Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 21:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 17:38 
Аватар

Местожителство: Перник
Здравейте и от мен !
Нов съм във форума, както и във варенето на ракия :) Преди около година и половина с баща ми изровихме от тавана казана за ракия на дядо ми, който е около 60 литра и не беше ползван около 10 години.Промихме го с оцет и сол, след това обилно измиване с вода и казана светна.При първото варене и преваряване на гроздов материал и като начинаещи изкарахме около 15 литра ракия на 50 градуса.Следващото зареждане след година количеството беше вече 28 литра на 48 градуса И тъй като апетита идва с яденето въпроса ми е следния: това което се вижда на снимката е така наречената "серпантина"-как в действителност се нарича и не е ли по добре да бъде с истинска серпантина казана(макар че не се оплаквам от добива на ракия, защото не пия :) просто хоби) с цел по-добро охлаждане на парите? И втория ми въпрос е за лулата на казана , която е дълга около 80 см. и е дебелостенна, но поради факта че при огъването и видимо не е използван пясък на свивките е доста прегъната-това може ли по някакъв начин да намали парите от казана към така наречената ми "серпантина
Извинявам се за дългия пост но това е дилема която ме мъчи от както се захванах с варене на ракия,защото изчетох доста неща във форума и ми се ще па макар и не пиещ да се усъвършенствам :)
Благодаря предварително на всички, който решите да ме посъветвате !

Прикачени файлове:
varwwwclientsclient1web2tmpphpuL9P13.jpg

Прикачени файлове:
varwwwclientsclient1web2tmpphpJE6KgT.jpg

Прикачени файлове:
varwwwclientsclient1web2tmpphpL3MlqB.jpg

Прикачени файлове:
varwwwclientsclient1web2tmpphpSElwJn.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 17:59 
Аватар

Don Miteron написа:
При първото варене и преваряване на гроздов материал и като начинаещи изкарахме около 15 литра ракия на 50 градуса.Следващото зареждане след година количеството беше вече 28 литра на 48 градуса

Don Miteron, обясни по-подробно как точно процедирате, за да можем да помогнем с нещо . Първак и патоки отделяте ли! Все си мисля, че нещо бъркате. Няма как от 60 л казан да излезе 28 л на 48 алк. гр. Това разредено общо количество ли е? Дори и така да е пак не се връзват сметките. Кондензера как точно го използвате? На колко температурни градуса тече дестилата? Пък ако е така както казваш не пипай нищо по казана. Той явно от въздуха вади ракия :prost:

ПП: За лулата не се притеснявай, нищо и няма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 18:32 
Аватар

:) Личи си че съм новобранец !
Извинявам се, че не уточних. 28 литра получих от два казана и половина първо варене без да отделям първак и патоки. Патоката я спрях тогава когато спря да се пали ( така съм чул от хора, които варят редовно ракия-може и да е грешно).След това цялото количество го преварих, като разредих предварително с вода до към 25 градуса и отделих около 300 гр. първак и патоката този път я спрях на 40 градуса.Резултата беше 19 литра ракия но не помня на колко градуса, мисля че беше около 70 но пак казвам че не помня точно.После разредих с " розовия Девин" и получих въпросните 28 литра на 48 градуса.
А относно температурните градуси... никога не съм ги мерил и не знам с какво да го направя.Ще съм благодарен за малко помощ и тук

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 18:59 
Аватар

Don Miteron написа:
:)
А относно температурните градуси... никога не съм ги мерил и не знам с какво да го направя.Ще съм благодарен за малко помощ и тук

viewtopic.php?f=18&t=2430

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 20:44 
Аватар

Благодаря на IVO 68 !
Но все пак отново моля за мнение относно така наречената ми "серпантина", а именно има ли смисъл да я сменявам с истинска серпантина с цел по-добро охлаждане на парите?
Предварително благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 22:07 
Аватар

Местожителство: София
Колега Don Miteron, добре дошъл и от мен.
На първата и втората снимка виждам охладителя, надявам се. Но за мен е тайна как охлажда дестилата? Не виждам вход и изход за вода... Виждам тръба с диаметър около 10-12-15 см., вход отгоре за лулата и дълга тръбичка, най-вероятно изход за втечнения продукт. Как се работи с това чудо? Може би го потапяте в някакъв съд... Или?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 22:16 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Don Miteron написа:
Благодаря на IVO 68 !
Но все пак отново моля за мнение относно така наречената ми "серпантина", а именно има ли смисъл да я сменявам с истинска серпантина с цел по-добро охлаждане на парите?
Предварително благодаря

Ако охлажда дестилата и няма топла ракия, за какво трябва да сменяш нещо което работи? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2014, 05:26 
Аватар

IVO 68 написа:
Кондензера как точно го използвате? На колко температурни градуса тече дестилата?

Понеже не виждам от снимките да има щуцери предполагам, че кондензера се поставя в съд пълен с вода. С ръка поне не сте ли опипвали струята на дестилата - гореща, топла, хладка или студена???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2014, 21:24 
Аватар

Благодаря на всички за мненията :)
Действително пропуснах да отбележа че тръбата стой потопена в метален казан с вода, като в самия казан има входяща и изходяща вода. Относно температурата определено тече студена.Само веднъж потече топла ама то беше, защото засилих много огъня и... прехвърли. И като цяло извода до който стигам от вашите мнения е, че действително щом работи по-добре да не го пипам:)
Много от нещата свързани с процеса от залагането на пращината до изваряването и съм научил от тук още преди да се регистрирам.Единственото което ме тормозеше беше ефикасността на "серпантината" ми но вече тая "мъка" отпада благодарение на Вас.
Отново благодаря и разбира се и от мен Наздраве па макар и с биричка :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 13:42 

Прикачени файлове:
28_img_0737.jpg
Здравейте.Вашият охладител се използва често в Македония и Сърбия.
Прикачени файлове:
imagesCAKJGRB2.jpg

Не знам дали успях да кача скицата.защото не съм на ти с компютъра.
Поздрави и наздраве на всички :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014, 10:02 
Аватар

Местожителство: Божурище
Липсва му противотока! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София