Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2015, 18:12 
Аватар

Местожителство: BG-Sofia
Така. Днес отидох за пореден път да попитам - колко ще ми струва обикновен казан с попска шапка?
Отговора беше 2460лв за 100 литра :o (по скъп от варианта с деф със 60лв)Логика не намерих , но това предрешава избора ми. Другият вариант е от продавалник. Там пък не ме грабват офертите, малко са недодялани изработките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2015, 18:37 
Аватар

tito написа:
Така. Днес отидох за пореден път да попитам - колко ще ми струва обикновен казан с попска шапка?
Отговора беше 2460лв за 100 литра :o (по скъп от варианта с деф със 60лв)Логика не намерих , но това предрешава избора ми. Другият вариант е от продавалник. Там пък не ме грабват офертите, малко са недодялани изработките.

Днес случайно срещнах познат медникар.По негови думи ,предвид цената на медната ламарина, също и дебелината и,изработен от него алембик комплект струва 16 лв. за литър.Сиреч- 100 л. казан- 1600 лв. :shock: ...................Това е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2015, 19:38 
Аватар

Местожителство: Пловдив
SiteAdmin, Ако под обогатяване имаш предвид укрепване, повишаване на % алк, според мен не е лошо да споменем начините за укрепване. И всеки да си търси истината как е за предпочитане при ракиите. :)
Много автори и то не без основание отъждествяват и дефлегмацията с ТМО. И ректификацията е ТМО. Мисля, че ще е полезно да направим разлика между двата вида укрепване - дефлегмация и ректификация.
Дефлегмацията е частична кондензация, отбираш нискокипящи във вид на пара, връщаш висококипящи във вид на флегма. Ректификацията е многократен ТМО, многократно изпарение и кондензация, задължително в противоток пари и флегма (дето се бъзикам за джуркането :lol: )
За ректификацията е нужен източник на флегма и контактни устройства, които да осигурят контакт с парата. Без флегма и противоток с парата няма ректификация, няма укрепване. Абе иска си джуркане :lachtot: Целта е да се получи спирт ректификат, а нас ни интересува дали т. нар. недоректификация е подходящ режим за ракия. Да напомним пак - няма ли флегма, няма укрепване в колона с насипен пълнеж, колоната става просто транспортна тръба.
За дефлегмацията трябва повърхност по-студена от висококипящите, по-топла от нискокипящите компоненти. Не е нужна флегма, камо ли противоток, защото флегмата е продукт от дефлегмацията, а не необходимо условие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2015, 19:51 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
:) Не се хвърляй в крайности :) Въздушният дефлегматор няма строго обособени функционални зони, по-скоро навсякъде е от всичко по малко, но някъде повече :D Завихрения вариант, дето ти пращах, работи подобно на мюлеровата спирала, макар по доста по-примитивен начин.

Трябва ти противоток за ТМО.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2015, 20:34 
Аватар

:megagrin: Не съм по крайностите, но нарочно го написах малко провокативно.
Създавайки условия за дефлегмация, обикновено създаваме и противоток. От там и от всичко по малко :)
Да, трябва противоток за ТМО. Но не е задължителен за укрепване. Това исках да кажа. Или греша? Пропускаме пари от бинарна смес в долния край на термостатирана тръба. Долу капе висококипящия, а горе излизат парите на нискокипящия. Противоток. Пускаме парите отгоре. Отдолу капе висококипящия и излизат парите на нискокипящия. Йок противоток.
За Мюлер искрено се надявам да доживеем :lol: . А междувременно се чудя коя ли ракия ще е по-добра. От истински аламбик по класическа технология или от истинска ракиджийска колона като Мюлер с еднократна дестилация :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 00:21 
Аватар

Местожителство: Божурище
Още малко трябва и с апаратурата от двете препратки теоретично ще излезе спирт. :lol:
viewtopic.php?p=52356#p52356
viewtopic.php?p=52252#p52252
Противотоци, ТМО, пасивни контактни устройства били пълнежите, кои ли са активните?... Гледам Танас има вече някои прозрения за топломасообмена. А казано в едно изречение изглежда така.
За да има топломасообмен трябва да има разлика в температурите, разлика в концентрациите и непрекъснато подменяща се зона на контакта.
Потоците в калимявката при такива скорости и сечения няма как да са нещо по-различно от ламинарни...
А е толкова просто, с водния дефлегматор при дестилатора на Бенковски, парциална-относителна кондензация и доколкото е възможно по този начин укрепване на изходния продукт когато се налага.
Флегмата обаче успява да вдига аромати нагоре. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 11:59 
Аватар

Прозренията на Танас са, че теорията за ректификацията не му върши работа.
Активни се водят тези КУ, които отвеждат топлина и създават условия за дефлегмация. Писано е...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 13:36 

tito написа:

Ето ти един приятен и доста по евтин вариант...
http://olx.bg/ad/kazan-za-rakiya-600lv-ID4cSRc.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 14:23 
Аватар

Продаден

Последна промяна бай Танас на 09 Сеп 2015, 17:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 15:52 

Ем типичните цигански изпълнения...но така или иначе казана си струва...така от снимките де.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 16:19 
Аватар

Предложението ми харесва . Цената е добра ,
проблема е в литрите.Трябва ми 100 литров.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 16:27 
Аватар

И двата казана са продадени. Мадамата е готина :) обеща да изтрие обявата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 18:48 
Аватар

tito не съжалявай, донякъде добре стана че са продадени. Почерпи виртуално по случая... :)
През месец февруари ходих на място при видински майстор, котлите са мааалко по-дебели от хартия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 19:45 
Аватар

Благодаря за съчувствието :megagrin: Не разбирам от дестилация , но не ме е яд за този казан. По принцип бях решил да си купя по-масивен казан , и задължително с фланци . Не желая да бъркам тесто, това трябва да остане в миналото. Циганската технология е изостанала с около 50 години и не ми е приоритет.Ако не излезе нещо читаво да края на месеца ще си купя от Бенковски. Тия хора продават скъпо но има защо. :prost: Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 19:58 
Аватар

В такъв случай до края на месеца можеш да оползотвориш времето в четене и размисли.
Не е изостанала технологията с 50 години а с най-малко 300-400. Бичат по твърда програма и от нея накрая се получава котел. Питах за промяна на формата но не става, няма как да се вкара друга програма... :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София