Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: съвет за казан
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 15:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Стават ли, не стават ли...ще видим :) Аз се заиграх с една такава за деф, ей така, за спорта :D

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 15:45 
Аватар

Колеги, разбрах идеята на Мони. Уважавам съветите на Иво и не се сърдя. Но изглежда вие не ме разбирате.
Ако започна да правя колона от нулата естествено, че ще подходя по друг начин. Тук става въпрос да помогнем на моите и на вашите комшии и приятели(съвсем условно казано), които са с елементарни технически познания и умения. Както спомена Бай Танас - "народна колкона" Казваш им: Бай Онуфрий, купуваш казан от фирма"куцото куче", два метра откалена медна тръбичка от първия сервиз за климатици, две конусни цедки и тел за чинии от магазина за 1 лев (и т.н. да не се повтарям), сглобяваш, зареждаш казана и гледаш само термометъра!
Какво се предлага до сега във форума. Или да си тесен специалист по всичко, сиреч заварчик,стругар, фрезист, инженер-конструктор и програмист- едновремено, или да нарамиш чаркалъците и да тръгнеш по набедени специалисти от горепосочените специалности, които или ще ти съсипят материалите и ще те откажат, или ще ти одерат неколкократно кожата и пак ще те откажат. :x :explode:
А е удоволствие да работиш с колона и във всеки момент да знаеш какво тече през чучура, поглеждайки само термометъра. Спиртомер ползвам чак при разреждането.
Сега дали ме разбрахте най-после??? :)
Иии те така, уважаеми колеги. :) Дано не съм обидил някого.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 15:58 
Аватар

NESTI, пробвай да изтеглиш файловете на Георгиевич, при мен не се получава.
П.П. И не съм напълно съгласен за комерсиализирането. За себе си установих, че когато се занимавам с изработка на чаркалъци за ракиджийски съоръжения, това по невероятен начин ме разтоварва и ме забавлява. Предполагам, че и при други е така. Не виждам нищо лошо да продадеш нещо готово, за да инвестираш средствата в материали за нов модел. Например аламбика си го продадох за 400 лв. Толкова ми излезе като материали. Купи го приятел...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 17:52 
Аватар

Местожителство: Божурище
Браво на Иво. :thumbs1: Успех до окончателното довършване на системата. :thumbs1:
До тук чудесно се развиват нещата но за - "бъчвата"... Да знаят какво да преправят май.
На приказки нещата са лесни, винаги. А когато се започва проект, той се започва с оформяне на заданието. Ракия или спирт, или и двете, глави, опашки, коефициенти на ректификация, флегмови числа, аромати, борби с какво ли не. Управление...
А в заданието, ако са преработки, се прави възможно най-точната оценка и анализ на съществуващото положение. С това се започва...
Нещо не схващам идеята за "обратния кондензер" Каква му е функцията, как работи? Защо се е увеличил отлива като го е добавил Мони. Е, имам едно обяснение но сигурно е погрешно. Медна колона и т.н.
П.П. На база на прочетеното по други форуми и леко така преосмислено, има според мен още два важни въпроса. На какви критерии трябва да отговаря една съвременна ракиджийска система. И второ, как трябва да изглежда една такава система, конструкция, не като картинка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 20:34 
Аватар

Ето това вече е начало на съществена дискусия. Разбрах, че и по рано е повдиган подобен въпрос, но не го намерих. Щеше да е тъпо от моя страна да ръся мозъци тук без да съм се докосвал до колона и за това първо реших да експериментирам. Даже се свързах с въпросната фирма(да не им правя повече реклама) по телефона и поисках да ми пратят колоната без тапа отгоре. Отговориха ми, че е невъзможно. Това ме наведе на мисълта, че ги купуват готови от някъде, слагат им надценка и ги продават. Както и да е. Да са живи и здрави.
Аз вече поставих някакви критерии. По мои наблюдения масовият потребител вари между 60 и 100 литра ракия. Но за да е компактна системата дори след изолиране на казана, той не трябва да е повече от 100литра. Даже по-скоро около 75-80л. Какъв тип точно да е колоната, ще оставя по-разбиращите да преценят, защото аз разполагам само с това което съм показал на снимките.
Няма лошо, както вече казах ако някой от колегите се захване с изработката на един, два или три типа колони, покриващи евентуалните общи критерии поставени тук. Но не да ми казват( ще спестя името на колегата): За сега имам само това. Обади се след три месеца, може и да ти изработя колона.
Ако няма кой, аз лично съм готов да инвестирам средства в такова начинание.
Другия път е този по който тръгнах аз. Купуваш нещо готово, дооборудваш а ако има и кой да те насочва - може и да се сдобиеш с някаква колона. Абе нещо, като "направи си сам" или "срам" :)
И не е толкова трудно заданието. Между ракия и спирт избирам и двете. Ароматите и % - с височината на пълнежа. Флегмовото число - оптимално и т.н. "Бъчварите" продават празни колони и пак не могат да насмогнат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 22:42 
Аватар

