Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 21:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2015, 16:23 
Аватар

Здравейте. Попадна ми един малък и стар казан за ракия (още не съм го взел по принцип) с размери: диаметър:60 см, висок без капак:45 см, с капак:62 см., обем около 130 литра. За сега съм го виждал само на снимка, като човекът, който го продава твърди, че не знае от какъв материал е, само казва, че е стар...Та въпросите ми са може ли да раз"гадае" така по снимките дали е от мед? Гледам, че в съда има ръжда, но тя може да е от нещо друго текло, както в една моя стара медна тава и приличаше на ръждясала. Другия въпрос е технически и ако го взема и реша да му правя попска шапка , колко литра трябва да е тя спрямо обема на казана? Чел съм някъде, че трябва да е поне 10% от обема. На много места попадам на попски шапки направи си сам от медни менчета, но те не са ли калайдисани и това не пречи ли?
Благодаря.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2015, 17:12 
Аватар

Здравейте. Попадна ми един малък и стар казан за ракия (още не съм го взел по принцип) с размери: диаметър:60 см, висок без капак:45 см, с капак:62 см., обем около 130 литра. За сега съм го виждал само на снимка, като човекът, който го продава твърди, че не знае от какъв материал е, само казва, че е стар...Та въпросите ми са може ли да раз"гадае" така по снимките дали е от мед? Гледам, че в съда има ръжда, но тя може да е от нещо друго текло, както в една моя стара медна тава и приличаше на ръждясала.

Не го вземай защото това произведение не е от медна ламарина или поне съдържанието на мед е нищожно. Признак е ръждата по дъното. Ако е от мед,то тогава макар и стар трябва да се виждат характерните медни окиси,а не ръжда. Ръждата е признак,че има наличие на желязо.
Лесно се проверява дали е фалшификат с магнит. При медта магнита не лепне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2015, 17:42 
Аватар

Какъв е шанса ръждата да е от нещо ръждясало текло в него? Аз имам една такава медна тава и в нея беше текло по същият начин...за магнита не бях се сетил, пък уж не съм глупаво момче :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2015, 22:12 
Аватар

Какъв е шанса ръждата да е от нещо ръждясало текло в него? Аз имам една такава медна тава и в нея беше текло по същият начин...

Видно от снимките се забелязва ръжда-железен окис,но но не и на медния сулфат със характерния син цвят...
Освен на казана има ръжда на капака,но не и на меден сулфат. Това довежда до логиката,че казана и капака са направени от един и същ материал...
Шанса в този случай е 1:1000. В полза на ментето. Начина на проверка е магнита.
Може да се хване ментето също и по търсената цена. Ако се предлага тънко- това също е признак за менте.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2015, 23:47 
Аватар

Виждал съм стари медни съдове, неизползвани дълго време, които изглеждат почти по същия начин. Не може да се разбере от снимките. За магнита хубаво казаха, но не само медта не я лови магнита. Най-лесното е, според мен, да се надраска с нещо и ще се види от какъв материал е. Ако е от мед, ясно ще се види характерният цвят като драскотината ще стане и доста дълбока. Старите казани са от дебела ламарина, така че не се притеснявай, че може да го пробиеш. Ако е от стомана би трябвало да е по-тънък и доста лек. До сега не съм виждал казан направен от стомана, коята ръждясва, но от перални от хромникел се срещат доста. Те обаче тежат поне 10 пъти по малко от стар меден казан, така че и по масата би трябвало да може да прецениш(не само дебелината, но и плътността на медта е значително по-голяма). Направи малка драскотина и щом като става дълбока, вътре е жълт метала и казана е тежичък мисля че е ясно.
П.П. Относно обема на "Шапката" - минимум 25 процента - колкото повече, толкова по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 08:56 
Аватар

Благодаря за отговорите! Ще пробвам с магнита и ще видим :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 16:26 
Аватар

Местожителство: Плевен
А бе мед си е от всякъде.Калая на дръжките ми говори че е мед..Тази ръжда е от нещо друго.Едно време не е имало ментета.Защо ще правиш нов капак,при условие че имаш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 16:41 
Аватар

За съжаление го лови магнит, но някой ще се хване рано или късно....Някой пробвал ли е да си прави казан като за основа ползва тава за варене на лютеница? Дали е достатъчно дебела?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 17:16 
Аватар

И аз разсъждавах по същия начин, но се оказа, че магнита го хваща...жалко, ще ми писна да се занимавам с казанджии, да мъкна бидоно, дърва, да записвам часове, да чакам да свърши предния, да ме препира следващия....абе лудница :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 18:08 
Аватар

Аз съм пре-доволен от "войнишкият" казан.... очаквах да ми загори... но е супер!! Здрав и лесно се чисти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2015, 21:14 

Местожителство: София
nobreak написа:
..Някой пробвал ли е да си прави казан като за основа ползва тава за варене на лютеница? ?

Моя казан е не точно тава,а менче...40литрово :D и отгоре е надстроен0 до 100л с неръждавейка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2015, 09:47 
Аватар

Заваря ли се неръждавейка на мед? А ето я обявата на моя човек, незнайно как от 100 лв. падна на 30.... http://olx.bg/ad/kazan-130-litra-ID5rv7 ... 4f50c94433

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2015, 11:58 

nobreak написа:
Заваря ли се неръждавейка на мед?

E разбира се ,че се заварява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2015, 12:18 
Аватар

Менчето с какво му махна калая, с хума или с киселина. Трябва да попрочета с какво се заварява, че като идея не е лошо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2015, 12:23 

Не беше калайдисан.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София