Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 09:03 
Аватар

Ами в печенето на дървесината има смисъл и то много, според мен.
По знаещи колеги бяха писали тук, защо се обгарят бъчвите и какво придава това на концентрата. Пък и ако нямаше смисъл от това, всички барици щяха да са от сушен дъб - без изпичане. При цепенето помирисах суровото дърво - ами дърво, какво да речеш. На като мина през фурната и особено след кисненето във вода, ми идваше да си пина от нея :D

Така, че този процес е важен. Тънкостта е в степента на изпичан и в продължителността на стоене на дървесината в концентрата.
Гледам, че колегата с джанковите пръчки не ги е пекъл много, а са оцветили доста. Моите /особено първата пратка/ са доста по-препечени.
Значение има и това дето спомена Илюша - много дърво за малко обем.

И едно предупреждение - изваждайте дървото от фурната една идея преди да е стигнало желаното от вас обгаряне. Защото и след спирането печенето, дървото продължава да се пече.
Първата пратка затова я попрекарах малко. Викам си - идеално е, но после видях че е потъмняло още малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 18:31 
Аватар

Колега vnnaidenov то е ясно,че бурето си е буре...то и затова темата е "псевдо дъбово буре"
Не разполагам с черница и затова направих експеримент със слива.Аз лично предпочитам този цвят пред този на акацията,която клони към жълто...А какво е точното количество дървесина спрямо ракия мисля,че е въпрос на субективна преценка.Ето и обещаната снимка на готовия продукт.

Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 18:36 
Аватар

itev написа:
И едно предупреждение - изваждайте дървото от фурната една идея преди да е стигнало желаното от вас обгаряне. Защото и след спирането печенето, дървото продължава да се пече.

Прав е itev, потвърждавам същото. Освен това един път забравих френски дъбов чипс във фурната. Препекох го повече от нормалното. После с включена помпичка за аквариум престоя цяло денонощие. После стоя още два дена с чипса и чудото стана съвсем случайно - страхотен цвят, аромат и вкус на коняк. Ванилията от дървесината много добре се отчиташе като вкус и аромат. Учуди ме приятно това, колко бързо дървото е предало на ракията. Ракията беше неразредена някъде на около 70 алк. гр. Получи се много наситен цвят керемидено червен, ако мога така да се изразя като на отлежало вино. След разреждането направо се получи цвят и аромат като на коняк. Пробвал съм най-различни чипсове и всеки си отговаря по вкусове и аромати за региона от който е.
Пробвах и американски и канадски дъб, пак ги препекох силно но имат вкус и аромат на уиски, но за конячен аромат най-добре си беше чипс от френски дъб - пак силно препечен. За мен съм си направил извода, че спирта си е спирт без значение къде го правят . Цялата магия я правят бъчвите. За сливова ракия си беше най добре български дъб.
Ог тук гледам цвета на изпичане: http://rumi-mnd.com/toast.php

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 21:10 

Местожителство: София
Yulian Aleksandrov написа:
..А какво е точното количество дървесина спрямо ракия мисля,че е въпрос на субективна преценка.

Не случайно най-ползвания обем за качествени дестилати както и вина варира в рамките на 220-228л...т.нар барици това е най-доброто отношение между повърхнина и обем при отлежаване.
На добрите материали имитиращи буре(по-едър чипс,пръчки,палки и летви пише към какъв обем течност да се отнасят)
IVO 68 написа:
. Цялата магия я правят бъчвите. За сливова ракия си беше най добре български дъб.

За плодовите дестилати се ползват т.нар кисели дервесини(черница,акация,липа,кестен),тъй като на този вид дестилати не подхождат добре на лактоните на дъбовата дървесина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 21:58 
Аватар

ilu6a написа:
За плодовите дестилати се ползват т.нар кисели дервесини(черница,акация,липа,кестен),тъй като на този вид дестилати не подхождат добре на лактоните на дъбовата дървесина.

Съгласен съм!!! Това беше експеримент с купен дъбов чипс четири вида - Американски, Канадски, Френски и Български. А пък сливова - защото имах най-много от нея. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 22:11 
Аватар

"Не случайно най-ползвания обем за качествени дестилати както и вина варира в рамките на 220-228л...т.нар барици това е най-доброто отношение между повърхнина и обем при отлежаване."
Това важи за отлежаване на вино.При концентратите нещата са по- различни. Ето един пример:
http://select-whisky.com/?p=2717

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 22:41 
Аватар

Местожителство: Плевен
Освен това един път забравих френски дъбов чипс във фурната. Препекох го повече от нормалното. После с включена помпичка за аквариум престоя цяло денонощие. После стоя още два дена с чипса и чудото стана съвсем случайно - страхотен цвят, аромат и вкус на коняк. Ванилията от дървесината много добре се отчиташе като вкус и аромат. Учуди ме приятно това, колко бързо дървото е предало на ракията. Ракията беше неразредена някъде на около 70 алк. гр. Получи се много наситен цвят керемидено червен, ако мога така да се изразя като на отлежало вино. След разреждането направо се получи цвят и аромат като на коняк.