Местожителство: Перник
Първият въпрос който ми задават на лични или по телефона относно моя колона е, може ли да се сложи на 100 литров казан и да не се преварява :megagrin: :megagrin: а всичко да става от раз
И започва една алабалистика ама защо така защо иначе ,казали му че имало такива колони били супер :megagrin:
Според мен най добрия вариант за лична консумация е двойна преварка , първо през казана после през какъвто и да е модел колона
Правил съм опити с директно варене и не мога да кажа че качеството на ракията е по добро ,някак е по остра и се усеща силния градус примерно 50 градусова преварена през казан и после през колона се усеща като по слаба на градус без никакъв остър вкус с лек аромат на плода
А комерсиализирането на колоните не е проблем на хората който ги правят а в тези който искат да продават ракия ,що годе добро качество при по малко вложен труд
Не може да става въпрос за комерсиализа̀ция при положение ,че вложиш 230 лева в материали и си играеш 4-5 дни да я заварваш да я чистиш и колко ти се хваща надника :megagrin: 25 лева :megagrin: е разбира се ако работиш с такива материали и ти останат парчета си е друго но пък не си длъжен да правиш подаръци

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2013, 00:09 
Аватар

Привет на всички любители на домашния алкохол.Ще Ви бъда много благодарен ако ми помогнете с малко съвет.Бих искал да инвестирам в собствено казанче . В магазин за винени продикти ми предложиха италиянско гюмче от неръждавейка стомана 18/10 304 и към него е прикрепена медна тръба с възможност за термометър с успоредна заварена медна тръбичка за охлаждане . Прочетох доста из форума та колебанията ми са дали известирам в него или да търся класически меден казан до 100 л.Притесненията ми са .че е тънко и да не загори ,защото ще се варит джибри от дюля.кайсия,ябълка и гроде.Хареса ми защото е компактно ,цената му е 550 лв. Благодаря преварително на отзовалите се .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2013, 11:20 
Аватар

Не съм се изразил правилно .Имам различни видове плодни дръвчета по 2-3 от всеки вид ,та разделно ще се прави всичко.Що се отнася за казанчето знам .че мога да си го поръчам отделно и после да търся някой ,който да до доокомпектова.Понеже досега съм използвал на приятел меден казан с лула и серпентина на огън съм горе- долу запознат,докато тук ми е малко тъмно.Например след изваряване на едно казанче колко време трябва да чакам за насипя отново и дали е по добре да сложа някава ламарина да не го грее направо.Вярно дават някави инструкции,но като не съм работил на газ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 11:02 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Искам до попитам,този казан дали работи като колона или е обикновен аламбик,няма тарелки има само дефлегматор.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 11:19 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petrov_ ; Ако имаш и снимка отвътре на купола да видим :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 11:34 
Аватар

Местожителство: В.Търново
MONI BARONA написа:

за съжаление нямам снимка,тази е от обява на човека който ги прави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 12:20 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petrov_ написа:
MONI BARONA написа:

за съжаление нямам снимка,тази е от обява на човека който ги прави

Без да се види на какъв принцип работи този казан не мога да ти кажа нищо :?
Може би някой които е виждал това нещо как работи да сподели...
Пс Има ли тарелки? имали някакъв пълнеж? Попитай там този от обявата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 22:15 

petrov_ написа:
Искам до попитам,този казан дали работи като колона или е обикновен аламбик,няма тарелки има само дефлегматор.

Колко лита е казана и колко струва?
Перфектен е!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2014, 19:11 
Аватар

С една дума искаш да кажеш, че дестилатора работи добре с изключение на прекааалено дългата работа при едно зареждане. Наистина над 10 часа дестилиране ми се виждат множко, меко казано.
Нормално с класически казан е около 5 часа.... поне тези които съм ползвал от приятели.
На пръв поглед ми хареса и бях се навил да си купя, но това дълго време ме отказа...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2015, 19:07 
Аватар

Здравейте и от мен- новака!!!И аз съм харесал този казан-ще се прави изначало- майсторът каза- каквито изменения желаеш.....от 100 до 150 лв. една цена...Така, че давайте съвети....напр.- ако се удължи малко купола-място за тарелки и пълнеж....Аз лично предпочитам само пълнеж (да може да го махам и да работи като обикновен)...отгоре на лулата място за термометър ?Въобще-моля давайте съвети ....Мисля,че не е лош казана-копие на Бенковски ; 100s ' е все-пак....мерси..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София