Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 20:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 19:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
На мен не ми е много по вкуса, но калвадосът отлежава в дъбови бъчви, тъй че що да не опиташ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 22:02 
Аватар

бай Танас написа:
Така си и помислих :)
Иво, тая плочка от с. Скравена ли я достави, че и аз се наплюнчих :D
Имам предвид контактите в горния линк

Не е от с.Скравена. Подариха ми я от винарската лаборатория където проверявах за хроматографски анализ на ракия, ако си спомняш.

ПП: Ей сега се сетих къде е плочката и я извадих. Беше съхранявана затворена, но е изветряла от към аромати. Даже е избеляла на цвят. Ще пробвам пак да я препека като се наложи да я ползвам.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 22:20 
Аватар

Местожителство: Божурище
:respekt: А сега да видим какво е показал хроматографския анализ за ракията. Къде и срещу колко. :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 22:28 
Аватар

Не съм давал ракия за анализ! Само проверих дали правят и къде. 120 лева и я пращат някъде другаде. И в Пловдив правели анализ. Не ми хареса това, че не ми казаха какво точно проверяват. Според вида на ракията проверявали някои работи. Нищо конкретно и затова се отказах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2014, 23:05 
Аватар

Местожителство: Плевен
SiteAdmin написа:
На мен не ми е много по вкуса, но калвадосът отлежава в дъбови бъчви, тъй че що да не опиташ...

Че ще опитам е сигурно.Ще си купя френски дъб,ще го запека на М+ и ще го хакна в една петачка.
А българския дъб не е ли същия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 09:41 

Недей те да обработвате допълнително готовите чипс летви кубчета и др.Изпичането на тези продукти е спицифика ...при правенето им се постига някаква хомогенност на изпичането при определени температури и продължителност като така се избягва деструктурирането и и високата карамелизация на различните захари(аромати) в дървесината.Във фурната в дома това няма как да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 10:23 
Аватар

:respekt: ilu6a
След препичане може би остават само свойствата за оцветяване. Редно ли е ябълкова с френски дъбов средно препечен? Според мен не...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 11:03 
Аватар

След опита с пъпешите обещах да слушам ilu6a - та. :) Така че чакам и неговото мнение за ябълките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 11:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ми има логика в становището на ilu6a :). Много от компонентите ще се деструктурират при безконтролно печене. Желани ефекти ще се получат само при точно определена температура за точно определено време за дадена дебелина и вид на дървесината.
Ама пък веднага възникват ред въпроси. Чипс от кисела дървесина май не се намира, а хората искат да си наложат плодови ракии.
1. Можем ли да се информираме за точната технология за изпичане, за да сме близо до нея и в домашни у-вия. Аз, например, имам печки с термоконтролери :P
2. Буретата. И до ден днешен в повечето работилници ги печат с огън. Излиза, че рискът да не се нацели изпичането го има и при буретата :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 11:56 
Аватар

atz написа:
:respekt: ilu6a
След препичане може би остават само свойствата за оцветяване. Редно ли е ябълкова с френски дъбов средно препечен? Според мен не...

Миналогодишната ябълкова я сложих така - със средно препечен френски от Винарко.
Ами, кво да кажа - облагороди се малко. Обаче при сливовата ефекта бе - УАУУ :)
Брат ми вика - на коняк ли ме покани или на по ракия?! Което значи, че попрекалих с времето на отлежаване и количеството чипс. :nixweiss: Докато при ябълковата това не стана...
В нея, сега сложих от черничевите парчета, които по-горе описах как ги "готвих". Да видим, какво ще излезе...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 12:17 
Аватар

Купих този чипс http://sortovi-semena.com/?mod=products ... 0%BA%D0%B8
Никъде не пише степента на изпичане.Ще напрявя следния опит:2 л. с черница,2 л. с чипс и 2 л. с препечен чипс.
Проба-грешка :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 12:24 

В сериозните работилници контролират нещата температурно,газ определено количество дърва които се разпалват и време.Също така порьозност на материала за бъчвите-той е и решаващия фактор за цената...
Чипса го правят като се изпичат размерни летви и след това се раздробяват и пресяват на размер...
За ябълковата.....ами калвадоса го държат дъбови бъчви както писа Админа...на мен лично ми харесва,но също така ми харесва и чиста...
Ако ще слагаш чипс,по-добре сложи по-малко и дръж по-дълго време,от колкото по-голямо количество за сметка на времето.
Този чипс от Сортови семена е пълен шит(вярно че опаковката беше не точно тази ,а хартиена...)....просто прави чернилка и нищо друго...
Чипс от който съм ползвал вече килограми е от Винарко...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 12:33 
Аватар

"Брат ми вика - на коняк ли ме покани или на по ракия?! " Дървесината е според дестилата... Изключително скромен ми е опита в тази насока, но това е основното. Има колеги с повече опит.
vnnaidenov написа:
След опита с пъпешите обещах да слушам ilu6a - та. :) Така че чакам и неговото мнение за ябълките.
Ако беше по-близо можеше да пробваме да ти я разделя на пъпешов концентрат на 92% и спирт 95%. Съотношение около 1/5. :lol:

Еее, лошо се получи, ilu6a писа преди мен... ilu6a, нали има разлика между видовете дъб. Френския за коняци, американския и канадския за уиски и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 15:15 

Има ....
Имаше една хубава статия в списание Лозарство и Винарство по темата...ще го потърся и цитирам...беше описан и дъб от Бг с шоколадови нюанси.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2014, 15:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
vnnaidenov, гледам, че си се запалил, а и съм ти длъжник за бензина...
Специално за теб изрових една рецепта за домашно приготвяне на чипс (ако ти се занимава).
По точно, става въпрос за трески от дъсчици примерно 10 см. Цепиш по дължината трески с размери не повече от 4х4мм. Следва накисване 1 ден в студена вода. Вечерта изхвърляш водата. За през нощта отново накисваш, този път с малко сода във водата - 1 ч.л. на 5л. На сутринта промивка на парна баня. (Авторът твърди, че е много важно да не се вари, а да се пропарва в сито. Той държи на пара треските през целия ден, като периодично промива и изхвърля кафявата вода). Вечерта оцеждане и сушене върху сито до сутринта. Следват 4 часа на 150°C в печка с вентилатор. Вечерта още веднъж същото. Тогава се появява приятният аромат на ванилия. В края на второто нагряване пускаш горния грил и наблюдаваш дървесината. Щом забележиш дим, веднага изключваш и оставяш да изстива. Треските са готови!
Рецептата е преведена дословно и важи за дъб. Колко ще подхожда за ябълкова, нямам идея :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София