Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: съвет за казан
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 19:43 

NESTI написа:
atz написа:
... Преварки, какви преварки та даже три при наличие на колона. Странно ми е, тези от бъчвата, как така продават 80L съд с колона от Ф40. :nixweiss: Символично ми се вижда всичко. :fies: Има фронт за много подобрения.
Поздрави!

Колега atz, не си ме разбрал или аз не съм се изразил правилно. Не съм правил тройна преварка на един и същи материал. Просто ми се бяха събрали над 200 литра патоки, стари ракии вина и т.н. за преваряване. Първите няколко пъти преварях по малки количества – по около 30-50 литра с цел да се запозная с колоната и тогава нанасях корекции по охлаждането и изолацията. А гюма(казана) е 100 литра. Съгласен съм с теб, че на 100л. съд да сложиш колона ф40 е твърде символчно, но това като че ли беше най-свясното нещо, което се предлагаше на пазара и можеше да се закупи на момента. Така, че давай го този "ФРОНТ ЗА МНОГО ПОДОБРЕНИЯ" :respekt:
Колега IVO 68, според теб това ли са възможностите на тази конфигурация? Благодаря за линковете. Някой мнения наистина ги бях пропуснал. Щеше да казваш за промени по охлаждането. :respekt:
Като закупувах колконата си мислех, че нещо готово може бързо и лесно да се доразвие и да бъде от полза на повечко хора, но ако общото мнение на специалистите е, че няма какво още да се направи.......да приключваме темата???

Темата е интересна и не е за првключване.
И ммен ме инттересува времто за изваряване.
Искъм да постигна висок градус за кратко време.
16 часа е уб ииство, съпоставено с аламбик за това време ще извариш 3 казана.

Според мене с тази колона и сис 100 литра казан трябва да се работи без пълнеж и охлаждане за да става бързо.
Просто колоната е изчислена по този начин да работи, нещто среедно между аламбик и истинска колкона, лесно и просто за обслужване. Несъм работил с такава колона но предполагам че тригва силно около 85 градуса. копето е много добра чистота на алкохола.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 21:06 
Аватар

Благодаря ви колеги за отзивчивостта. Искам обаче да бъда правилно разбран. Започнах да пиша по темата, защото от този форум научих толкова много, че нямаше да е честно от моя страна да не споделя и своя опит. Исках с това да бъда полезен и на другите съфорунци и четящи тук, както и да провокирам мисълта на специалистите :respekt: към усъвършенстване на "заготовката" на "златната бъчва" Не се оплаквам и не съжелявам за покупката и преустроиствата на колоната. Резултата само от последната преварка се вижда на 5-тата и 6-тата снимка от тези които постнах по рано - 700мл глава на 93%, четри почти пълни петлитровки на 90-91%, две двулитрови бутилки на 80-85%, един литър на70% и два литра на 55% (в буренцата отлежава продукцията от предната преварка) Пропуснах да кажа, че с първите 300-400мл. си разпалвам камината а имам и около 3,5 литра патоки. Като количество и качество – повече от добре. Единственият проблем е продължителността на дестилацията. Аз разполагам с времето си, но не искам да подвеждам другите за които времето е кът.
Благодаря на IVO 68 за съветите от които ще се възползвам и непремено ще споделя резултата.
Благодаря и на atz и искам да му кажа, че вече съм се вкарал в приключението :) и мисля за колона с по-голям диаметър. Но ми се върти и една мисъл да пресъдя един купол на капака за сметка на височината и пълнежа на сегашната колона, в който да вградя по елементарен начин една или две тарелки. Някой беше направил нещо подобно(но без тарелките) с неръждаема кофичка за охлаждане на вино. Понеже се притеснявам от заварки, мисля да пробвам с фланцови връзки и силиконови уплътнения към капака на гюма и към колоната. По този начин горния фланец винаги може да се замени с друг, с по голям централен отвор, за да се премине към колона с по голям диаметър.
Кажете колеги, смятате ли, че с тези леки премърдвания може да се намали времето, ако не на половина, то поне с една трета без да е за сметка на качеството.
П.П.
Сега видях, че Иво е този с шампанерата, така че съм копирал от него и ще го моля да помага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 21:48 
Аватар

