Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Термометър WIKA
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2013, 14:30 
Аватар

Решил съм да сложа нещо от тази фирма,биметален, клас на точност 1.0. Дайте някаква информация,качество,въобще заслужава ли си. Може и друг модел да предложите. Причината е,че ще стои монтиран близо до тавана, и ако е електронен няма да го виждам,а като изключи, всеки път трябва да се качвам на стола.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Термометър WIKA
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2013, 16:24 
Аватар

Местожителство: Божурище
За размисъл относно термометрите. Възможно измерване в 4 точки. Сензорите PT100 са по няколко лева, само сензора. Вграждане в корпус не е проблем. Колко му е да се набучкат датчици. ;) Там, където трябва...
http://stores.ebay.com/Procon-Products/ ... +RTD+PT100
http://www.ebay.com/itm/Digital-DC-Temp ... 1415wt_886
Повтарям, за размисъл и дали си струва. Ако се възприеме такова измерване може да се потърсят и други уреди. За сензорите въпроса също е отворен.
pentco, извинявам се за отклонението от темата. За WIKA нямам почти никакво инфо. Май съм ги меркал някъде по резервуари на хидравлики, за температура на маслото. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 10:23 
Аватар

Както винаги atz ме вкарва в размисли,за което благодаря. Тези сензори намират ли се в БГ,и какво е захранването,щото на вилата не много често,но спират тока за дълго време.
Относно WIKA,цените варират от около 12 до към 17 лева в зависимост от размера,което ме навежда на мисълта,че не си заслужават.Звънях и в пловдивска фирма за електронен на ПИМ Хасково,имат,цена около 150 за ф100,за ф 80 по малко,но колко, не знаеше човека. Излиза,че с тези сензори е най добрия вариант от към цена,точност и функционалност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 11:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
pentco, и аз се извинявам за отклонението, но подкрепям мнението на atz за многоточково измерване - PT100 и подходящ контролер. Само се чудя дали няма да е по-удобно контрорелът да не е с превключване, а с отчитане на всички температури едновременно. Дисплеят да е разделен на сектори. Как се казваха такива дисплеи, мултиканални ли :? или по-скоро самият контролер да е многоканален :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 15:57 
Аватар

Не се извинявайте,търсим най доброто и практично измерване. До тук добре,четири сонди или една, на кой както му харесва. За екрана на контролера,ще чакаме atz да се включи. Гледах някакви сонди на цени от 130 до около 300 лева. Да не стане контролер за 50 и сонди за 1000.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 16:35 
Аватар

Местожителство: Варна
Провери в ибей цените за бройка варират от 0,50 цента до 3 долара плюс някой долар за доставка до БГ. Сондите са монтирани в накрайник ф4х35мми кабел 50см и нагоре, различни видове. :o :buch: :!:
http://www.ebay.com/itm/10Pcs-Waterproo ... 27daff4665

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 18:56 
Аватар

Не обърквайте термините... Излишно усложнявате нещата така. Не са никакви контролери а термометри. Нищо не управлявят, не са контролери. Или при изпълнение за вграждане на лицев панел на апаратури се наричат панелметри. От PT100 или PT1000 нещо по-точно не познавам като сензор. Имат си и те класове на точност но обикновено са далече от 1%. На препратките има и голи, сомо сензора, за няколко лева. Долу на снимката е изработка от мен. "Облечен " сензор с присъединяване на G1/4. Тръбичката е Ф6.
http://www.tme.eu/bg/details/pt106054/r ... peratura/#
http://www.tme.eu/bg/details/pt106051/r ... peratura/#
http://www.tme.eu/bg/details/pt100-to92 ... 100-to92/#
На препратките от предишния ми пост захранването на панелметъра е 12VDC.
Не съм търсил за такива с многоредов дисплей и изобразяване на всички температури едновременно. Ако трябва да е така ще е и по-скъпо. Освен това има и различни варианти на хардуера. Със сензори DS18B20 има много варианти но спирам, не са за обсъждане тук. И точността на последните пада драстично над 85*С.
Според мен си струва за се обсъдят нещата за панелметрите. Като например струва ли си такава точност при положение, че за такава точност следва да има и ответната реакция. Как ще се регулира и какво, с какво... Тъй че на pentco ако му трябва меренето веднага да взима от биметалните с присъединяване на G1/4. После може и надграждане с панелметър по 4 канала.
На другата картинка с виолетовите стрелки са четири канала при мен, на контролер. Вижда се колко е разсейката в температурата. По живачния са с около 0,1*С разлика. И така...
Ако има желаещи за панелметри, колко му е да се направи и групова поръчка... Има още да се домислят нещата... :?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 17:29 
Аватар

