Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 07:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Съвет за казан
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 06:33 
Аватар

NESTI написа:
..............Направих това надграждане, действайки интуитивно, на база всичко прочетено тук, но не съм правил никакви предварителни изчисления, за това ще помоля да ми обяснят, какво точно съм направил и къде съм сгрешил.

NESTI, поздравления за усърдието да подобриш дестилатора си! :2thumbs: И аз като някои колеги по-горе подкрепям идеята, че ако си доволен от резултата, да не променяш системата. Прочетох пак темата от първите страници и сега като гледам снимките на подобрението стигам до извода, че не ти е стигала силата на кондензера да втечнява в заводски вид както е. По тази причина вероятно си дестилирал дълго време. Малко не съм съгласен технически с термина "обратна кондензация". Обратна на какво? Според мен по-правилно е това, че по този начин си направил "първичен" кондензер, който да подпомага работата на основния. Но важното е, че си доволен от резултатите.
Да си го ползваш със здраве и безаварийно! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 10:01 
Аватар

Местожителство: Божурище
NESTI, принципа е верен но оценката е относителна. За нещотото което работи...
Идеята на Мони е много добра а може да стане и по-добре от при него.
Пампе за дефлегматорите... viewtopic.php?p=41713#p41713
Отговори на доста въпроси има в принципите.
На мен ми се видяха елементите на Токамак от Ф54. А те пък били от Ф40 :(
От минимум до максимум, до задавяне, идеята ми е да провериш възможностите, да ги усетиш. Да не се изненадаш някой неподходящ момент и да си неподготвен.
Хитрината при Мони не е да се подпомогне основния кондензер а да се подгрее водата за дефлегматора. Поне так съм разбрал. Какво обратно кондензиране, няма такова, на дефлегматора му казваха някъде обратен хладилник.

П.П. NESTI, разреди пълнежа и като стане рехав го разтегни по цялата височина на колоната, пробвай!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:05 
Аватар

atz написа:
Хитрината при Мони не е да се подпомогне основния кондензер а да се подгрее водата за дефлегматора.

При Мони даже е с двойно действие :) . Подпомага основния кондензер в определена степен и подгрява дефа, което е добре по обясними причини. Обаче с тези тройници при NESTI аз поне я виждам схемата като успоредно свързване на дефа и горния кондензер. Не си личи много добре на снимката.
NESTI, дай малко инфо откъде минава водата за горния кондензер и дефа! :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:17 
Аватар

IVO 68 написа:
atz написа:
Хитрината при Мони не е да се подпомогне основния кондензер а да се подгрее водата за дефлегматора.
Не разбирам защо съм цитиран... :nixweiss: За мен това е хитрината, да се вкара вода с по-висока температура в дефлегматора, омекотява се управлението и т.н. Това е същественото... Ако не достига охлаждане за кондензера просто ще се увеличи водата през него. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:27 
Аватар

atz написа:
Не разбирам защо съм цитиран... :nixweiss:

За уточнение!

Тук имаш предвид моето мнение по-горе

atz написа:
Хитрината при Мони не е да се подпомогне основния кондензер

Това за подпомагане на основния кондензер аз го казах. Та по тази причина. Нищо лично! :prost2:

Последна промяна IVO 68 на 11 Ное 2015, 11:33, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:29 
Аватар

Здравейте колеги,
Ще ви кажа, как аз съм разсъждавал и защо съм процедирал по този начин. А вие кажете къде греша.
1. Заводския кондензер си работеше много добре и си насмогваше -топла ракия на изхода не съм видял. Но проблемът според мен беше в малкия диаметър на тръбичката(ф10-11, външно ф12мм.), която го свързваше с колоната. Реших, че в този участък се получава дроселиране на парите а от там нисък дебит, НИСКА температура на изтичщия кондензат и като цяло ниско КПД на кондензера и колоната.
2.Предположих, че в "Токамака" :) парите ще постъпват много по-лесно и в по-голям обем, ще кондензират там( може би не напълно) и в заводския кондензер ще постъпва горещ кондензат и малко количество пари които ще се доохладят в него. Тоест в тесния участък ф12 да тече кондензат а не да е запълнен(образно казано) наполовина с пари.
3.Трите зони на охлаждане са с отделено захранване на студена вода. Кондензера и "Токамака" са с вход отдолу, а кондензера е с вход отгоре. Може би тук има място за експерименти, но не знам какво точно да направя???

Абе Мони, ти няма ли да се включиш? Все пак идеята беше твоя :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:42 
Аватар

NESTI написа:
........3.Трите зони на охлаждане са с отделено захранване на студена вода. Кондензера и "Токамака" са с вход отдолу, а кондензера е с вход отгоре. Може би тук има място за експерименти, но не знам какво точно да направя???

