Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 10:55 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
:megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 10:59 
Аватар

Изпарението на живака зависи от температурата,при обичайните температури превръщането му аерозол е пренебрежимо малко( той замръзва при -38С и спецефичната му топлина на изпарение е много висока-близо 60 КДж)По отношение на действието в/у организмите написаното в уикипедия не отговаря точно на истината,той както и всеки тежък метал действа на клетъчно ниво като трайно блокира клетъчните ензими,особено изразени са въздействията в/у бъбречната и мозъчната тъкан( поради спецификата на тяхната дейност-необходимост от много бърза реакция на променящата се среда).М/у другото в миналото, а и сега,има много избелващи кремове съдържащи живачен хлорид прекомерната употреба на които може да доведе до отравяне(забранени са в белите страни).Отравянето е хронично развива се в продължение на месеци и години и се познава лесно по промяна цвета на венците и зъбите.Лечението е трудно и продължително използват се съединения които свързват живака в тъканите до безопасни съединения които ги елиминираме,но за съжаление връзката с клетъчните ензими е ковалентна и много трудно се разрушава,така че,човек ако не работи на места където няма продължителен контакт метални аерозоли(не само живачни)няма от какво да се страхува,а пък от поглъщането на метала от термометри най-малко.И само да добавя опасността при добива на злато с помощта на живак идва от това,че след свързването и поемането на златото от живака,последния се изпарява на висока температура(където е и опасността) и златото остава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 11:37 

Местожителство: София
УПедия не ползвам...тъй като съм заобиколен с олово и кадмий имам нужната информация на ниво...
Твърдения като "абсолютно безвредни"са меко казано недоказуеми...
Парите на живака(металния) проникват през всички тъкани-първото разпределение при постъпване завършва след 3 дни...като веднага след ескпозиция на живачни пари в еритроцитите са намира повече отколкото в плазмата
След окисление до двувалентни живачни йони първото(главното)депо са бъбреците..
Инхалирания метелен живак се окислява до двувалентен с помощта на каталаза който пък се инхибира от ниски дози етанол...Живака от плазмата вероятно прониква и в мозъка...
Инхалацията на същия води до индуциране на синтеза на металотионеин в бъбреците и свързването на живака с този нискомолекулен белтък...ит.н. и т.н...
Все неща безвредни...
То по подобни причини се въведе и принципа АЛАРа...все безвредности...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 13:39 
Аватар

С цялото ми уважение към теб,Илюша,ти казвам че,много неща за производството на алкохол съм научил от този сайт в частност от твоите постове за което съм благодарен,но съм леко притеснен от упоритостта с която продължаваш да пишеш и коментираш неща за които знанията ти са меко казано повръхностни и непълни,и понеже спора ни започва да прилича на спамене,дано да се срещнем някога,да пием по няколко и да поспорим и за други неща(за мене ще е чест и удоволствие).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 13:43 

Местожителство: София
не споря...цитирам проф.д-р Ставри Стоянов..
Е там не се споменава принципа алара...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 13:57 
Аватар

Единствено опасни са аерозолите на тежките метали,най-често получени при високи температури.Типични примери олово-от оловния бензин,производство на цветни метали-особено опасни са кадмия и хрома(чичо ми казваше,че не познава нито един 40-годишен кадмьор).Дано не прозвучи като хвалба,но съм работил като лекар във вече закрития МОК Елисейна и работата ни беше точно тая-профилактика на професионалните отравяния.Успеха ни не беше голям поради идиотските технологии,които се използваха.Ако и сега минете с влак през дефилето веднага ще познаете къде е бил комбината,повече от 20 год след затварянето му нищо не е поникнало,само едни голи скали и филипинска шлака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2015, 22:25 

Здравейте, колеги счупи ми се спиртомера днес като варих ракия.Пишете в постовете по горе,че топчетата са оловни, но ги пробвах с магнит и ги привлича, а май оловото не го привлича магнита.И дали има някакъв проблем за ракията , че го счупих в 4 литра. Благодаря предварително на всички...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2015, 06:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Старите прибори са с оловни топчета. При новите, оловото е заместено със стомана. Проблем няма да има, стига спиртомерът да не е бил и с живачен термометър, но едва ли е така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2015, 11:39 
Аватар

Проблем ли е да се мери ракията в чаша или още по-добре в някоя епруветка?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София