Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 18:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Съвет за казан
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 15:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ами за да не бягаш от вътрешен деф, можеше да го направиш с по-голям диаметър от колоната. Даже е препоръчително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:04 
Аватар

Е така де. Нали това съм направил. Навил съм серпентина от външната страна на колоната. Или имаш пред вид да срежа колоната и да намъкна парче с по-голям диаметър и там да е дефа?
Ама така много гърч бе адаш :shock:

Последна промяна NESTI на 11 Ное 2015, 16:07, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:04 
Аватар

NESTI написа:
Ориентировъчно с каква температура трябва да е постъпващата вода в дефа?
.......... когато работи дефа, на входа му винаги постъпващата вода е с Т=14*C.

С тези Т=14*C направо караш на спирачка. В дефа трябва да постъпва почти гореща вода и да се държи около 80 гр. При тази температура задържаш тежките фракции, а етиловия спирт си минава спокойно. Аз питах за термометъра на върха на колоната какво показва?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:20 
Аватар

Цитат:
Аз питах за термометъра на върха на колоната какво показва?

Тук също е интересно. :) В горния край на колоната имам 2 термометъра. На една от снимките се вижда. Единия е след дефа а другия на върха.Разстоянието между двата термометъра е само 6-7 см. и ако изключим, че термометрите са различен тип, разликата между двата е цели 10*C.
Аха, почвам да вдявам. Явно сте прави и водата към дефа трябва да е подгрята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:28 
Аватар

Местожителство: Божурище
NESTI, изчети темата за дефлегматорите и после да продължим. Стига да не си против! Нещо много се забъркаха нещата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:39 
Аватар

Прикачени файлове:
1.gif
Гърч, не гърч няма друг начин да постигнеш нужната площ, иначе няма как да работиш с 80*C вода. Това конкретно, дето си бягал от вътрешен деф, че пак не съм гледал цялата тема...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:55 
Аватар

Изчетох я няколко пъти бе Тони. Сега се сещам, че и при изключен деф, разликата в термометрите пак беше 10*. Нещо тук наистина не е много в ред, ама аз от да засичам дебита с една колба съм занемарил наблюдението на другите параметри. За това ви питам и разпитвам, че имам само още 80-90 литра мат'рял, та да си набележа какво да гледам и какво да корегирам.

бай Танас написа:
Гърч, не гърч няма друг начин да постигнеш нужната площ, иначе няма как да работиш с 80*C вода.

Еййй, ще ме накараш да изкарам пак добрия стар меден аламбик :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 17:03 
Аватар

Мълчиш си за вкуса :stock2: :anmachen:
ПП. И нещо, което наистина не разбирам. Примерно в руските форуми са много напред с автоматизацията. Имитират работа на аламбик ако искат да получат дестилат. А ти имаш истински меден аламбик и си го оставил да прашасва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 17:33 
Аватар

бай Танас написа:
Мълчиш си за вкуса :stock2: :anmachen:

Не разбирам много, много от ракии ;) Що не дойдеш да я дегустираш на място? Ей къде е Пловдив - има няма 150 км. по магистралата.
На аламбика трябва да му се правят фланци, че това с тестото хич не бива. Иначе е с тарелков кондензер. Виждал ли си такова чудо?

Последна промяна NESTI на 11 Ное 2015, 17:37, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 17:35 
Аватар

Аааа, ясно. С това трябваше да започнеш. Водчица? Не ти трябва СМ тогава.
Едит: Да, имаше някъде във форума снимки на такъв охладител.

Последна промяна бай Танас на 11 Ное 2015, 17:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 17:39 
Аватар

Каква водчица бе брат? Не вишдаш ли, че намигам

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 17:41 
Аватар

Не видях мигача :lol:
Едит: Що не го снимаш да го видим барем :verzweifelt:
И още нещо, че бЕгам да бачкам. Щом си ракиджия, значи носиш и на майтап и на критики. Затова ще ти го кажа мъжката. Ако изработката на дефа ти се вижда гърч, как ще се справиш с управлението? И тук е мястото да отдадем заслуженото на колеги, които са се справили. Да извадиш добра ракия от колона си е майсторлък. Аз лично го оправдавам в случаите, когато не можем да си позволим истински аламбик по ред причини.
Твоят случай не е такъв и аз на твое място бих надграждал медния аламбик (ако има нужда) а не тая недоделка от Бъчвата. Мое мнение, разбира се, не си длъжен да се съобразяваш, особено ако идеята е просто да си начешеш мерака :) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 12:50 
Аватар

Така е адаш, освен на ракия, майтап и критика, нося и на руйно вино и дебело мезе :)
Та, да ти го кажа и аз мъжката :D
Аламбика за сега ще почака. Ще му дойде и на него времето. Още повече, че му знам възможностите. Сега искам да изцедя колоната. Хората с тенджери под налягане експериментират, пък аз с малко по-големия вариант - на Бъчвата. Защо си губиш времето, ще речеш. Ами защото с една колона можеш да изимитираш работата на аламбика, докато обратното, според мен, е невъзможно. С колоната съм изкарвал и 93* спирт от раз(с калпав материал), а с аламбика трябва да го преварям няколко пъти. Няма да забравя един калвадос с дъх на мухъл. Свят ми се зави да го преварям в аламбика с к'во ли не, докато го оправя.
Освен това вече набутах достатъчно мед в колоната а и времето за изваряване в сегашния и вариант стана поносимо.
Та да си задам въпросите, щото знам, че сте "вряли и кипяли", умни и кадърни пичове и ще ме насочите правилно. А и ще е полезно за други такива, като мен.
1.Ясно е вече, че вариантът на Мони Барона и моя Токамак - работят. Какво друго, според вас може да се направи за ускоряване на процеса??
2.Как е най-правилно да навържа трите охлаждащи зони:
а. деф
б. Токамак-първи кондензер
в. втори кондензер
Или да ги оставя както са - с отделно захранване, за да мога да включвам и изключвам дефа.
3. Правилно ли процедирам и ако не, къде греша.
- до отделяна на първака - дефа на max. - подгряването на min.
- при отделяне на средната(питейната) фракция - дефа на min, или изцяло изключен(режим аламбик) - усилване на подгряването
- при падане до 55 алкохолни градуса на дестилата - усилване на дефа с цел укрепване на парите и събиране на повече питейна фракция и намаляванене на подгяването
- под 50*алк. - изключване на дефа и събиране на патоките
За сега, по съвет на Тони развлачих медната вълна от 25 на 55 см. височина на пълнежа. Друго да ме посъветвате????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 13:03 
Аватар

Ииии, не се отказваш :megagrin:
Дай малко време на хората (че всеки нещо го е сграбчило за топките) и ще получиш отговори.
Засега помисли за вариант да си стегнеш аламбика за ракия, а за хватки с висок %алк да си направиш LM колона. Много по-лесно ще ти е. CM- а е труден за управление. Макар, че аз съм му хванал цаката и без автоматизация и ако държиш на по-рахат ще коментираме :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 13:29 
Аватар

Чакай бе адаш, никого не назорвам. Аз само си зададох въпросите, пък който иска и може - да отговори. Щото ми изтекоха водите. Сиреч мат'ряла е готов. Да видим к'во ще го родим тоя път.
А за цаката без автоматизация - давай. Ще ми е от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София