Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 13:20 
Аватар

Здравейте, от седмица си разцъквам форума, опитвайки се да си изградя концепция за близкото бъдеще (варене на джибрите от виното :sauf: )

Но за да е пълен резила, реших че ще е най-добре да ме посъветвате директно - къде в пряк, къде в преносен смисъл :kaffee2:

Ситуацията-дилема е следната: Разполагам с казан на ток от перални, класика. Събира 40л мат'рял, перфектен за скромните ми нужди. Лулата след казана влиза в стандартния варел (около 250л) със серпентина. Главоблъсканицата ми се появи, след като варела реши да излезе в пенсия и започна да пропуска вода. Доста стар и изгнил е, така че единственият вариант на пръв поглед беше да отскоча до местния пазар и да се сдобия с пластмасовият му еквивалент.
На пръв поглед няма драма, нали? Да, ама не! :megagrin: Всичко щеше да е приключило, ако не бях разглеждал форума преди известно време (пусто любопитство :datz: ). И тук попаднах на другия вариант за охладител, който ми развали съня - малката тръба в голяма и малко течаща вода :lab:

Според вас какви са ми вариантите? Да не се занимавам с глупости и да тичам до пазара, или да си проверя как стоят нещата с по-компактния вариант. Аз лично предпочитам съвети и насоки за второто ;) За съжаление винаги съм обичал да си експериментирам :cooler:

Лулата ми е с външен 30мм и вътрешен 18мм, дължина 1.3м. Серпентината е с външен 16мм и вътрешен 12мм, дължина 4м. Не съм го правил аз. Така го взех и за сега нямам оплаквания. Домашния алкохолизъм е на ниво :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 15:58 
Аватар

Местожителство: шумен
Монтирай си серпентината в бидона.Според мен при другия вариант,разхода на вода ще е по голам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 17:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
светослав написа:
Монтирай си серпентината в бидона.Според мен при другия вариант,разхода на вода ще е по голам.

Да добавя само... и си зависим от наличието на течаща вода. АКО СПРЕ ВОДАТА
какво правим :!: Аз съм го измислил, ама си е разход за втори варел помпа и много екшан :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 17:56 
Аватар

Лулата ми е с външен 30мм и вътрешен 18мм, дължина 1.3м. :? :? :?

Е па има ли толкова дебели тръби :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 18:58 
Аватар

Местожителство: Плевен
И аз се зачудих относно дебелината на стените на лулата и на серпентината.Относно водата за охлаждане,още ли спира водата? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 19:46 
Аватар

При лулата сигурно е чукнал единицата вместо две, а серпентината при 2мм стена си е точно. Въпроса е,че при този обем и аламбик, за какво му е либих. Аз бих променил само серпентината- неръждавейка и по-голямо Ф. Такъв ще си правя напролет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 21:16 
Аватар

"Относно водата за охлаждане,още ли спира водата? :)"
Това си е големия плюс на варела.И да спират водата имаш време са реакция. Ако имаш и още един пълен варел за резерва, направо си независим от кефовете на В и К.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 23:15 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Ако ще е варел,обема му да е два пъти и половина от обема на казана.При мен са "няколко тръбички във голяма тръба"със малко контрол разхода на вода на 80л казан не надвишава 150/160л вода,като голяма част от водата губя при отделяне на ЕАФ във началото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 23:31 
Аватар

При мен за една варка(80 литра) си отиват 400 литра вода при температура около 15 градуса при кондензатора-това е Минке положението.Физиката си е физика.Не можеш да охладиш нещо от нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 23:51 
Аватар

Ми тя Минка :D се сдоби със Ино нЯщУ дет и запотява кондензера..като на лачените :)
Прекарвам водата за охладитела през онези машинки дето охлаждат наливната бира :) :prost:

П.П Тъй то,като е гратис водата всеки си си разполага както иска :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2014, 23:56 
Аватар

И кой плаща за машинките и енергията( тока де)?! :lachtot: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 00:05 
Аватар

Абе прав си,инвестиция е машинката.Взех я втора ръка на отвратителна цена,и не съжалявам.Хубавото е,че я ползвам и за масерация,а разхода на електроенергия не е голям..740W/ч. Обаче сериозно баджо,много вода харчиш,аз и преди да включа кулера повече от 240л вода не съм харчил.

П.П Ти като свариш ракията после поливаш доматите,аз какво да поливам...маслините ли.. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 00:20 
Аватар

Бе аз те знам че си готин .Ама готини не готини , никой не е успял да направи машина дето вкарваш малко,а взимаш много.Иначе нямаше да си в ...а на Марс.Ама не си нали!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 00:43 
Аватар

TRANSFORMERS написа:
после поливаш доматите

Така съм и аз, събирам във водоноска, после в градината. Не трябва да се разхищава.България е бедна на вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 00:48 
Аватар

Машината отдавна е измислена......Банка се казва :D ...познай от кой.Абе то и ти можеш сгодно да си грееш на дрЪва ама грееш май на ток.Така е баджо,всеки иска да му е по-квалитетно и така!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София