Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Юли 2015, 23:01 
Аватар

Здравейте колеги,
Преди няколко месеца видях в нета това чудо,докато си търсех инфо за начин за правене на домашно уиски.

Ето го и клипа:https://youtu.be/xptvVFoZ_pE

Стана ми много интересно как става майшуването с този уред.Оказа се че това е система за производство на бира в домашни условия.

Ето и сайта на производителя: http://www.speidels-braumeister.de/

Размишлявайки по въпроса как да се сдобия с такова чудо на нормални пари че иначе цената му е извънземна попаднах в нета на копя (braumeister clone https://www.google.bg/search?q=braumeister+clone&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB8QsARqFQoTCMj-3vin78YCFcafcgodGOIKAg&biw=1280&bih=687)

Е вече сигурно се сещате каква е идеята на поста ми :megagrin:

Стъпка 1: намиране на контролер.Оказа се че има точно копие или първообраз не съм много сигурен как са нещата.
Известен е като Braudoino и Open Ardbir - https://www.facebook.com/OpenArdBir -тук има много инфо,до колкото разбирам това е създателя но не съм влизъл в подробности.

Идеята на този контролер е да загрява и поддържа различни температури за различно време,да ти напомня кога да добавиш или извадиш материал,в последната версия трябва да има рецептурник и да управлява и охлаждането(това ще е интересно за производство на бира в домашни условия) но аз целя за момента единствено озахаряване на мъст за уиски.

Като цяло аз не съм програмист но имам познания по електротехника,контролера е на базата на ARDUINО който използва език на базата на компютърен език C и C++ и тн... има доста инфо в нета.Аз се занимавам любителски от около 2 години с Arduino и горе долу ми е лесно да създам този контролер,който по между другото е почти готов.

Ох за сега толкова,утре снимки и до края на седмицата може би ще съм готов с него.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2015, 19:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Този контролер е най-скъпата част в тази иначе проста система. Щом имаш познания по електротехника и в повече, би трябвало да си наясно, че подобен контролер не загрява, а само управлява. Най-важният елемент е човекът. И тук е пълната безсмислица с рецептурника.
Домашното производство за собствени нужди позволява почти неограничени варианти, но когато ги ограничиш в рецепти на този или онзи, всичко си губи смисъла. Особено ако се касае за озахаряване на каша за уиски, а каши има немалко.
Интересен ми е поводът за този пост и ще го следя с внимание. Евтини аналози на цитирания апарат има доста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 20:18 
Аватар

Цитат:
Евтини аналози на цитирания апарат има доста

Не знаех,видях го този уред и реших че е добра идея.Да човешка намеса ще има от първата до последната ГЛЪТКА
но ми хареса идеята,че няма да се бърка като ненормален и може да поддържа каквато температура искам за каквото си искам време и така резултатите да са най добри и продуктивни.Идеята за почти никаква грешка по време на озахаряването е доста добра.А за правенето на бира и нуждата от индивидоалност в рецептите и тн. е далеч от мен все още и то рецептурника е празен,не идва с някакви рецепти запаметени на него а ти сам си запаметяваш когато искаш и когато някой опит ти е харесал.

Колко евтини са евтините аналози,да не се вкарам в някакъв разход от 100-тина лева без да има смисъл?

Иначе ето малко снимков материал:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 22:04 
Аватар

Местожителство: Божурище
Действай нататък! :thumbs1: Има функции, които ако се добавят ще стане по-добро от "евтините аналози"...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 23:15 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Заформиха се нещата....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2015, 22:09 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет srmsvetli,незнам как си разчел конструктивно съоражението,но ако ще е подобие на оригинала,обърни внимание на на мястото и дължината на нагревателя!!
Каква помпа си намислил да ползваш!??
Успех ти пожелавам!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2015, 22:48 
Аватар

Колега, нагревателя става за пералня, но за нашите цели не е добре. Ще имаш локално прегряване. Това виждам, това казвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2015, 22:53 
Аватар

Да това с нагревателя го отчитам като моя грешка въпреки че след много четене установих че при по големите на литраж примерно 50л има и такъв нагревател освен другия(навития) вътре в майшуващата тръба за достигане на високи температури по лесно и по бързо.Относно помпата още не е на дневен ред но имам концепция,която ще обсъдим след като приключа със стъпка 1.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 11:17 
Аватар

