Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 09:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Според мен идеята за термометър на най-високата точка на лулата е правилна.
Това дава точна информация за процесите и е предостатъчно.
Вторият термометър - който да мери вътре в бойлера - е само за информация, разликата между двата няма да е много голяма - според мен не повече от 1 градус, максимум 2-3 и то ако е слаб огъня.
Всичко зависи от коефициента на ректификация на казана - колко му е голям купола, каква форма има, лулата, наклонът към казана и т.н. , даже и моментната външна температура - дали е лято или върла зима.
При добре изолиран външно казан - дали влиза под повърхността на течността или мери парите над нея няма голямо значение. Там те са в равновесие.
По-нагоре в купола и в лулата вече се променят.
Та общо взето целта е да се дестилира при по-голяма разлика в двата термометъра - както се получава при колоните. А това за алембик може да се постигне само с намаляване на огъня и околната температура да е ниска.
Шлаухът обаче малко ще вкара неточност, може би ще трябва повечко термопаста.
Ако искаш да избегнеш дупчене на капака - можеш да запоиш нашироко джобче от медна тръба сплескана от едната страна, напълнена с топлопроводяща паста и в нея да мушнеш сондата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 09:49 
Аватар

Местожителство: Шумен
MONI BARONA написа:
Vectra, какъв аламбик? С купол ( попска шапка ) или без. Нещо ги недолюбвам LM35 ( до LM335 май бяха ). Стоят ми няколко от години... Тръбичката Ф6 е ОК. Трябва да е Ф6х0,5 иначе не се събира LM35. Затапва се тръбичката отпред, с медно кръгче или се изрязва част от тръбичката, спойка, пълни се със силиконова топлопроводяща паста в дъното до тапата. Само краищата на LM35 с термосвиваем шлаух, напъхва се вътре до дъното в пастата. Леко кримпване на тръбичката с кабела като преди това се вкара силикон където излиза кабела. Имаше някъде в мой пост на снимка, сензор с РТ100 изработен по тази технология. Добре е да се запоява гайка на мястото където се измерва и сензора да се завива в гайката. При отсъствие на сензора, тапа. Отвор на Ф6,5 на мястото на мерене, гайката отвън запоена и това е. А сензора да влиза вътре до средата на тръбата, ако е за парите на изхода примерно. Не мога да я намеря самоделката, ето тук този е нещо подобно. viewtopic.php?p=35553#p35553
В случай, че има ограничение за броя на термометрите... Или по приоритет според мен, парите на изхода, средата на купола ( попската шапка ) и накрая течността... Най-добре е да ги има и на трите места.
П.П. Точността на LM35 не е 0,1*С. А че може да се отчита през 0,1*С е нещо съвсем различно...

Благодаря за изчерпателния отговор! :respekt:
Казанчето ми е с купол, с височина почти колкото на резервоара. Лулата е дълга 170см, височина 50см. Наклона е към казана.
Ще направя сондата както каза и ще пиша резултата.
Относно LM35 са подобни ма LM335, само че се водят прецизни - > точност 0.2-0.5 в зависимост от измерваната температура:
Прикачени файлове:
lm35.JPG

P.S. Благодаря и на victorvt за съвета. :gott: Вероятно така ще процедирам с купола на казана.
:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 10:05 
Аватар

IVO68, не разбрах точно въпроса? Искаш с един дисплей да следиш няколко температури ли?
Ако е така, виж това:
Прикачени файлове:
shema.jpg

Чрез многопозиционния ключ си избираш точно коя температура да следиш.
Важно! Батериите за датчиците и волтметъра са ОТДЕЛНИ!
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 10:32 
Аватар

Местожителство: Божурище
Намерих я самоделката с РТ100. viewtopic.php?p=38577#p38577
Ами, един сензор на изхода на парите, лулата. Един по средата на купола. Пробий купола и вкарай сензора вътре. Винаги може да се направи операция като се запои една пластинка външно на купола и да покрие отвора Ф6,5. Ако отпадне измерването в тази точка. Или тапа вместо пластинката. Един сензор в течността.
Vectra, прецини си в крайна сметка начинанието... Към грешката на LM35 се добавя и грешката на вторичния прибор. Писал съм, по- точно от РТ100 или РТ1000 според мен няма... Да не се стигне до случая с топлата вода и откриването й ... За многоточково измерване и обикаляне на сензори само с една двупроводна линия има вариант с DS18B20.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 11:31 
Аватар

[quote="Vectra"]IVO68, не разбрах точно въпроса? Искаш с един дисплей да следиш няколко температури ли?

Имах в предвид нещо такова примерно, но като се порових в нета установих, че не е така лесно както ми се иска на мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 11:54 
Аватар

Ето го лесното Иво. Но е с DS18B20. Освен това е и Logger.
http://www.ebay.com/itm/Temperature-Dat ... 1009574217

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 12:58 
Аватар

atz написа:
Към грешката на LM35 се добавя и грешката на вторичния прибор. Писал съм, по- точно от РТ100 или РТ1000 според мен няма...