pentco, не разбрах WIKA-та какви пари е, но ако съображенията ти са спирането на тока и видимостта, има и варианти с батерии, които са доста точни. Ето един такъв http://www.comecogroup.com/corp/cgc/pdf/tib100.pdf
Дисплеят изглежда достатъчно голям, батериите са АА и карат 20000 ч. има си аларми и т.н. Лошото е, че е EUR 53 и то май без сондата
Прикачени файлове:
процесни индикатори.gif

http://www.comecogroup.com/corp/cgc/kat ... ors_bg.htm
Но предполагам, че има подобни и на по-достъпна цена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 18:36 
Аватар

Пуснах преди два часа воден тест на колоната. Някъде бях написал за малките биметални термометри, че ги слагам за тапи или на тяхно място при необходимост сензор. Така е, за тапи на G1/4 стават. И двата показаха 105-108*С. Знаех предваритлено резултата но такова нещо не съм очаквал. :lachtot: Ориентирайте се към точното мерене. Най-добре според мен е варианта от онази препратка. С четириточковото измерване. Ако се решите на такава стъпка имате съдейстние от моя страна. Тестване, еталониране, изработка на сензорите ако не може да се справите и т.н. Иначе резултата от теста ми е повече от много добър след последните промени. :smoker: По колоната и дефлегматора всичко е ОК. Не му е тук мястото за подробен разбор...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 20:59 
Аватар

Благодаря бай Танасе, точно това търся от един месец,супер е. Мястото на сондата можеш да поръчаш както ти изнася,ляво, дясно,аксиално или радиално. Хубав WIKA има за седемдесет и нещо без ддс,но този е много по готин.
Благодаря atz за препратките и поясненията, не ни се ядосвай,че нагазихме в дълбоките ти води без да знаем с какъв стил се плува в тях. Определено, ако някога пак нагазя,ще разчитам ти да ме спасяваш.
Бъдете живи и здрави! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 21:37 
Аватар

Четете ли внимателно?... :!:
"Грешка на дисплея ≤ ± 0.3% от обхвата." Така наречения вторичен прибор. Така сме го учили едно време. Първичния е сензора.
400*С Х .3% = 1,2*С . И колко излиза грешката на дисплея, +/- 1,2*С. Към тази грешка трябва да се добави и грешката от сензора. В най-лошия случай...
П.П. И така не е. Обхвата е 450*С не 400... :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 21:45 
Аватар

Лошо,нещата май отиват към pт 100.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 21:51 
Аватар

Не бързай, консултирай се с фирмата, може да е неточно преведено на български. Вижте оригиналната спецификация.
Прикачени файлове:
spec.gif

ПП. А точността на термометрите от ибей я дават +/- 1 F за първия, +/- 1 C за втория :?
В сайта има и точен превод на български в pdf. Обхвата би могъл да е не 450, а 250 гр. Тогава грешката става 0,25. Какво повече?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 23:43 
Аватар

И мен нещо ме съмнява цялата работа. Що ли си мисля,/а почти съм убеден/,че този процент на грешка не е тясно свързван с максималната температура,а е процент от моментната такава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2013, 10:06 
Аватар

Шъ ги стигнеме ама друг път. Вече се загубиха от погледа ни, как да ги стигнем? :nixweiss:
http://www.youtube.com/watch?v=r8-KVLNjZhU&sns=em

Последна промяна atz на 05 Дек 2013, 11:18, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София