Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2014, 13:19 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет и на дваминцата!!
@alambik,за свирките и дърветата си прав.Аз също изварявам дървесината преди ползване,даже после я накисвам 2-3дни само във вода...виж сода неслагам...заради киселините в дървесината ли?
Преди време разтоварвах във известна изба която сама си прави бъчвите,та хората ми дадоха един кошник материал...ей тези https://www.youtube.com/watch?v=iokk2mhl6Vc :) досега не съм имал проблеми със този материал.

@lhristov,като стана дума за изпичане,когато взимах въпросният дъбов материал разговарях със бъчваря за изпичането.
Това което ми сподели е че изпичат буретата отвъре със същият материал от който се правят бъчвите,каза,че било важно!!
Относно бурето което искам да си купя 32л разбирасе,че говорих със бъчваря за изпичането :) ....а за цената..емиии не сме в БГ :D. За съвсем малките бурета 2-5л може и да си прав за дъгите,но за по-големите се съмнявам...http://www.tonelerialuque.es/index.php.
Във Испания има много бъчварници,които изнасят и за Франция......виж дъбът е друга работа :) тук нямат хубав такъв и всичко е внос,включително и от БГ :D
Поздрави :prost:

П.П vinaidenov няма да купувам лакирано :) ...има три опции!! Благодаря за съвета ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2015, 12:47 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Тествах рецептата на mjStоrm, описана по-горе и съм доволен. Използвах трески от разглобено буре. Не съм спестявал от времето на пропарването и според мен това е много важно. Отделят се нежелани сокове и миризми, подготвя се дървесината за печенето, избягва се излишно оцветяване. При пропарването се отделят такива чернилки, че после тенджерата няма миене
Прикачени файлове:
001.JPG
не бих желал това да ми е в питието. Ето и кошницата как се е боядисала
Прикачени файлове:
003.JPG
Използвам парче неръждаема тръба за повдигане на кошницата от нивото на водата
Прикачени файлове:
002.JPG
Периодично промивам дървесината и сменям водата отдолу, която става тъмно кафява и наистина вони на трици, както писа и alambik.
При печене по рецептата при 150*C дъбовата дървесина дава ванилия. От рецептата пропуснах само последното включване на горния грил. За карамел смятам да пробвам при малко по-висока температура.
Независимо от рецептите (пропарване или варене) и независимо, че съм фен на буретата, мога да кажа, че това е много добър начин за избягване недостатъците на някои БГ бурета, както и на проблемите при чипсовете.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 00:26 
Аватар

Местожителство: Божурище
"Използвах трески от разглобено буре"
:? Ми то няма как да стане на трески ако не се разглоби... :) Интересно е друго, колко е било изтощено бурето? И с тези обработки допълнително се доизтощава материала според мен.

"мога да кажа, че това е много добър начин за избягване недостатъците на някои БГ бурета, както и на проблемите при чипсовете."
А не се ли пренасят недостатъците в новообработените трески :?: mjStоrm е доста критичен към използването на изтощени бурета, също за неправилните технологии по отлежаване в бурета... Най-добре си е обработката и технология с нов материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 00:33 
Аватар

Вече го писах, но вероятно си забравил :) . Алкохолът прониква в дървесината на дълбочина до 2 мм. На този принцип е и освежаването/престъргването на буретата. Този слой не го използвам, а само недокоснат от това, което е било в бурето - девствен дъб :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 00:42 
Аватар

Прониква на 2mm при нашите случаи, при бързата процедура с чипсове и трески. Искаш да кажеш, че си престъргал дъгите на бурето преди да го направиш на трески?...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 00:48 
Аватар

Не, просто дъските са достатъчно дебели, за да набичиш летви 4 мм елиминирайки вътрешния слой. Впрочем и в рецептата на Академика треските са 4 мм, по дебели няма смисъл, загуба на дървесина си е :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 01:04 
Аватар

Ами тъй де, за бързата процедура е до 2mm. Аз гледам да съм по-близо до истината. Треските са ми от ~10х10х60mm от летен дъб. Утре ще опиша моята рецепта, от която за сега съм доволен. Предстои ми обработка на граница, пак по моята си рецепта. Един от най-важните моменти при ползването на трески или чипс е така да се нацели технологията, че да преседят в дестилата минимум 2 месеца и... 150 квадратни сантиметра на литър дестилат. ;)

П.П. От съществено значение е процентното съдържание на алкохол в дестилата. Тоест протичащите реакции може да вървят в една или друга посока и бързина при отлежаването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 01:20 
Аватар

