Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Съвет за казан
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 12:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Здравейте,нов съм в този форум а и сега навлизам в занаята с варене на ракия.До сега съм варил 3-4 пъти на казана на един познат той е най обикновен.Сега съм решил да си купя и аз,доста четох и тотално се обърках искам да ми дадете съвет какъв казан да си купя за около 500-600 лева.Спрял сам се на два казана единият най обикновен меден ще търся някой майстор да ми го направи. другият е тези които предлагат "Златна бъчва" колона 100 литра за 470 лева.ще съм ви много благодарен ако ми дадете съвет на кой да се спра.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: съвет за казан
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 12:24 

Местожителство: София
на това само му казват колона...иначе си е обикновен казан тип аламбик...без аламбик))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 13:15 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Продължавай да четеш, докато ти светне и тогава решението ще изскочи само - като филийка от тостер :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 22:13 
Аватар

Местожителство: Божурище
Според мен не трябва много да се поглежда към "колоните за ракия" от златната бъчва. Някой да е прочел някъде технически данни на тези от бъчвата? Нагряване, колона Ф= ?, височина, пълнеж, среден разход вода... От друга страна petrov_ не споменава за собствени изработки а за закупуване. Най-добре поръчка на меден казан а после добавяне на екстри. Стига да има възможности и условия за доработка с колона и т.н. Екстрите първоначално не са задължителни и може да се избират на по-късен етап. Тогава и объркването вече ще е отминало.
Да не се прекалява с четенето! :warn: Може да се стигне до случая ЧЕЛКАШ. Чел, чел и накрая каша в главата... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 23:30 
Аватар

На бъчвата, както каза и Илюша - няма дефлегматор на колоната, а дали има пълнеж не знам, но и да има - без дефлегматор ще работи като алембик казан, или в най-добрия случай с минимален пасивен рефлукс поради охлаждането от стените.
Много ми е чудно защо са ги оставили така - един дефлегматор е 3 м. медна тръба и не струва нещо драстично, ама ...
А де !
Питайте ги да ви кажат, аз лично не бих си купил готов продукт ако мога да си го "сдялам" сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 18:30 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Купуваш само гюмчето http://zlatnatabachva.com/index.php?pag ... &Itemid=54
за 200лева маистора да ти направи лула и серпентина....и си в играта.. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 07:10 
Аватар

Това казанче е обсъждано и в тази тема!

viewtopic.php?f=9&t=1131

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 13:46 
Аватар

Благодаря, на всички за съветите. все още не съм купил казан и размишлявам,но скоро трябва да го направя. защото вчера извадих виното и сложих захар и вода в джибрите и сега имам 240 литра материал за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 21:32 
Аватар

Здравейте колеги.
От няколко месеца чета постовете ви и не мога да не ви поздравя за огромния труд и безценната информация която сте споделили в този форум.
За разлика от колегата petrov_, аз разчитайки на опита който имам с казани алембик и на споделения от вас опит, реших и си закупих 100 литров гюм и колона от "златна бъчва".
Направих няколко допълнения към колоната и вече имам няколко преварки на стари сбирщайн ракии, патоки, вина, както и на един забравен(но добре запечатан) плодов материал от преди 7 години.
Искам да ви кажа, че съм доволен от резултата и всичко което бях прочел във форума се потвърди и при мен.
А сега да ви разкажа, какво представлява колоната на "златна бъчва" и какво допълних аз.
Гюма и колконката са от неръждаема стомана и с не лоша изработка. Мисля, че гюмчето е италианско. Колонката е с диаметър 40мм и дължина 1000мм. Успоредно на колонката е закрепен охладителя (тръба в тръба), извеждащ парите от най-горния край на колонката, където има и отвор за термометър. На мен ми продадоха и термометър за 20 лева, но абсолютно същия термометър си взех от метро за 7-8 лева. Гюмчето се затваря с капак на резба. Има си и силиконов уплътнител. В колконата няма никакъв пълнеж.
Какво допълних аз:
1. навих 2 метра медна тръба външно в горния край на колоната(нещо като дефлегматор) :) и я свързах с охлаждането.
2. вътре в колоната поставих пълнеж от неръждаема домакинска тел, като пълнежа е 50 см и съм го ограничил в горния и долния край с две конусни неръждаеми цедки от магазина за 1 лев. Двете цедки са захванати от дебел меден проводник(на който е махнато лаковото покритие). Проводника минава през целия пълнеж и леко се подава от долния край на колонката за да мога да изваждам по лесно пълнежа ако се наложи, а и за да има нещо медно в целия казан. :) Цедките са с малко по-голям диаметър от диаметъра на колоната, но съм ги срязал за да играят ролята на пружинна шайба, да уплътняват по стените на колоната и да насочват флегмата към центъра на пълнежа.
3.цялата колона, барабар с импровизирания дефлегматор съм изолирал с микропореста изолация за тръби..
4.гюма също съм изолирал, но с каменна вата с фолио.
5.подгрявам на газ, но между дъното на гюма и пламъка съм поставил дебел алуминиев сач, че ако загори дъното, не знам как ще го стигам през това тясно гърло.
За резултата от преварките - друг път ще разкажа, че сега трябва да го дегустирам.
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 21:47 
Аватар

:2thumbs:
Ако може една снимчица да качиш... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 22:23 
Аватар

Кое по-точно искаш да снимам МONI ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 22:29 
Аватар

NESTI написа:
Кое по-точно искаш да снимам МONI ?

Всички подобрения, ако може общ план в 3D ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 01:18 
Аватар

ОК, разбрах :megagrin:
До 8 часа ще чакам пристигането(изтрезняването) на снимачния екип. :kaffee:
До 10 ще заснимаме и ще пием кафе. :kaffee2:
След 11 очаквай включване от снимачната площадка.
А сега :drunk: :muede: :sleep:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 11:10 
Аватар

Хм, дегустационният материал се оказа доста качествен, което доведе до скъсяване на процедурата с близо час :cooler:
Но след проблеми с качването на снимките и тяхното компресиране :datz: :wallbash: отново сме в стария график.
А сега обещаното:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 18:21 
Аватар

Местожителство: София
Е, супер. Браво. Поздравления.
Това което виждам ми вдъхва увереност, че тази "колона" е възможно да заработи като колона. Почвам да се замислям сериозно...
Кажи, моля и за самия процес? Как загряваш, кога потича, как регулираш, успяваш ли да държиш температура на върха и т.н. Подробности.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София