Местожителство: Божурище
NESTI, явно ти се върви към приключенията. :) Още не си в тях според мен... С риск да се повтарям. В момента си ограничен от Ф на колоната. Ако смениш колоната ще си ограничен от мощността която ще вкараш безопасно в съда-казана. Хайде вкарай 7KW в този казан и ако успееш да не го загориш или други там екшъни тогава са наред всички други варианти за подобрения с колони и дефлегматори. И тогава процеса ще ти е 4-5часа а не 16 часа. Пак за дефлегматора, при тази неръждавейка с външна серпентина както и да я захраниш ефекта ще слаб. Само вътрешна може да ти помогне. Донякъде. И друго не разбирам защо изкарваш ракията на такъв висок %. :nixweiss: Губят се аромати и т.н. Ако работиш на по-голяма мащност сега, ще си смъкнеш значително времето. Но процедурата за глави и опашки да е точна. Трябва да намериш безопасната граница на мощността при този съд от бъчвата. От там следва всичко останало... Дано съм разбран...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 23:41 
Аватар

NESTI написа:
Сега видях, че Иво е този с шампанерата, така че съм копирал от него и ще го моля да помага.

NESTI, аз от зор сложих шампаниерата. От бързане и недомислие си унищожих оригиналният капак на гюмчето :datz: . Тази шампаниера дори и да я сложиш с нищо няма да ти помогне за скъсяване времето на процеса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 00:48 
Аватар

Разбрах те atz, но само да вметна, че в приключенията съм от 1986 година, когато за първи път приготвих самостоятелно материал и варих ракия :) а две години по късно бях "горд собственик" на меден аламбик с тарелков кондензер, който работи и до днес. Имал съм и други казани ...., нооо "замълчи сърце"
Така, че в приключенията съм отдавна и точно за това, сега от "висотата на дългогодишния си опит" :lachtot: (как звучи само, а???) се опитвам да не вкарвам други хора в излишни разходи и приключения. Идеята ми беше с общи усилия, на база практически и теоретичен опит да сътворим някаква оптимална конфигурация от която да могат да се възползват повече хора.
Който може да си го позволи да си закупи "заготовката" и да си я дообурудва, които не може....да запрята ръкави и да почва от нулата, но поне да знае до къде трябва да стигне.
Та кажете сега за шампанерата :)
Оказа се, че в къщи имам някаква, която идеално се нагнездва в капака на гюма. Само се отрязват двете ръкохватки на капака, подгъват се на горе и се забождат с два самонарезни винта в двете кухи топки от двете страни на шампанерата. Изрязва се капака с основата на колконата под шампанерата и тази част се присажда отгоре на малкото дъно на шампанерата.
После изрязваме 30-50 см. от долната част на колоната барабар с пълнежа (по желние, но при мен е задъжително, че иначе трябва да режа тавана на помещението) .....и воала. :D
А сега някой да ми обясни какъв ще е ефекта :lachtot:
Иво, защо казваш, че няма да има ефект? Нали шампанерата е вид дефлегматор? А смятам да и ръгна и 2 тарелки. До голяма степен ще облекчи придвижването на парите нагоре и ще се скъси тесния участък. Или греша???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 06:40 
Аватар

NESTI,
за да има ефект е важно оразмеряването на тръбата с пълнежа а не шампаниерата. Не съм много сигурен, че разбрах какво точно искаш да направиш. Нарисувай някоя схемичка за да можем да обсъдим идеята ти. На какво казваш"тарелка" в шампаниерата? Аз в момента съм в процес на изработване на тарелкова колона с калпачоци. Това са моите тарелки/ на снимките/. Ако говорим за такива тарелки или ситести има какво да се каже но нека се прехвърлим в темата "Колона с тарелки" за да бъде информацията на едно място. Прав е колегата atz за приключенията, а пък и чертежи беше пуснал на неговата колона във форума. Ако имаш тези умения ги вложи в правилна посока,а не в история с "предизвестен край".