В този случай наистина подпомагаш кондензера. Виж схемата на Мони в горния ми пост. Там са свързани последователно основен кондензер-допълнителен кондензер-дефлегматор. Целта е в дефлегматора да тече гореща вода в допустимите граници за дестилация. При теб ако е по-хладна водата грубо казано дефа ти се явява като спирачка на парите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Какво да се включвам, не съм там да видя как работи по твоите думи е перфектно,
вярвам ти.... в процеса на работа ще видиш дали има недостатъци или не.
Ето и моето клипче на моята колонка.Работи добре,свикнах и вече, вади перфектен чист
алкохол доволен съм и от КПДто....

https://www.youtube.com/watch?v=oXAkRL9y8zc

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:59 
Аватар

Основните недостатъци на заводското изпълнение са малкото сечение на колоната и маломощен кондензер. Тоест системата е предвидена да работи на малки мощности. Като недоразвита тръбна колона, клоняща към обикновен дестилатор.
По скицата на Мони разбирам... Студената вода долу в кондензера, след кондензера една част си заминава директно в канала, друга част от водата се доподгрява в серпентината и след това отива за дефлегматор. Или поне на мен ми се иска да го виждам така. :roll: За такава хитрина пиша... IVO 68, така и не разбрах какво искаш да кажеш... както и да е...

П.П. Мони е писал преди мен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 14:24 
Аватар

Сега видях, че съм написал простотия. :datz:
Да се чете:
Кондензера и Токамака са с вход отдолу, а дефлегматора е с вход отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 14:50 
Аватар

IVO 68 написа:
В този случай наистина подпомагаш кондензера. Виж схемата на Мони в горния ми пост. Там са свързани последователно основен кондензер-допълнителен кондензер-дефлегматор. Целта е в дефлегматора да тече гореща вода в допустимите граници за дестилация. При теб ако е по-хладна водата грубо казано дефа ти се явява като спирачка на парите.

atz написа:
По скицата на Мони разбирам... Студената вода долу в кондензера, след кондензера една част си заминава директно в канала, друга част от водата се доподгрява в серпентината и след това отива за дефлегматор.

И двамата сте прави, но ако дефа е вътрешен или поне колоната да беше медна. А при мен колоната е неръждавейка с много лош коефициент на топлоотдаване, а от вътрешен деф бягам, че съвсем ще свия фи-то на колоната. Грешно ли разсъждавам, колеги?
Иначе, не е проблем да ги навържа последователно, но мисля, че дефа съвсем ще спре да работи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 15:16 
Аватар

Някъде напред в темата помня май бях писал точно това, за лошата топлопроводнст на тръбата и че от външна серпентина няма да има много полза. Като добавим малкото сечение на колоната заради което парите бързо профучават през зоната, до къде стигаме?
NESTI, лесно се прави и добавя дефлегматор на колона по системата СМ. viewtopic.php?p=30608#p30608 Съжалявам че се самоцитирам. Има подходящи готови съдове по магазините, от неръждавейка. Не е от мед но все пак е нещо готово.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 15:19 
Аватар

NESTI, няма значение, че дефа ти е външен, вече си го направил. /и няма да спре да работи/ Аз ти посочих схематично, но правилно е както atz ти написа. Това се прави с цел, ако трябва да задържиш температурата в дефа на определено ниво, а за да работи кондензера ти трябва дебит. По тази причина трябва да има разклонение от кондензера директно в канала или там където я събираш водата.
NESTI, а какви стойности показва термометъра при работа?

atz написа:
По скицата на Мони .... Студената вода долу в кондензера, след кондензера една част си заминава директно в канала, друга част от водата се доподгрява в серпентината и след това отива за дефлегматор.
Извинявам се, че пак те цитирам /да не ме разбереш погрешно/ :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 15:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
NESTI написа:
А при мен колоната е неръждавейка с много лош коефициент на топлоотдаване, а от вътрешен деф бягам, че съвсем ще свия фи-то на колоната. Грешно ли разсъждавам, колеги?

Да, защо трябва дефа да е със сечението на колоната?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 15:52 
Аватар

Добре де, не е проблем и ще го направя.
IVO 68 написа:
Целта е в дефлегматора да тече гореща вода в допустимите граници за дестилация
Но какви са тези граници? Ориентировъчно с каква температура трябва да е постъпващата вода в дефа? Аз до сега карах на пълен рефлукс в началото за да се подредят парите в колоната. После или спирах водата към дефа след първотока, или я намалях до минимум и я усилвах чак в края на средната фракция преди патоките. Но си прав, че когато работи дефа, на входа му винаги постъпващата вода е с Т=14*C.

А това не го разбрах:
бай Танас написа:
Да, защо трябва дефа да е със сечението на колоната?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София