Ааа, изобщо нямам намерение да споря с теб кое е по-точно! Щом казваш сигурно е така. Вероятно имаш доста по-голям опит от мен в проборостроенето.
Според теб каква ще да е точността на моя термометър :?: Ако е до 1гр. не мисля че ще ми е проблем. Гледам да е простичко за изпълнение, а и да е евтинко.
Пък и в крайна сметка ще ги ползвам на аламбик .... макар че като чета форума взех да се зарибявам за колона :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 13:15 
Аватар

atz написа:
Ето го лесното Иво. Но е с DS18B20. Освен това е и Logger.
http://www.ebay.com/itm/Temperature-Dat ... 1009574217

Благодаря! Точно четворка ми трябва. Искам постоянна информация във всеки един момент на охлаждащата вода на вход/изход на кондензера и дефлегматора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2014, 15:39 
Аватар

Опит в приборостроенето... :nixweiss: През 1996 с колегата подкарахме една "серия" с MQE10. Имам една мостра с LM35 или 335, не помня, захранване 220VAC. Ако се сетя къде е работещата мостра ще я снимам. Обхват 0,0 - 99,9*C. Изглежда подобно като от препратката. На който му е интересно да я чете до края. Втората също... С техническите данни.
http://www.robotrontechnik.de/html/foru ... eadid=9612
http://bastler-beutel.de/HTML/Projekte/MQE10/index.htm
Точността... За всеки е относително. :nixweiss: Някой може да го устройва и +/-1*C. Като се има предвид, че за ракиджийски цели се ползва тесен обхват от 70*C до 100*C, може да се направи калибриране в него и всичко да си стане на макс. Но, калибрирането не е проста работа.
Гледам Иво вече е за система с DS18B20. :) И при нея може да се направи калибриране. На един приятел съм му дал тема за размисъл, да се захванем и да произведем такива панелметри за четири сензора. Ама какъв размисъл ако няма да се харчат. Всичко зависи от бройките. Има и един друг вариант...
Извинявам се, че пиша неща които не са за този форум. За препратките също.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 11:25 
Аватар

Ето какво сътворих във вчерашния топъл и слънчев ден :megagrin: :
Прикачени файлове:
sn1.jpg

във вариант без маслоуловител и термометър:
Прикачени файлове:
sn2.jpg

ето и самия маслоуловител:
Прикачени файлове:
sn3.jpg

Сондата изработих по точните напътствия на atz , за което съм му много задължен :gott:
Само дето не намерих тънкостенна тръба и ползвах 6х1, ама как наврях вътре датчика не питайте! :wallbash:

Маслоуловителя исках да е изцяло меден, но се оказа че нямам толкова медна ламарина и затова ползвах кутията от нескафе.
Имам единствено притеснения да не вземе да ръждяса. Не знам колко и е дебело антикорозионното покритие. Вие как мислите? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 12:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Браво Vectra, гепил те е мерака :D За по-дълги сонди има и вариант в коляното
download/file.php?id=3677&mode=view
download/file.php?id=3678&mode=view
Малко извън темата. В климатичните техники има едни "бърдуци" - ресивър за фреона на входа на компресора. Медни са. Като го отрежеш и го почистиш, стават разкошни маслоуловители от тях :thumbs1:
П.П. Vectra, с какво запояваш? Нали знаеш, че припоят трябва да е безоловен :!:
Офф :) Каква е тая гора?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 12:50 
Аватар

Гори телилейски ми се вижда да са... Точка за термометър. Готов елемент, една резбичка и друго няма... Натискаш цангата ( черното пръстенче ) освобождава и се изважда термометъра. Сензора директно в течността... Става и директно за парите така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 13:08 
Аватар

Местожителство: Варна
Здравей atz този готов елемент е добро решение, но имам питане относно размер, цена и от къде? С две думи малко повече инфо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 16:33 
Аватар

бай Танас написа:
Нали знаеш, че припоят трябва да е безоловен :!:

Ползвам едни калаени пръти, останали от дядо ми. Доста са твърдички (чак счупих едни секачки, опитвайки се да си резна малко) и се надявам
да са безоловни. А и дори и да има малко олово, проблем ли е, при положение, че запоявам само външно и парите почти нямат контакт с припоя. :?

бай Танас написа:
Офф :) Каква е тая гора?

А, това не е гора. Поникнали са няколко борчета в задния двор на вилата. :megagrin: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 17:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Vectra, видях че вече успешно ползваш търсачката :thumbs1: "олово" "кадмий" и т.н. Имаш си цяла гора в задния двор, а се скъпиш за малко припой за хранителни (разбирай питейни) цели :P

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София