Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2013, 21:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
В "Бутилки,стелажи,винени аксесоари" споменахме за мухъла. Изглежда, че тая гад е нападнала и други колеги и си заслужава отделна тема. Аз реших проблема чрез кондензационен изсушител (или осушител)...засега. Благодаря на Naskohondata1 :2thumbs: :prost2: Бях го купувал преди време за вкъщи, висок клас, мощен, с автоматично поддържане на влажността. Само за 24 часа влажността падна на 45% при хидростат на макс (за отделяне на макс. кондензат, който се събира в специален съд със защита срещу препълване). Мисля да задам около 55%. Преди това почистих щамовете с белина и сега даже не мирише на мухъл. Е, малко скъпи са изсушителите. Да се надяваме, че ще бъдат предложени и други решения. Линкове за изсушители. Нови http://www.technooptima.com/catalog/osu ... 75_23.html
Втора употреба http://prodavalnik.com/vlagoulovitel-iz ... -i24916573
Ниско-бюджетен вариант http://prodavalnik.com/prodavam-vlagoul ... -i17179229 (не ми е ясно как работи без компресор)
На пазара има и препарати, подходящи при винопроизводството http://www.otrovi.com/dimki/fumispor-opp-2.html Действат както за борба с мухъл, плесени и бактерии, така и за профилактика. Но дали са ефективни при висока влажност :? Високата влажност блазни заради по-ниския ангелски данък. Но ако цената е мухъла, не ме устройва, предпочитам да отиде повече за ангелите.
п.п. Дали в "Оборудване, съоръжения, консумативи" е мястото и на изсушителите :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2013, 22:22 
Аватар

По принцип под 65% влажност не виреят разни плесени, спори т.н. Може и 60% да са. Зависи и температурата май.

За успешно отстраняване на мухъл е достатъчно да се напръска с белина и после се изтрива с мокър парцал. След това естествено пак трябва да се обърне внимание на причините за появата му и да не се допускат.

Ниско бюджетни влагоуловители и разни там с таблетки са си пари хвърлени на вятъра според мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 06:05 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Адаш,може да се наложи зимата да овлажняваш,макар,че на мен не се е налагало...то нямаше и студ,та затова.Тук има един препарат(утре ще постна снимка)много е скъп,ужасно много...при мухъл се изчиства и се боядисва с него.,стои като блажна боя и автоматично запечатва всичко.използвахме го за пода и след това се сложи паркет..Разбирам,че няма как да се боядиса бурето :) но пък може и да има подобни за стени и т.н

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 23:48 
Аватар

Местожителство: Божурище
Бай Танасе, както го писахме, тази гад я има и при мен на 20Km егозападно от Пловдив :) Случая е даже по-интересен, поне според мен. Забелязах щамовете в края на месец май. Не съм сигурен щамове ли е точния термин... Но гадовете ги има по метал(стари машинарии), по пластмаси, по неръждевейките ми имаше. :shock: Странното е, че всички тези неща са там от 15-20 години а сега за пръв път гадовете, на петна. :nixweiss: Но, но почти всяка година вътрешно стъбище се покрива с конденз напролет, и не е имало гадове. Не съм сигурен за мухъл, дали е мухъл въобще! И вентилация принудителна има, пуска се понякога вечер. Попрочетох и за борбата с мухъла. Впечатли ме статия с противоречиви данни, обеззаразяване със създаване на временна озонова среда. Допада ми и ще взема да пробвам. А гадта се пренася по въздуха, спасението е да не и се създава благоприятна среда. Определено има връзка съотношението между влажност и температура, за получаване на оросяване-конденз и да се завъжда гадта. В огромен руски калкулатор ги има тези сметки - оросяване в зависимост от температурата на въздуха, влажността му и температурата на повърхността по която е възможен конденза. Трябват данни за гадовете, да не се прескача границата на развъждането им. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 00:14 

Местожителство: София
ами плесени са гадост развиват се и при минусови темп.-само влажност да има...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 09:03 
Аватар

Нали знаете за онази плесен/бактерия/гъба (не помня какво точно беше), която се появява в близост до избите. Расте при много ниски концентрации на алкохол във въздуха, които се получават от изпарението през бъчвите. Да не би и при вас да е това.
http://www.youtube.com/watch?v=4dua3f2tjZg
http://martinfrost.ws/htmlfiles/scotnew ... ungus.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 09:46 
Аватар

