Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2009, 18:07 

Здравейте,
имам въпрос относно измерването на алкохолния градус.

Имам два спитомера - единият е от тези българските от по 1 лев и един от бившето DDR, който е с две скали - Righter и Tralles. Българският е калибриран за 20°C, немският за 15°C. Доколкото разбрах чрез малко гугълстване Righter отчита масови проценти, а Tralles - обемни проценти (а дали наистина е така??). За това следя скалата на Tralles. Проблема ми е, че и двата показват едни и същи алкохолни проценти при 20°C. Според вас на кой от двата трябва да се доверявам? Този немският ми е по-удобен, защото измерва от 0 до 100%. Температурата я докарвам, като изстудявам 250 мл. ракия в камерата, през 5 минути измервам с термометър и когато стане 20°C, или 15°C меря със спиртомера.:oops: Нали така е правилно?

А и също така имам и въпрос относно градуси и обемни проценти. Хммм... Това е едно и също, нали? :oops: Не можах да намеря категоричен отговор в интернет.

-----------
Off topic :
-----------
Май става така, че май само питам в този форум и затова ще споделя с вас една благинка, която си направих на Excel и която кръстих "Калкулатор за смесване на алкохол" :lol: . Служи за изчисление на :
1.Колко вода трябва да се добави в зададено количество ракия със зададен градус, за да се получи градуса, който искаме.
2.При смесване на два вида ракия с различни градуси как да ги смесим така, че да се получи точно определен градус.

Малко пояснение: Тази част със смесването с вода дава по-различни резултати от разпространените таблици из интернет, но аз опитно (чрез мерене със спиртомер) съм по-доволен от моето "изобретение".
Освен това начина на изчисление е по-скоро за обемни проценти, но аз съм написал градуси за по-голяма прегледност (и защото някак си съм приел, че е едно и също :D ).

Съвет: първо опитайте с малко количество, за да няма сърдити :D

Дано на някой да му бъде от полза. Отваря се с Microsoft Excel. За да го свалите натиснете линка по-долу.

Калкулатор за смесване на алкохол

Последна промяна Murphy на 05 Авг 2009, 18:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2009, 20:30 

полезно калкулаторче :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 00:20 
Аватар

Местожителство: Varna
Браво на Murphy кйто е направил таблицата, ако нямате възможност да я ползвате просто пресметнете:
Начален градус на ракията 53 ал/гр количество 1000гр. искаме да я разредим до 40 ал/гр, Х - коли чеството което ще получим след разреждането
53х1000=40хХ
Х=53х1000/40
Х=53000/40
Х=1325гр. ракия с 40ал/гр
1325-1000=325гр.
Получаваме че трябва да добавим 325 гр.вода която да добавим към 53ал/гр ракия, която е 1000гр. зада стане на 40ал/гр.
Таблицата е вярна не се притеснявайте.

Но да внимавате като мерите алкохолният градус на ракията която разреждате, разредете я поне една седмица след варенето /защото пада с1-2 ал/гр./ и температурата на ракията трябва да е 20гр. /спиртомерите са калибровани при тая темп./, защото стават сакътлъци и после да не се налага да я преваряте, а ако много бързате и не може да загрявате или охлаждате ракията до 20гр. то ползвайте тези таблици за преизчисляване на градуса на ракията спрямо температурата:
ИзображениеИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 18:09 

Какво става? Никой ли не може да ме посъветва на кой спиртомер мога да се доверя? Никой ли няма идея защо два спиртомера, калибрирани за различна температура дават едни и същи показания?

Може би правя грешка, но явно ще трябва да приема за вярна температура за измерване 20°C. Защото ако приема 15°C за вярна ще ми се свърши ракията :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 20:46 

Ето една идея. Купуваш си /еднократно/ бутилка винпромска ракия, наливаш някъде и мериш с двата спиртомера. Който е по-близо до истината - на него се доверяваш.
Междудругото и аз имам подобни калкулатори, както за ракия, така и за вино. С кеф съм ги правил и с кеф ще ги споделя. Само пишете на ЛС на кой за какво му трябва и ако имам - пращам.
Изпитани са.

п.п. ако има начин да качвам екселски таблици, може и да ги кача на всеоползване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 21:38 

За да не стават грешки я по-добре на всеки поотделно, че може да има нещо за дообесняване...и сигурно ще има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 19:36 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
bassab написа:
Ето една идея. Купуваш си /еднократно/ бутилка винпромска ракия, наливаш някъде и мериш с двата спиртомера. Който е по-близо до истината - на него се доверяваш.
.

По-добре да иде до някоя ракиджийница и да сравни спиртомерите си с тамошните,работят с професионални спиртомери които са точни.
Пък и тази винпромска ракия........ :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 22:10 

Има и друг вариант. Праща ми по куриер една бутилка ракия, меря му я с професионален спиртомер, какъвто имам, казвам му градуса и си пия със здраве. И за негово здраве ще пия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 00:04 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
bassab написа:
Има и друг вариант. Праща ми по куриер една бутилка ракия, меря му я с професионален спиртомер, какъвто имам, казвам му градуса и си пия със здраве. И за негово здраве ще пия.

Много си далече,аз съм по-близо,да ми е прати на мен,аз даже и градуса няма да му кажа,само мнение да ли е била 'убава или-не!!!
П.П.:А ти от къде беше??? :D :D :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 09:12 

Здравейте колеги!
Вижте аз пък какъв проблем имам:

варя си аз ракия оставам я в един казан да си я доразредя с дестилирана вода и меря със спиртомера... обаче...
като пусна спиртомера в казана показва 60 градуса, а като гребна със епруветката и пусна вътре спиртомера показва 65 градуса! а сега работа? ракията е една и съща епруветката е чиста, на какво да вярвам?

и после от къе мога да си купя такъв професионален спиртомер, че да не се притеснявам колко вода да наливам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 10:30 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Обикновено лъже разликата в температурата, но чак 5° е прекалено. Според мен спиртомерът "залепва" за стените на епруветката и триенето му пречи да се движи свободно. Пробвай в по-широк съд, напр. мензура, където да е далече от стените.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 11:49 

а бе той спиртомера не опира видимо в стените на епруветката, по скоро си мислех нещо за повърхностно напрежение ли кво ли? не съм много вещ по физика:-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 12:50 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
За една епруветка капилярното покачване е около 1,5mm. Не вярвам и тази грешка да може да обясни 5° :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2009, 08:53 

а бе не знам, днес утре ще ида да си купя още един спиртомер, ще меря с двата и ще смятам средно аритметично :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2009, 15:46 

еи-и-ии-и не е лесно да си глупав :mocken:

туй е било защото спиртомера е мокър по скалата си след изваждането от казана и натежава повече в епруветката... :datz: :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София