Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Юли 2015, 17:27 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да не изляза песимист, ама много ми е интересно - защо всеки, който реши да озахарява нещо първо се хвърля на контролери (в случая Ардуино-съвместим) , автоматика и помпи ?
Познавам хора, любители озахарили близо тон зърно в пластмасови бидони (за уиски от малц).
Най-простия начин и същевременно ефективен е именно в инвестиция в бъркалка (неръждаема тенджера с нужния обем, на капака на която е монтиран двигетел с редуктор от чистачки за кола, захранването е от това на стар компютър 12-те волта само, а надолу бъркалката е свободно изобретение от неръждаем материал).
Загряването отдолу на газ, или ако трябва да е на ток - поръчваш си да ти направят нагревател с много голяма дължина (10м елемент навит на няколко витки с диаметъра на тенджерата вътре) - така няма проблем със загаряне.
(Имаше някъде изведена формула каква мощност на кв.см. не трябва да се надвишава за да няма загаряне от люспите)
Ако не ти се занимава с поръчка - набутваш някак си вътре 4 нагревателя по 2 кВ от най-простия тип като ги свързваш 2 последователно и 2-те двойки паралелно - така общата мощност на 4-те е отново 2 квата, но дължината на елементите е 4 пъти повече.
Може и друго - нагревателите са долепени отвън на тенджерата и са фиксирани някак за да контактуват добре и да топлоотдават. Пак са много и са свързани по двойки последователно, а двойките паралелно.
Браумайстера е едно изделие за хора, които искат да пивоварят без да надзирават процесите и да им се улесни всичко дотолкова, че да няма какво да сгрешат. Контролера му е най-малкия проблем за имитиране, по-скоро трябва да се прозре начина на превъртане на пивната мъст вътре. И естествено - изработката на детайлите и помпата.
Защото за да няма загаряне трябва да се осигури определен дебит на единища мощност, а дебита зависи не само от помпата, а предимно от начина на филтриране.
Не случайно смучат отдолу отстрани и вкарват отдолу-нагоре, а не обратно.
Аз също съм ползвал подобна на посочената от АТЗ помпа, но добавих и леко охлаждане във вид на радиатор около периферията на моторната част, тъй като ми се стори много капсолована и ме беше страх да не прегрее моторчето. Дебит с вода даваше около 4-5л. на мин., а с пивна мъст малко по-малко, но нямаше проблеми с частиците.
(Помпата не трябва да е самозасмукваща, защото в пивната мъст има дребни частици, които я запушват. Това пък значи че трябва да е общо взето в долната част на съда)
Освен това помпата трябва да е за храни, баш от парно няма да стане - ръждясва. За жигулската не знам , ама мисля че и тя ръждясва.
Ако е за бирена система има много по-елегантно решение - ровни из нета за т.н. HERMS системи - помпата върти пивната мъст през серпентина, която е в съда с горещата вода, а той се нагрява с прост нагревател, защото там има само вода. Но цялото това нещо представлява 3-съдова система : Озахарително-прецеждащ съд, варилен съд и съд за греене на водата за промиване на триците.
Ако ще правиш нещо само за уиски или алкохол от зърно - най-лесния вариант е едносъдова система - дали с водна риза и/или с механизирана бъркалка или с пряко загряване и пак механизирана бъркалка.
Ами ако е за немалцово зърно - нали ще трябва и разваряване до над 100гр. ? С Браумайстера няма как да стане ...
Такива ми ти работи, Ардуиното е чак за накрая :)

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2015, 23:13 
Аватар

Цитат:
Да не изляза песимист, ама много ми е интересно - защо всеки, който реши да озахарява нещо първо се хвърля на контролери (в случая Ардуино-съвместим) , автоматика и помпи ?

Интересен въпрос,може би от страх да не объркат нещо,или от глупост се тая.Аз го правя за удоволствие,така или иначе когато имам време седя и си играя по цели нощи с ардуиното а този контролер с повечко фантазия може да управлява и бъркалка и газова горелка или да е прост терморегулатор.

За помпата не бях се замислял,за тази за парно ясно но и тази от автомобил също ще отпадне понеже повечето са алуминиеви с чугунени перки или от друг метал което ще доведе до корозия и ръжда най вероятно.

Идеята ми е да е мулти функционален уред,за сега само за уиски пък после знае ли човек,може и бира да се пробвам.Затова и точно Браумайстер,пък в нета има много инфо като точни размери на оригинала.но има и много импровизации,което следва да означава че не е чак толкова капризна за изработка система.Хубаво е че се включвате в темата,така ми светват много неща който като се знаят ще се получат нещата.

Изникна нов въпрос:
Цитат:
Ами ако е за немалцово зърно - нали ще трябва и разваряване до над 100гр. ? С Браумайстера няма как да стане ...

ЗАЩО?
Защото зърното(царевица) ще се сгъсти много и няма да има добра циркулация или?
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015, 09:51 
Аватар

Местожителство: Божурище
При отварянето на темата останах с убеждението, че само управление на системата има да се прави. А не било така... Няма по-добра ситуация, когато се заемеш с изработка на управление някакво, навън обекта да е завършен и изряден. Тоест да има какво да се управлява и човек да развихри фантазиите си. Казвам го на базата на многогодишен опит.
А относно контролерите... Това са елементарни неща, програмируеми таймери върху развойната система Ардуино... Това, което трябва да върши Ардуиното го има като готов функционален блок в PLC-тата. Само се конфигурира блока (картинката e извадка от Help), с терморегулации и всичко останало софта може да се напише за около час.
srmsvetli, според мен наблегни на концепцията, железата и инсталацията. А пък ако има готова система в метал и възникнат трудности, за нула време може да пусна едно PLC от най-елементарните, за тестове. С два входа за Pt100.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015, 11:33 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Когато се работи само с малц - зърното е модифицирано в процеса на малцоване. (Покълване, разтваряне на белтъци, ензимна система и т.н.)
Затова и най-лесно става с него, но е скъп.
Ако се работи с немалцовано зърно (ечемик, пшеница, царевица и др.) - трябва да се извърши разваряване, за да може да се втечни нишестето и да е податливо на озахарителните ензими. Иначе няма да "пусне" достатъчно.
Разваряването обикновено се прави в присъствието на термостабилна алфа-амилаза, която едновременно помага за втечняването и декстринизира (накъсва наедро дългите вериги на нишестето).
Поне едно 30 мин. разваряване е нужно.
Следва охлаждане до около 60 гр., подкиселяване до пеха 4.5 (ако ще се озахарява с глюко-амилаза) или 5 - 5.2 ако ще е с малц.
Внасяне на ензима (глюкоамилаза) или малца (около 1кг. за всеки 5-6кг. немалцово зърно) и поддържане на температурата до пълно озахаряване.
Ако е с малц - може да се наложи към края да се вдигне темп. до 72гр. за да се доозахари самият малц, тъй като той не е бил подлаган на действието на алфа амилазата, но си има собствена, която действа оптимално на около 72 гр.
Ако е с глюко-амилаза - просто се чака да мине времето за нейното действие.
За още по-висок добив може да се приложат и други ензими или малц (малцът има почти всички нужни ензими)
Най-голяма опасност от загаряне има по време на разваряването на немалцовото зърно и то в самото начало, след това кашата е видимо втечнена от действието на алфа-амилазата.
Ако имаш интерес в тая област - препоръчвам ти да направиш едно пробно озахаряване в една тенджера 4-5 литра , като за начало само с малц. После пробвай малц и пшеница с разваряване на пшеницата. После може и с ензими да тестваш и т.н.
Чак след това се хвърляй на казани и автоматизации.
Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София