Дали можем да обобщим примерно така - зърнени висок %, примерно 80, гроздови среден - 65–72, плодови нисък 40-55 :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 02:09 
Аватар

Мисля... По-скоро НЕ. Сложни са процесите а гоним на макс някакъв компромисен резултат при бързото състаряване. Компромисен или оптимален. Не може да се опише в едно и две изречения, експерименти трябват, комбинирани методи, с резултати... :lab: Аз пак да си напиша, че технологията трябва да е различна за дестилати предназначени за скорошна консумация и дестилати за дългогодишно отлежаване. Още от процеса на дестилацията, после отлежаването и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 10:29 
Аватар

Псевдобурето не е за дългогодишно отлежаване...
Наскоро правих експерименти с крушова. При висок процент тенденцията е да губи собствения аромат и да поема аромати от дървесината, което не е желателно при плодовите ракии IMHO. При нисък процент пак се облагородява, става по-мека и пивка, но доста по автентична.
Докато малца примерно добре пасва с ароматите от дървесината.
При гроздовите - висок процент ще е добре за джиброва да кажем, докато за мускатова не.
И нататък значение има комбинацията от останалите фактори - температура, площ, количество кислород (честота на аериране), ултразвук и т.н.
Но така или иначе технологията е за скоростно отлежаване, за дългогодишно са истинските бурета и то ако са изтощени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 12:36 
Аватар

Защо пропарваш така силно треските? Би следвало подобна обработка да е минала преди изработката на бурето...
Крушовата ако я беше оставил и без трески щеше да загуби от аромата си...
бай Танас написа:
И нататък значение има комбинацията от останалите фактори - температура, площ, количество кислород (честота на аериране), ултразвук и т.н.
Числа, резултати бай Танасе :?:

Относно утразвуковата обработка, след доста експерименти имам почти оформено заключение.

Експериментираната технология с дъбовите трески от летен дъб. Целта ми беше за употреба в плодов дестилат.
1.Нарязване и цепене на размер ~ 10x10x50-60mm.
2.Накисване 2 часа в разтвор сода. Една супена лъжица на 5 литра вода. Не помня, дали не слагах по 1,5 лъжици сода... Беше в началото на ноември...
3.Трикратно изплакване.
4.В рамките на две денонощия шесткратно накисване и смяна на водата.
5.Накисване в сода. Същата доза като при т.2, два часа и трикратно изплакване.
6.В рамките на 2-2,5 часа четирикратно заливане с кипяща вода.
7.Естествено изсушаване за два дни.
8.Печене. Три пъти по два часа на 150 градуса. С вентилатор на фурната и разбъркване през 20-тина минути.

След няколко проби с този материал дестилата придобива лек шоколадов аромат и сламеножълт цвят. Макар и не съвсем редно да се слага дъб на джанкова, пробвах, много съм доволен. Писах горе, около 150 квадратни сантиметра на литър дестилат.

Последна промяна atz на 14 Фев 2015, 13:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 13:05 
Аватар

:? Не съм чул някой бъчвар от ботевградско примерно да вари или пропарва дъските преди да сглоби бурето.
Ако дървесината съхнеше за 2 дни в естествени условия нямаше да се налага да се купуват дърва от тая година за догодина, а още по-добре за по-догодина. А материалът за бурета щеше да е готов да кажем за 2 седмици след отсичането, не за 2 г.
Защо е пропарването или варенето и alambik го писа...
За шоколад се съмнявам при сламеножълт цвят, по-скоро талаш, трици.
Та какво за ултразвуковата обработка, от нея ли да е шоколада :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 13:12 
Аватар

Аха да познаеш и не можа... На джанковата не рискувах с ултразвук. ;)
Нещо не си разбрал, или недопрочел. Изсушаването преди печенето е два дни. Не е отрязано дървото два дни преди обработката...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 13:34 
Аватар

Така е, не съм врачка...
След няколко денонощия накисване няма как да стане "естествено изсушаване за 2 дни".
Особено сега през зимата. Затова не виждам смисъла от тази точка.
Освен това водата се изпарява още в началото на печенето, така че не водата е причина за паркетния тон. Разбира се, ако миризмата ти напомня не трици, а шоколад, можеш да си спестиш варенето или пропарването :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 13:50 
Аватар

Описах точка по точка приложената технология от мен. Не някоя чужда или преписана... И във всяка точка има смисъл. Прекратявам спорове и спамене във форума, излишно е...
бай Танас написа:
...така че не водата е причина за паркетния тон.
Ново двайсе, паркетен тон, някъде да съм писал подобно нещо, не... :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София