И аз като vsd, смятах да ви попитам, дали не е нормално за изби тази плесен.
Миналата година купувах грозде от едни, дето имаха винарска изба - цялата беше "облепена" с плесен (от вътрешната страна), и то плесен с дебелина 1 см. Не знам как е с винарските изби по принцип, но тази изцяло беше под земята. Държат само вино там (vsd е дал препратки за уиски).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 16:18 
Аватар

:2thumbs: Да, де, това е въпросът - дали е нормално винарските изби да са плесенясали. Особено в помещенията за отлежаване, където влажността е висока, за да се намалят загубите. Май не е добре да се вдишват спорите, над определена концентрация могат да доведат до заболявания. А повечето от нас нямат възможност за отделни помещения, често всичко е на едно място и никак няма да е приятно ако ти плесенясат буретата, бутилки, стелажи... И при дървените стелажи няма как да се приложи дезинфекция като при първия клип, примерно. Доколкото знам целулозата е храна за тези гадини - хартия, корк, дърво. Но дори и прашинки от въздуха, попаднали на каквато и да е повърхност, са достатъчни, ако има и влага. Проблемът се решава, като се поддържа влажност на въздуха примерно до 60%. Включва се влагоуловител и на 2-3 дни се изпразва насъбрания кондензат. Но не на всеки мазето му е под ръка, може да е на вилата. А и загубите при отлежаването са по-големи. И сега, получава се "конфликт на интереси" :) ниска влажност - висок ангелски данък, висока влажност - плесени, мухъл. Интересно е какво се прави в промишлени условия и дали може да се приложи и в домашни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 21:53 

Местожителство: София
Оросители,овлажнители,климатици,влагоуловители...някои пък имат задължително плесени по стените на избата(Токайско вино)
Има едно филмче за Катаржина естейт...там има огромни зали с различна поддържана температура и влажност в зависимост от това на какъв етап е виното в бъчвите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 11:27 
Аватар

ilu6a, ме подсети. Въпросната изба беше за производство на токайско вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 23:47 
Аватар

Местожителство: Божурище
Е това е, бай Танасе, имаме резервен вариант, за сега... Ако не се справим с гадовете да се насочим към токайското! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 16:16 
Аватар

atz, май се впрягаме повече от необходимото, да погледнем и откъм добрата страна. Ако омотаме нещо, ще казваме, че така сме искали 8-). Примерно, правиш вино, но става киселоч и се тупаш в гърдите - ама какъв класен оцет направих!
Максималното, което мога да заделя за хобито са 2 помещения, едно за ферментация и едно за отлежаване и съхранение. Съседни са и ако едното е мухлясало, ще мирише и в другото. А виното поема миризми, особено по време на ферментацията. Недопустимо е там да се държи и киселото зеле, примерно. И сега, ако виното намирисва на мухъл, обявяваме, че това е "мерло-рокфор". Ако серпентината ни е патинясала и сме забравили да я почистим, получената ракия я обявяваме за супер специална. Как има синьо сирене? Ми да, що да няма и синя ракия :P. Или ако материалът е съмнителен, а дестилаторът по-семпличък. Никакъв проблем да го тунинговаме набързо с един "маслоуловител" Става за секунди с макетно ножче и празна бутилка от мин. вода. Сипваш му малко водичка и в кофата при чучурката. Този тип "маслоуловители" обира "метила" :lachtot:. Полученият продукт се казва "къпана ракия" ;) И т.н....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 20:27 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Извинявам се за късната реакция но...,при мен въпроса с влажността съм го решил с половин чувал негасена вар(в мрежа) закачен на тавана. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 23:09 
Аватар

Къде го чукаш, къде се пука :). Честно казано, очаквах Фланкера да подскаже нещо по-профи. Ама и това никак не е лошо. Гениалните решения винаги са прости :thumbs1: ! Наздраве за Пловдивската школа :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 23:21 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
BREAKER написа:
Извинявам се за късната реакция но...,при мен въпроса с влажността съм го решил с половин чувал негасена вар(в мрежа) закачен на тавана. :)

Божееее и Аз се чудя защо в избата на института има негасена вар в едни малки чували по ъглите. :datz: Човек се учи до като е жив.....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София