Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Мар 2015, 00:13 
Аватар

Местожителство: Божурище
Няма тарелки Иво, или ако има са от теоретичните...
Технологията за работа-дестилация се напасва според съоражението. Щом може без термометър, значи може... А се управлява чрез студената вода на входа. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2015, 12:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
IVO, Не съм те разбрал...С Благой съм се свързал преди месец още, ама бях в чужбина....Не знаех,че е капацитет -нали съм си новобранец ..... тия дни ще ходя при него.....Ще пиша..... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2015, 14:58 
Аватар

akiro написа:
IVO, Не съм те разбрал...

Ами трудно е с няколко думи да се обясни голяма част от теорията. Правилно работещ дефлегматор се равнява на една ТТ и може да достигне до 90% ефективност. Дори и да няма тарелки под него. Какъв вид ще бъдат тарелките също има голямо значение за работата на казана. Този деф на снимката която си дал за модел няма да работи правилно с това свързване на охлаждащата вода. Целта е да има постоянен контрол на температурата в „колоната”. Най-лесно това става с монтиран термометър в най-високата вертикална точка. Добре е да има термометър за изходящата вода от дефлегматора, и термометър на самия казан.

температурата на кипене на различни вещества
• Ацетон 56.5 ° С (134F)
• метанол (дървесен спирт) 64 ° C (147F)
• Етил ацетат 77.1 ° С (171F)
• Етанол 78 ° С (172F)
• 2-пропанол (спирт) 82 ° C (180F)
• 1-пропан 97 ° С (207F)
• Вода 100 ° C (212 ° F)

Но това е информативно, защото е точка на кипене на всяко вещество поотделно. В определен момент точката на кипене се определя изключително от концентрацията на вода и етанол. А тя се променя постоянно във всеки един момент на отделяне на етанола.

Моят съвет е да си определиш приоритетите : какво искаш да правиш с казана, какъв модел да бъде, мобилност, начин на работа. Да се видиш с майстора и да му обясниш какво искаш. Той да предложи вариант. Ако искаш може да го обсъдим преди изпълнение на поръчката и евентуално да се направят някакви корекции ако се налага.

Ако сега щях да си правя казан от нулата бих го направил с фланец за снаждане с купола. Евентуално с последваща изработка на колона със същия размер фланец. Като искаш аламбик-аламбик. Като искаш колона - монтираш колоната. За пълнене на казана бих монтирал отделен люк.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2015, 12:28 
Аватар

Точно вчера това решихме.. :D Кеф ти попска шапка, кеф ти сферична....кеф ти колона с 6 тарелки +дефлегм.137 литра.. стените 1.5мм. дъното 2.5 мм....Дефлегматора тип: за съжаление нескопосано съм го скицирал.....и охладителя....

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2015, 14:45 
Аватар

Дефлегматора по-добре ще работи ако е изработен по този начин като на снимките.
Прегледай и препратките от моя пост в тази тема viewtopic.php?f=9&t=34&start=495

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 15:10 
Аватар

Поръчах го...с един термометър-немски - на самия казан 5 см. под ръбът и един дигитален на върхът....Човека всичко е сметнал....Най -вече за дефлегматора-площ и тн....Но има много работа...началото на май ще е готов...Единственото разногласие беше,че искаше термометъра да е под дефлегматора, а аз настоях да е на самия казан-малко над течността- ако не съм прав, пишете... време има....БЛАГОДАРЯ!!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 19:21 
Аватар

И на двете места е добре да има термометри. Така най-правилно отчиташ ефективността на работа на дефлегматора. А най-добре така....., ама ти си решаваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 21:44 
Аватар

IVO, първо е редно, младия шофьор да подкара москвич-най-много лада.. :D А за този майбах.....дай Боже да му дойде времето.... :prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 21:50 
Аватар

akiro написа:
...ако не съм прав, пишете... време има....БЛАГОДАРЯ!!! :prost:
Още от самото начало, от отварянето на темата, според мен всичко е сбъркано. Ама всеки си гледа от неговата камбанария... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 22:27 
Аватар

Добре де..... а къде са съветите....?Аз например, както писа единственo IVO68 ... щях да направя така и така... Така и направих....още повече,че и бай Танас още от самото начало предложи същото... нали за това и молех.....очаквах отговори ,съвети........нищо..........Не е късно.... основата - казана е добра..сега и да е Москвич нагоре към купола- в бъдеще на фланеца може да се монтира всичко.... :prost: МЕРАКЛИЯ СЪМ-може би и така ще се подпиша... :D (Ама само с мерак не става..... трябват и знания...... АКЪЛ.....) :prost:

Последна промяна akiro на 21 Мар 2015, 10:35, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 23:06 
Аватар

akiro, нали знаеш че само с мерак не става... :)
Всичките ти необходими съвети, като на този етап, ги има описани във форума. Даже в отделни теми. Ако си беше направил труда и отделил време да ги изчетеш ползата щеше да е запознаването и с поне малко теория...
За сега толкоз, а и нали всичко е вече изчислено... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 23:26 
Аватар

Така..... от един месец... чета всеки ден по 6-8 часа.... без очи останах :D ....понеже нямах концерти а бях в чужбина -свободен....заприличах на бай мангал на бунището-да се открие нещо ценно-тонове смет трябва да прехвърлиш- може би е време да се почисти прекрасният иначе форум.... :prost: Недей забравя, че съм съвсем нов в тази област- постави се на мое място....БЛАГОДАРЯ и на теб и на всички които по 1000 пъти на едни и същи въпроси отговаряте..... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 23:27 
Аватар

Благой е един от най-добрите медникари. Но едва ли е най-добър в теорията на дестилацията. Камо ли akiro. Това е смисълът на темата...
Апропо Хенри Форд също е бил обвинен в некомпетентност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 23:42 
Аватар

Човека се старае..наистина.... сума ти книги ми показа... всичките ги е изчел .....и също много стари -архивни- от тях са преписани новите книги.... :prost: нищо ново под слънцето.....

Апропо....не исках да го пиша,но........преди срещата с Благой имах ЛИЧНА среща с проф. Марин Маринов час и половина.....Ако преди това ме бяхте малко упътили поне .. можех по- конкретни въпроси да му задавам....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015, 23:56 
Аватар

Не е така akiro, много ново има под слънцето...
бай Танас написа:
...Може да се получи интересно ако идеята е колективно творение, защото изпълнител ще е Благой Попов, доколкото разбрах. С други думи, ако колективният ум сътвори приличен проект, има кой да го превъплъти в метал...
На какъв адрес да изпращаме чертежите и творбите си :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София