Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 12:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да, и при мен се пали при 250 - без вентилатор. С вентилатор прегаря, овъглява се.
Дървото е с ниска топлопроводност и наистина е много важно по къкъв начин се нагрява, каква е фурната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 13:15 
Аватар

На един ред ли ги печете или слагате по няколко?
Защото при мен с вентилатор и около 200º, и на 4-5 реда, тези които са в вътрешността, остават по бледи и не до там "овкусени".
Също забелязах, че зависи дали дървото е изсъхнало достатъчно. Първия път, пекох черничеви клечки, съхранявани на сухо и без кора, поне на 2 год. Получи се много задоволителен резултат. Втория път, пекох ужким бял дъб, но си личеше, че е току що отрязан, като аз му махах кората, и аз го цепих на летвички - ами колкото и да го пекох, миризмата на ванилия или на кафе липсваше, или едвам забележима. Дори два пъти го пекох, като след втория не го киснах в вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 14:22 
Аватар

Да де, то затова всеки сам трябва да си хване рецепти според фурната, вида дървесина, влажност на дървесината, дебелина, начин на нареждане.
Примерно в тава ще е едно, върху решетка съвсем друго. С вентилатор, без и т.н.
При мен бяха на 1 ред в тава и станаха еднакви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 15:09 

Местожителство: София
IVO 68 написа:

Тези пък "младежи" произвеждат винЕфикатори...бива ли такива грешки на главната страница от сайта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 17:43 
Аватар

Местожителство: Божурище
На 220-230*С трябва да е според мен в края на обработкага. Като работите по скалата на фурната проверете си колко е пререгулирането на термостата преди това. Ще ми се да прехвърля E5CN от една акумулираща на фурната, ама преговорите с госпожата ще са трудни... :?
Снощи печнах един час на 160*С. Замирисало на кесче в кухнята. Като приключа и пробвам с дестилат ще пиша обстойно... Или накратко за резИлтати. Всичко е важно, колко е съхнало дървото, при какви условия и т.н. Накрая е фурната.
stanilabg, тавичката да не е близо до горния нагревател?... Накрая при препичането ще е от значение слоя, тогава по-близо до грила доколкото съм разбрал.

Тест с налягане и разтоварване... Екпериментално, от преди няколко дни забърканата междинна първоточна и опашна фракция. С дървенията от снощи. Пак на 3,2bar... Джаджата отвътре на тапата аерира перфектно. При източване от крана, наобратно, би трябвало да филтрира. ;)
:!: Ако някой се реши на подобни тестове да внимава с наляганията. Опасно е !!!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 18:34 
Аватар

atz написа:
stanilabg, тавичката да не е близо до горния нагревател?... Накрая при препичането ще е от значение слоя, тогава по-близо до грила доколкото съм разбрал.

Ами въобще не използвах тавичка, направо върху решетката. Само че, първия път беше само на един слой (малко ми бяха черничевите летвички), а при втория на 4-5 реда. То, че почерняха, почерняха, но липсваше аромата.
И в двата случая ги пекох на долен реотан и вентилатор. :nixweiss:
Сега се сещам и за друг въпрос. Какво се търси - равномерно и дълбочинно изпичане или повърхностно и краткотрайно? Не знам, дали може да се сравнява с изпичането на бурета, но клиповете, които съм гледал, ги пекат за много по кратко време, от колкото тук става въпрос. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 19:09 
Аватар

Пишат, че при нормално атмосферно налягане екстракцията на в-ва от дървесината става на дълбочина до 2 мм. При висока температура и кратко време ще прегори само горният слой, а вътре може да остане сурово и да избие миризма на дърво.
Затова аз залагам на минимална за дадения аромат температура (ванилия, карамел, шоколад) и достатъчно дълго време. Предпочитам да си хвана технологии за различните аромати и после да смесвам летвите ако искам букет, отколкото да се мъча с дебнене да не прегори, да не пропуши и т.н.
При буретата не знам...там не се ли гони освен изпичане на повърхностния слой и еластичност на дъските, за да могат да се огънат ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 20:51 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Скоро разговарях със производител на бурета! Когато го запитах за степеннта на изпичане човека ми отговори,че при малките бурета е нужно повече нагряване при огъването на дъските и си излизат средно изпечени :).Колко е верно незнам!??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 21:35 

TRANSFORMERS написа:
Скоро разговарях със производител на бурета! Когато го запитах за степеннта на изпичане човека ми отговори,че при малките бурета е нужно повече нагряване при огъването на дъските и си излизат средно изпечени :).Колко е верно незнам!??

Е точно тук е ключа от палатката -защо бг бурета са си риск за отлежаване .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 22:35 
Аватар

@Ilu6a,може ли да конкретизираш малко? Щот съм се навил за едно тукашно бъренце http://www.tonelerialuque.es/index.php? ... n_barnizar ...уж Quercus Alba..не искам да рискувам със по-големи обеми щот имам бая дъбови летвички :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 22:37 
Аватар

Ми малкото буре ще не ще трябва да го грее, а на голямото може да огъне дъските и на студено :lachtot: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 22:43 
Аватар

Ще огъне грънци :D ...освен ако не е суров дрян :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2014, 11:38 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Ех Петьо, първо се варят със сода, аз го правих в тенжера под налягане. Водата замирисва на трици от километри, после печеш и слагаш директно! Но нестава от всеки дъб, както е приказката за дървото и свирката. Трябва да е стар и расъл на южен склон, изпечен от слънцето странджански дъб. Аромата на ванилин е невероятен!!! :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2014, 11:49 
Аватар

Малките бурета ги правят, като изрязват дъгите криви. Сещате ли се? Не ги огъват, просто си ги изрязват криви. Това е номера, и това иска да каже Илюша най-вероятно.
А за изпичането - аз съм гледал клипове в тубата, където огънят е много силен и буен. И бурето го въртят, а преди две седмици бях в едно село след Дупница (естествено, видях се с Марио, пихме кафе и той ми каза за тази бъчварница) и... Запознах се с човека и на въпроса ми как ги изпича и как контролира степента, защото на сайта ще видите, че предлага нам си колко степени, отговора му беше - ами с талаша и треските, отпадъците от производството като ги запаля и поставям бурето отгоре. Което за мен е, меко казано несериозно и безотговорно, бих казал. Иначе продукцията на външен вид ми хареса. Но някак си не можа момчето да ме убеди да му дам 140 лв. за 50 л. буре. Изпечено М+ ли беше, нещо такова. Имам няколко снимки, при интерес ще си поиграя да ги сложа.
Вижте линка. В никакъв случай не правя реклама. Просто обещах на Марио да погледна и да споделя.
http://www.baden.bg/
Трансформърс, бурето на външен вид е страхотно. И скъпо... Но първо земи се обади по телефона и питай за изпичането. Щото там е номера. Трески с обръчи всеки прави. И се фали. Аз знам, че за вината испанците взимат френски бурета. НО пък и наште бъчвари се дуят, че продават във Франция... Знам ли... Глобализация! Сега света е малък. Едно село.
ПС alambik е писал преди мен нещо, но нищо де. Казах каквото имах по темата. Поздрави и :respekt: , колега!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2014, 13:18 
Аватар

Местожителство: Плевен
TRANSFORMERS,не купувай лакирано буре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София