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 10:14 
Аватар

О.К. Иво, спирам да пиша истории с предизвестен край.
Това което си показал на снимките е наистина впечатляващо, но нали разбираш, че не е във възможностите на много хора. А на всеки му се пие качествена ракийка. :) Точно това ме провокира да подходя по този начин. С риск да обидя част от майсторите във форума, ще споделя съмненията си, че форумът се комерсиализира. Всеки прави някаква колона, рекламира я тук, след което я продава и захваща нова. Няма лошо. И това е от полза за прогреса в дестилирането на по-качествени питиета. Но пак повтарям, че идеята ми беше да се стигне до общодостъпна, компактна и икономична от към газ/ток/вода/време/хамалогия 50-100 литрова инсталация, гарантираща много добро качество на дестилата, която всеки би могъл да ползва в мазето, на двора или терасата, а защо не и в апартамента си. Е, за сега с това с което експериментирам ме "дъни" само с времето, но ако успея да сваля времето с няколко часа, това ще компенсира хамалогията по товаренето, разтоварването, транспортирането, чакането и записването по обществените казани.
Но качеството, качеството за мен е на първо място!
На ясно съм, че за да намаля времето трябва да увелича ф-то на колоната, но ако увелича диаметъра ще се издъни кондензера. Ако намаля пълнежа, ще е за сметка на % на дестилата, но всичко е въпрос на баланс и допустим компромис.
Пак ще повторя:
общодостъпна, компактна и икономична от към газ/ток/вода/време/хамалогия, 50-100 литрова инсталация, гарантираща много добро качество на дестилата, която всеки би могъл да ползва в мазето, на двора или терасата, а защо не и в апартамента си
Към това се стремя и ако можете – помагайте или поне мислете в тази посока, ако ли не ...... здраве да е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 10:27 

Местожителство: София
Сакън...никакво здраве-развивайте тази тема за нас лаиците в дестилационните пособия МОЛЯ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 10:35 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз имах същия проблем,варях по 8часа средно стигал съм и до 10, 12 часа.
Малко подобрение което аз нарекох ''обратно кондензиране'' ми увеличи дебита на колоната почти двойно. Фатката е да кондензираш парите в същия диаметър какъвто е и колоната но след охлаждащата глава........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 14:12 
Аватар

Яаа имало желаещи историята да продължи.
ilu6a, ти си един от най-просветените в областта :respekt: така че не се прави на лаик ;) а дай някоя свежа идея, как да борим времето.
Мони, :gott: !!! Ако правилно съм те разбрал, идеята ти за ''обратно кондензиране'' е всъщност добавяне на втори кондензер за по бързо отвеждане и кондензиране на парите от горната част на колоната. Как не се сетих :datz: да навия малко намотки за охлаждане върху тръбата между колоната и кондензера. В случая разстоянието е едва 8см. и диаметърът на отвеждащата тръба е доста по-малък от този на колоната, но почти съм сигурен, че ще помогне. Това ще е първото, което ще направя. Ще намаля пълнежа от 50 на 30см. и ще се възползвам от съветите на Иво.
Ако има други съвети - казвайте.
Идеята ми е да изчерпим всички възможности на "заготовката" и едва тогава да преминем към по-брутални корекции или колона с по-голям диаметър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 14:44 
Аватар

Местожителство: В.Търново
NESTI,мисля че идеята на Мони е по дебела тръба в началото на охладитела и кондензатор.а от там и по малко съпротивление на парите. някъде във форума някой колега беше направил охладитела на степени от голям към малък размер но нямаше кондензатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 14:44 
Аватар

NESTI, напълно разбирам терзанията ти. Това за историята с предизвестен край трябваше да се разбира така:" Не си разваляй колонката за да не останеш и без нея". Явно аз се изразих неправилно за което се извинявам. Ако имаш някаква идея по-добре започни отначало. Колоните работят на три принципа - CM, VM и LM. И трите си имат предимства и недостатъци. Аз съм привърженик на LM, други колеги предпочитат СМ. Ако имаш някакви предпочитания насочи ни натам да вложим усилия. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 14:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
IVO 68, мащабно начинание :respekt: . Ако позволиш, 1-2 чисто практически въпроса. За това Ф май не се намират медни тръби. И при мен се задава този проблем. Дилемата е дали неръждаема или да се усвоява технология за свиване на тръби от листова мед. Аз съм за мед. Друг проблем е уплътняването на отделните нива към вътрешния диаметър на тръбата. И всичко да е така изработено, че да е лесно за разглобяване и почистване. :prost:
ПП. NESTI, atz отдавна подхвърли идеята за "Народна колона за РАКИЯ" А в момента даже Георгиевич помага по темата ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 15:11 
Аватар

Неръждаема тръба 304L 108x2 ! Колоната още не е завършена. Има още много работа по нея.

Последна промяна IVO 68 на 12 Ное 2013, 15:17, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 15:16 

Местожителство: София
Мда може би да се дискутират материалите за изработка-търсим така да се каже оптимални и донякъде мързеливи варианти ...
примерно за различни размери на колони:
http://www.tashev-galving.com/302037-20 ... 0%BA%D0%B0

тръби за охладители:
http://www.thermodesigntotal.com/bg/p/6 ... 0%BD%D0%B0
Стават ли ,не стават ли...
такива работи...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София