Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 18:30 
Аватар

Здравейте, след като с търсачката не открих отговор, реших да попитам директно с нова тема.
Надявам се на отговор, който да послужи и на други такива недоучени винари.

Та въпроса е следния, закупих си рафрактометър от тоя тип.
Изображение

Измерването на гроздова мъст е детска игра с него, но, възникна един въпрос, след бурната ферментация захарността според това чудо не иска да падне под 7 %. Реших че нещо не е продължила както трябва, но след седмица заложих друго грозде и след приключване и на неговата бурна ферментация резултата е същия.
На какво се дължи това, някой ако е по в час да помага.
И двете вина са заложени със захарност 24 % и дрожди.
Гледах тук едни таблици, едни чудеса, но не успях да вникна в материята нещо. Доколкото разбрах, са за другите захаромери, стъклените.
Първото заложено вино вече е източено за тиха ферментация, измерено с обикновен стъклен захаромер показва 0 %, но до колко мога да му вярвам, не знам. Опитах и изпитания метод "жена, я опитай да видиш как е", тя пък се изказа, че било кисело, съответно имаше "....... мамата" .
Благодаря предварително на всеки който даде някакво разяснение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 19:01 
Аватар

Пробвай с яйце.Този метод е най- сигурен.Ако се показва колкото 5 стотинки е равно на 22 зах. градуса,ако потъне до долу в материала-мятай в казана. :warn:
Шегувам се ,разбира се, но си мисля,че не отчиташ температурата на твоя материал и по-скоро на тази капка,която поставяш на стъкалцето при измерването.Или греша? Тук има доста по-знаещи от мен и сигурно ще ти помогнат.Успех ! :2thumbs: И победа тази вечер над Чехия! :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 20:09 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Може би тази тема ще ти помогне.viewtopic.php?f=9&t=2356

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 20:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
В течността вече има алкохол и се мери с тази таблчка;

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 20:34 
Аватар

Тази тема я изчетох още преди да напиша новата, но не ми стана напълно ясно, таблицата в единия пост също не ми се отваря.
Според това което ми се избистря в главата, трябва да е нормално показанието на уреда, но обичам да знам защо е така.
Утре ще ме пита някой, защо вадиш виното от майката на тия проценти, а аз какво да му кажа, ей така, баба ми така правеше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 21:27 
Аватар

Местожителство: враца
Да питам и аз... рефракрометърът както и ареометърът все мерят плътност на разтвора .

Защо единият да лъже в положителна посока другият уред в отрицателна ?
Би трябвало заради разреждането от етила в сместа да показват по- ниска захарност и двата ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 22:26 

Местожителство: София
ми принципа е различен-единия зависи от ъгъл на девиация, а той зависи от плътноста на средата-колкото е по-малка толкова е по-голямо пречупването....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 23:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Бай Иване, само заради тебе си нарушавам самоналожения бан.
Понеже посочената от Мони таблица аз съм я правил - да взема да ти разясня принципа, пък ако вникнеш ще разбереш сам :
Да речем че сме почнали ферментацията от 24% Брикс
В началото сме мерили с рефрактомер и захаромер - би трябвало и двата уреда да покажат 24% +- 1 до 2 в зависимост от качеството и калибровката.
в един момент тя е стигнала до грубо - средата.
Вземаме един захаромер и той казва : 10%
Вземаме рефрактомера, който показва : 14%

Тук на пръв поглед имаме вече сериозна разлика !
Да , ама не !
Първо, ако имаме начин да измерим захарите само в лаборатория ще видим че те отговарят на показание на захаромер без алкохол около 12%
Защо е така ?
При наличие на вече продуциран алкохол в средата - двата уреда лъжат в различна посока.
1. Захаромерът е един прост хидрометър, мерещ плътност. А при наличие на алкохол, вода и захари - алкохолът я намалява , а захарите я увеличават. Което значи че реалната плътност без алкохола би била по-голяма. Т.е. захаромерът лъже в посока надолу. Т.е. показва по-малко от релната захарност.
2. Рефрактомерът работи на друг принцип - увеличава си показанието толкова повече колкото средата се различава по своята рефракция на светлина в сравнение с тази на водата. Тук алкохолът не пречи , а помага - така че рефрактомерът показва повече захарност от колкото е реалната.

И с двата уреда може да се следи темпа на алкохолната ферментация.
Истинската стойност на захарите в мъстта обаче трябва да се изчисли с корекция по таблици.
Аз направих тази екселска таблица, ползвайки някакъв международен сайт като превърнах англо-саксонските мерки в европейски :
Писал съм много пъти от къде да я изтеглите, айде сега да не ровя пак, че съм на няколко питиета.

Но грубо, ако едно вино тръгне от 24% Брикс, и е готово - рефрактомерът ще покаже около 6% , а захаромер по Брикс - под 0-та, а хидрометър по плътност (SG) някъде около 0.990
И трите посочени уреда показват че ферментацията е свършила и захари няма.
Лабораторията щеше да каже - 0 гр. захари на литър вино (или поне там някъде :) )

Та общо взето - не си хвърляйте рефрктомера, само защото не ще да падне под 6% :megagrin:
А жената какво казва много зависи от това какво е имала в устата си преди теста на виното. Ако ме разбираш ...
Ай наздраве пак.

Да взема да се ънбанна ли ... чудя се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 23:22 

victoryvt написа:

Да взема да се ънбанна ли ... чудя се.

Я си сЕди у форума- виж как оправи с едно мнение темата на човека.
А аз се бях запътил да точа и моята да дегустира за калибровка със жената на Байиван Трети.
Тука сме приятели и почти всички носят и на майтап,и на бой, и на пиене(и на трите само аз :D )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 23:29 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Добре, с Борката вече се сдобрихме. Илюша каза че е пич.
Тъй че , аз му вярвам.
Та офишъли -ънбанвам се.
Който знае как се смята от грам/литър захари в плътност или в Брикс - да му каже, щото аз не знам.
Ама утре като изтрезнея ще поразровя.
Нема начин да нема начин.
Ай че мръкна, жените не бива да стоят с празни ...
Абе , сещаш се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 23:55 

Местожителство: Burgas
Наздраве колеги!!! Към baiivan3 един жокер-измери няколко купешки вина с различен градус с рефрактометъра и си прави сметка за твоето вино.Миналогодишното ми каберне с начална захарност 25 процента и сега по рефрактометъра 8.5-9 захарност ама е вино един път!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 10:35 
Аватар

Здравейте, изключително много благодаря на всички за бързите отговори и разяснения.
Имах известен проблем с разчитенето на таблицата, но след като я намерих в екселския вариант всичко е точно вече.
Определено ми стана ясно как стоят нещата и защо се получават тези разлики в измерването.
Надявам се и занапред тази тема да продължи да помага на други като мен.
Пожелавам на всички да ви стане хубаво виното тая година а и занапред. Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 18:01 
Аватар

baiivan3,нали ти казах,че тук има свястни и знаещи хора :respekt: Това съществува само в такива среди.Среди на хора сблъсква ли се с какво ли не. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 18:11 
Аватар

Местожителство: враца
ilu6a написа:
ми принципа е различен-единия зависи от ъгъл на девиация, а той зависи от плътноста на средата-колкото е по-малка толкова е по-голямо пречупването....

Да покажем , и защо трябва да се търпи на моменти , и уважава Илюшата ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 19:56 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Рефрактометъра е за измерване на захарни разтвори. В момента, в който започне ферментацията той вече не показва вярно. Аз го използвам само при закупуването на гроздето и при залагането на материала. След започването на ферментацията ползвам хубав захаромер.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София