Това ще го провам.Умирам за хубав коняк.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 06:47 
Аватар

Пробвай с гроздова, ако имаш и сподели резултата. Аз препекох френски дъбов чипс купен от винарски магазин. По таблицата от горния линк е "Средно изпичане + (M+)" към тъмния нюанс. И внимавай, че като тръгне да потъмнява изведнъж сменя цвета. Като количество половин тава /от оригиналните квадратни за фурна/ подбрани по едри парченца, наредени близо едно до друго върху хартия за печене. Градусите плавно от 100 до 200. Това количество чипс сложих в около 4 литра ракия. Но все пак държиш чипса в ракията според твоя вкус. В магазина ми подариха рекламно и две плочки от френски дъб с размер някъде около 60х20х8. Тях също ги пекох заедно с чипса и ги сложих в ракията. Определено плочките са по-добър вариант, ако има като наличност от тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 10:22 

Местожителство: София
баджо написа:
Това важи за отлежаване на вино.При концентратите нещата са по- различни. Ето един пример:
http://select-whisky.com/?p=2717

Не е така не е само за вино,а дадения пример потвърждава казаното от мен,а именно че 220-228л са за отлежаване ....останалите обеми 700-500 и т.н. се ползват на обикновено краен етап от стареенето ,често дори и след купажирането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 10:38 
Аватар

Местожителство: Божурище
По препоръка на IVO 68 няколко пъти пробвах с френски дъбов средно изпечен. Без никакви допълнителни обработки. Пробите в 10 литрово комбинирано псевдо... Само с гроздова (70-75%) са ми опитите, от ракия отива към почти коняк. Някъде за около 10-12 часа всичко приключва. И повече съм държал, не забелязвам някаква промяна. Цвета подсилен, при разреждане всичко си идва на място.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 14:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Добре де, нали продават чипс с различни степени на изпичане, а в същото време говорите за тънкости при изпичането. За предпочитане е прясно изпечена дървесина ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 14:25 
Аватар

Ами аромата на прясно изпечена черница беше невероятен! Факт.
В малката кухня на село, аромата се запази 2 денонощия. Идва бабата на гости и вика - да не сте правили кекс? :D
Предполагам, че е при дъбът е същото...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 16:22 
Аватар

бай Танас написа:
Добре де, нали продават чипс с различни степени на изпичане, а в същото време говорите за тънкости при изпичането. За предпочитане е прясно изпечена дървесина ли?

Бай Танасе, аз тръгнах от една случайна грешка при изпичане. Но грешката определено си струваше. Имах неразпечатан средно изпечен френски дъбов чипс. Разпечатах го за сравнение с прясно изпечен. Ами да ти кажа честно прясно изпечената плочка ми идваше направо да я изям. Разкошен аромат на ванилия, шоколад и още нещо :D Аромата на опушено също беше много приятен, като дим от ароматизирана пура. А от чипса от пакетчето - нищо. Явно изветрява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 17:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Така си и помислих :)
Иво, тая плочка от с. Скравена ли я достави, че и аз се наплюнчих :D
Имам предвид контактите в горния линк

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 19:30 
Аватар

Местожителство: Плевен
IVO 68 написа:
бай Танас написа:

Бай Танасе, аз тръгнах от една случайна грешка при изпичане. Но грешката определено си струваше. Имах неразпечатан средно изпечен френски дъбов чипс. Разпечатах го за сравнение с прясно изпечен. Ами да ти кажа честно прясно изпечената плочка ми идваше направо да я изям. Разкошен аромат на ванилия, шоколад и още нещо :D Аромата на опушено също беше много приятен, като дим от ароматизирана пура. А от чипса от пакетчето - нищо. Явно изветрява.

Нещо от рода на прясно изпечена пържола на дървени въглища и вакумирана пържола :)
В момента нямам гроздова ракия,но имам прясна яълкова.Какво ли ще стане ако опитам с френския печен чипс?
Запалихте ме.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София