под отливника на дългата тръба, но сега отчитам че трябваше да взема мерки да е малко по-настрани, защото стичащият се рефлукс пада върху него и така той показва под 78 гр. при балансирана колона.
Горната част на колоната може да се остави отворена без проблем , но трябва да е подсигурено постоянно охлаждане в дефлегматора, иначе ще избяга алкохола.

В тръба фи 54 може да се вкара дефлегматор от двойна спирала с фи 6, както и единична от фи 8.
Май някой беше успял да вкара и двойна от фи8, (Каналин Цолов :) )
Връзките между двете тръби както и с казана при мен са с муфи фи 54, замазани с тесто. Става и с тефлонова лента.
Е, аз съм малко джаста праста, гледам функционалността вместо външен вид. Но факт е че бачка и то доста добре.
Ей тука http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=34&start=330бях качвал картинки някога :
http://www.rakiyata.com/forum/download/file.php?id=2508&t=1
Изображение
Туй ми'й сетъпа (setup)
Казан с капак, муфа, колона1, муфа, колона2, лула, охладител, кофа :)
Работи и като алембик и като ЛМ колона, а при добро желание може и като CM колона.
Но аз съм фен на LM.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 10:27 
Аватар

http://youtu.be/EuR0D1on6HU

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2014, 19:46 
Аватар

victoryvt написа:
(сега бих навил не 3 , а поне 6м.)
Сега ще вземете да навивате по 6 или до 9 метра. Полза няма от това... Важното е каква част от спиралата ще работи пълноценно и целия дефлегматор правилно. А това зависи преди всичко от конструкцията и режима в който ще се вкара да работи.
Както и да е, при LM минават доста компромиси. При СМ нещата са коренно различни... Останал съм с впечатление, че братятя слагат обикновено до 4 метра неръждавейка Ф6 - Ф8mm. Неръждавейка заради спирта и въпреки по-лошата топлопроводност... Човека от видеоклипа навива 3 метра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 11:39 
Аватар

Аз все пак държа да кажа че 3м. на мен са ми малко за :
5-6квата газова горелка, фи 54 медна тръба на колоната и рефлукс 1:1 (1 връщам 1 отделям).

броя навивки и диаметъра на тръбата на дефлегматора при определен оптимален дебит и студенина на водата трябва да могат да охладят и втечнят ВСИЧКИТЕ пари изкачващи се нагоре по LM колоната, т.е. мощността на дефлегматора е равна на мощността на топлоизточника загряващ казана (пак казвам - за LM).
T.e. - ako грееш с 5 квата - трябва и да можеш да охладиш с 5 квата.
Аз сега харча прекалено много вода за да охлаждам парите с 3м. фи 6мм. Затова и смятам че 6м. фи 6 е по-добре.
Разбира се, има определен момент от който по-нататък увеличаването на метрите тръба в дефлегматора е безмислено.

За CM колоните нещата са по-различни - там дефлегматорът не втечнява всичките пари при нормален режим, а само някаква част от тях. Затова и може да е с по-малка мощност от тази на топлоизточника.

Разликата при работата на двата вида колони :
1. При флуктоации в мощността на топлоизточника при LM колоната почти нищо драстично не се променя - освен че изходящата вода от дефлегматора става или малко по-гореща или малко по-студена. Колоната не излиза от баланс, разбира се рефлуксното число леко се променя, но не прекалено. То зависи в много по-голяма степен от позицията на игления кран. Разбира се - при намаляване на мощността - пада и дебита на алкохол, но градуса му почти не се променя.
2. При същите флуктоации на топлоизточника при CM колона ще падне дебита на пари, от там при фиксиран дебит на охлаждаща вода в дефлегматора - ще се охлади повече целия дефлегматор и от там ще започне да се връща повече флегма надолу в колоната, рефлуксното число ще се промени и колоната ще влезе в режим с по-ниска температура на парите в кондензатора - а от там и по- висок алкохолен градус , за сметка на минимален отлив. Това добре, но в другата посока е по-зле - повишаването на енергията на топлоизточника води до повече пари и от там до повишаване на темп. на дефлегматора и съответно до промяна в рефлуксното число наобратно и падане на алкохолния градус, за сметка на увеличен дебит в отлива.

Разбира се то затова и се правят специални стабилизатори на мощността ако е наток или пък ако е на газ се фиксира някак дебита на газа от бутилката.