И при 20 и при 50 литровия Браумайстер нагревателя е един и той си е навит по периферията на съда. Работил съм и с двата и проблемът с локалното прегряване не е сериозен. Всичко е въпрос на движението на мъстта. За помпа ползвай само такава за горещи течности, иначе ще я смениш бързо, ако не протече веднага.
Оригиналната помпа на Браумайстер е обикновена циркулационна помпа за гореще вода, като тези които се монтират в системите за битово отопление с водни ризи. Струва около 200 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 12:30 
Аватар

Имам някои подготвени чаркове за ракиджийски казан, но по ред причини проектът изостава. Зачудих се дали не мога да ги вкарам в нещо подобно. Накратко - водна риза с циркулационна помпа, нагреватели, регулатор на мощност и SSR (не държа на пълна автоматизация).
Бъркалка или циркулационна помпа ще е за предпочитане за раздвижване на мъстта?
Или първо 1-2 проби с ръчно бъркане :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 15:16 
Аватар

Локалните прегрявания освен с циркулация на мъстта може да се избегнат донякъде и с регулация на мощността. Регулацията на мощност дава и други предимства, но за тях по-нататък.
Като има SSR нека се ползва по предназначение, пише се в софта време на цикъл 3 до 5-6 секунди, регулиране в % от максималната мощност и т.н. Добре е да има презапасяване по мощност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 21:13 
Аватар

Относно циркулационна помпа аз виждам три варианта:скъп за 200лв евтин за 30лв и нещо по средата до 100-тина лева.Тази за 200 лв е ясна помпа за топла вода за парно или слънчеви бойлери.тази за 30 лв. е помпа от пералня :megagrin:
Изображение
те нали пералните перат и на 90 градуса та може да издържи и малко повечко предполагам.Но това сигурно е варианта дето ще изкара малко и ще трябва да се смени.
Варианта от до 100лв. е водна помпа от автомобил ВАЗ и електромотор от пералня :megagrin: -абе аз на края ще направя пералня :lachtot:
Изображение
Само че помпата трябва да е нова,да не е работила с антифриз до сега че да не стане някоя грешка,а съм сигурен че ще държи на много високи температури и цена за нова е 30лв и подлежи на ремонт за по малко пари.
Мотор от пералня за още 30-тина лева
Прикачени файлове:
29416669_3_585x461_prodavam-eldvigatelpompaprogramator-ot-peralnya-siltal-ti450-peralni-sushilni.jpg

Направо с шайбата за трапецовиден ремък и водната помпа е с такава шайба абе прикачането в една конструкция ще е лесно.Тук поставям въпроса дали дебита на помпата ще е достатъчен и дали ел.мотора ще издържи постоянна работа за 2 - 4 часа?

Като цяло това са само мисли нека довърша първо контролера и тогава следващата стъпка.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 21:18 
Аватар

Цитат:
Локалните прегрявания освен с циркулация на мъстта може да се избегнат донякъде и с регулация на мощността. Регулацията на мощност дава и други предимства, но за тях по-нататък.
Като има SSR нека се ползва по предназначение, пише се в софта време на цикъл 3 до 5-6 секунди, регулиране в % от максималната мощност и т.н. Добре е да има презапасяване по мощност.

Разбирам те какво имаш на предвид,да подавам импулсен сигнал към релето и така нагревателя ще отдава по малко,
ще видим дали ще се наложи след проба.В самия код на контролера не съм сигурен дали ще мога да го напиша но като отделен контролер няма да има проблеми.

Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 23:13 
Аватар

Постояннотоковите безчеткови (brushless) помпи сте ги пропуснали... Тази на картинката отдавна работи безпроблемно и на 92-94°С. Е, има и по-мощни от тази. 38 ли беше, 40 лв ли в края на 2013...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2015, 07:21 
Аватар

Местожителство: Варна
Помпите от перални ги отпишете. Не издържат на температура. Вярно, че пералнята има програма за пране на 90 гр, но преди да изхвърли тази вода се допълва до максимално ниво със студена.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София