Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 20:05 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
msotiroff написа:
Рефрактометъра е за измерване на захарни разтвори. В момента, в който започне ферментацията той вече не показва вярно. Аз го използвам само при закупуването на гроздето и при залагането на материала. След започването на ферментацията ползвам хубав захаромер.

Има таблица по която се мери....много е точна и нямаш никакви проблеми...<1 страница...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 20:22 
Аватар

Определено е вярна таблицата, вече пия от въпросното вино.
Още веднъж благодаря на хората които откликнаха на питането ми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 15:24 
Аватар

Това с измерването добре, ама това с качеството и точността на самия уред, нещо се притеснявам. Търся си такъв уред, но китайските от 100 лв. не ми вдъхват доверие, за японските от 400+ ми е къс шлифера. Гледах някакъв сайт предлагат такъв на оптоинженеринг за 200, ама дали е тяхно производство, и въобще заслужава ли си. Някой да предложи нещо друго що годе добро като марка на приемлива цена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 15:29 
Аватар

И аз в началото имах малко съмнения, но вече пия хубаво вино, постигнато с измерването на тоя уред. Мисля, че няма какво да му стане с времето, ако се ползва разумно. А и японските май не са по 400 а нагоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 16:16 
Аватар

Те японските са ясни, написал съм 400+, и стигат до над 1000 ръчните. Мен повече ме вълнуват нашите, що за стока са. Живея близко до института, и ще се разходя да проверя на място за какво става въпрос. Тука питам, дали някой вече се е оборудвал с тази техника, да сподели мнения. То е ясно, че на място ще ми кажат, че тяхното като цена качество е най доброто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 10:58 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Много грешите относно китайските рефрактомери !
Никаква разлика нямат в сравнение със скъпите.
Самият уред е много просто устройство за да може нещо да се сбърка в него.
Само трябва да се има пред вид че все пак това не е захаромер от тип хидрометър, т.е. не мери плътност.
Скалата му е разграфена на база рефрактивен индекс на съответните захарни разтвори във вода при 20гр. Целзий.

Най-важната особеност е при започнала ферментация - (алкохол + остатъчни захари + вода + минерали ) дава много по-различен резултат през рефрактомера, отколкото през захаромер от тип хидрометър.
Има екселска таблица за корекция която иска данни за началното показание на рефрактомера преди ферментацията и текущото показание - в резултат дава какво би показал хидрометър цопнат в същата боза.

Няма никаква причина да не се вярва на китайските рафрактомери, виж, за китайските пеха-метри е друга работа, но и там си има и истина и лъжа.
Между другото , виждал съм скъп рефрактомер който само на пари е скъп - иначе е от същия китайски производител, с който контактувам и аз.
Саамо дето е минал през пет ръце докато стигне до пазара.
Е, разбира се че за лабораторни цели си има прецизни уреди, които се произвеждат от пределно скъпи фирми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 11:09 

Местожителство: София
Освен това винаги човек може да си направи захарен р-р 10...15 и 20% и да прецени уреда му до колко е прецизен-обикновено грешките са незабележими ...обикновено оптични.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 12:03 
Аватар

Това вече е друго, внесохте успокоение в притеснената ми душица. На мен ще ми трябва само когато купувам грозде от търговците. Да няма обявени 24%, а всъщност да е доста по надолу. Няма такъв дето ще ти изцеди един литър сок, за да ти направи кефа, но едно зърно винаги можеш да щипнеш. Е, ще го ползвам за мерене и на други суровини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 12:13 

Здравейте приятели !!! Понеже ми помогнахте по въпроса с таблицата за което благодаря ще се опитам и аз да помогна с нещо ! Виждам че има хора който търсят да си закупят рефрактометър! Ето едно евтино решение - http://www.aliexpress.com/item/Retail-W ... 10635.html За 2-ри път пазарувам от този продавач и съм доволен от продуктите му. Даже си поръчах и такъв за измерване на антифриз. Доставката от Китай за България е напълно безплатна и се поема от продавача !!! Единствения недостатък е че доставката е в рамките от 15 до 60 дни. Успех на всички !!!! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 11:09 
Аватар

Здравейте на всички.

Някой можели да качи някъде табличката от по горните постове за да си я сваля?
Благодаря Ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 12:11 
Аватар

Заповядай: http://forum.beer-bg.com/download/file. ... a918ccda93 Благодарение на колегата victoryvt

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 22:18 
Аватар

Много Ви благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София