LM колоната има голям проблем ако спре водата :)
Случвало ми се е :) (извадила се е тръбичката със студената вода в дефлегматора докато ме е нямало за 5-10 мин.)
Докато при CM - просто преминава в алембик режим докато в хладника има достатъчно студена вода, но няма загуба на пари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 12:51 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Според мен вече се прокрадва ново и по-различно отношение към CM, особено ако става въпрос за ракия. Например - серпентина от тънка тръбичка не е най-добрия вариант за дефлегматор, за предпочитане е голяма площ и малка температурна разлика.
Дефлегматорът НЕ бива да е с по-малка мощност от топлоизточника. Трябва да има ресурс да удържи всички пари, за да може да се концентрират главите, след което стабилно и с малка скорост да се отделят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 22:11 
Аватар

victoryvt написа:
5-6квата газова горелка, фи 54 медна тръба на колоната и рефлукс 1:1 (1 връщам 1 отделям).
За тази мощност, ако елиминираме загубите и останат 5KW колоната трябва да е с диаметър между Ф76 и Ф80. Бих избрал Ф80. При Ф80 никакакъв проблем не е да се навие серпентина за дафлегматор от Ф8 до Ф10. И при това положение ако се пресметне, сигурен съм, че резултата няма да е повече 3,6 - 4m. Започва се от мощността, не от тръбите... От работната мощност.
Разликите между двата вида колони LM и CM не може да се опишат само с няколко реда. Особено в приложения за ракиджийски цели. Основното обаче е режима в който ще се вкара да работи системата. И доколко се поддава на управление всяка една система.
При СМ дефлегматора според мен трябва да може да върне всичко на пълен рефлукс независимо от това в кой етап на процеса се намираме. Е, при нормална мощност подавана отдолу. Преди няколко дни при входяща вода в дефа 72*С и при мощност 2KW върнах всичко на пълен рефлукс с 3,8m ли бяха та 4,0m ли Ф6х0,5. Като изчистя нещата ще пиша повече по този случай. Най-важното е постепенната ( плавната ) дефлегмация за ракиите. Тя в никакъв случай не се прави като се вкарва студена вода в дефлегматора. По-добре да отиваме в темата за дефлегматорите ... А за концентрирането на главите, както пише бай Танас, трябва да има къде да се концентрират. Но не се концентрират в дефа...
Темата е за Ф6х0,5 затова спирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 22:19 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
За много години на всички отдадени на ползотворната страст !!!

За този охладител: http://wiki.homedistiller.org/images/th ... -Helix.jpg
изработен от 6 метра Ø6.0×1.0 мм мека медна тръба, ми трябваха 25 минути да я навия без сложни приспобления (у наше село му викат "урудка"), без сол, кварцов пясък или някакъв пълнеж,с голи ръце, и загубих 1 час и 20 мин. да извадя вестниците между двете спирали !!! Късно се сетих да НАМОКРЯ вестниците :idea:

Утре ще снимам охладителя и "урудката" и ще ги кача.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2014, 10:26 
Аватар

@atz
Наско, грешиш относно мощността и диаметъра ми.
Предполагам си го ползвал тоя известен калкулатор :
http://homedistiller.org/calcs/reflux_calc
Прикачени файлове:
kolona-54.jpg

Заложи в него 80л материал, 5000вата за двата вида греене, рефлуксно число 1, стоманена вълна за пълнеж и т.н.
И ще видиш че по него за минимален диаметър излиза 41.6мм, за препоръчителен го дават 51.6. Аз съм избрал 54, което е съвсем близо.
Времето за достигане на точката на кипене е по калкулатора 78 мин. , а при мен е около час и половина (90 мин.) но не съм тествал в различни сезони с един и същ материал, просто защото нямам.
При пълнеж 60см от същия материал после и данните на най-долната таблица ми съвпадат общо взето.
Тъй че това е истината - 5 квата -> 54мм тръба за колоната.
Ако искаш още повече мощност - отиваш на размери на тръби, които ги няма готови, или поне не от мед.

Иначе за разликите между двата вида колони съм съгласен че с две изречения не може да се каже много.

Наздраве.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2014, 12:43 
Аватар

Отместваме се от темата но отговарям.
Не, сметките от този точно известен калкулатор за колона никога не съм ползвал. Не ме устройват. Ползвал съм частта за кондензера и частта за пресмятане на ТТ. Като ориентир и съпоставака с други калкулатори. Освен това може и да са верни, но тези сметки според мен не са добрия вариант за ракиите, ароматните продукти. При ракиите, колоните следва да работят в други режими, доста по-различни от получените данни от цитирания калкулатор. Пленочен режим за предпочитане. Друга материя е просто и много, много дълбоки води. Не е тук мястото за такива спорове и теории. Сметки при 65% наводняване на колоната! Та почти този режим братята ползват за спирта. Освен това направих изчисление работиш при скорост на парите доста над 2m/Sec. При мен в най-тежкия режим е максимум 0,75m/Sec. С два вида меден пълнеж. 650m2/m3 и 175m2/m3. Сумарно почти 2m2 мед в паровата зона, под дефлегматора, за 32 литра обем. Повърхностен топломасообмен върху мед и ниски скорости на парите. С по-малко на брой ТТ.
За ориентир, при лачения Мюлер, в спиралата, скоростта на парите е около 1m/Sec, може би и малко под тази стойност. Пак върху мед. Защо? Заради ароматите естествено.
С две думи, сметките от цитирания калкулатор не са истината за ракиите. Според мен...
Не мога да спра никого да преписва. Всеки си избира пътя и си има собствена истина...
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София