Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 00:44 
Аватар

Ми то си минава. Човека е споменал как става. След смилането предполагам, че около 50 процента от сока излиза. Това ще рече, че около 200 литра(може и по-малко да са) си минават през пресата без да пресоваш. Освен това пресата е с обикновен винт, а не с тресчотка, което предполагам че пести малко време. При положение, че колегата спомена и това, че не изкарва всичко до край за да не загрубее вкуса става ясно, че е възможно за 2 часа. Предполагам, че навива доколкото му позволява собствената физическа сила и веднага вади без да чака да се доизцежда и да донавива след слягането на материала. При това положение едва ли прави повече от 7-8 зареждания за 400 килограма(ако е с чепките може и двойно да скочи броя на зарежданията). Средно по 10 минути на зареждане си излизат сметките.

Виж, ако слага гроздето без да е намачкано, както ти споменаваш, тогава няма как да стане за 2 часа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 09:29 

Местожителство: София
Каква е тази практика да се слага в пресата без да е смляно предварително?Какво се цели?Я разкажете,това прийом от Италия ли е,за определен сорт или..?
Дори при правене на бяло вино от червено грозде -предварително се мачка и бързо се пресова?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 11:01 
Аватар

ilu6a написа:
Каква е тази практика да се слага в пресата без да е смляно предварително?Какво се цели?Я разкажете,това прийом от Италия ли е,за определен сорт или..?
Дори при правене на бяло вино от червено грозде -предварително се мачка и бързо се пресова?

Аз не знам. Коста спомена по-горе, че не било задължително да се мели преди пресоване...

kostakurta написа:
ilu6a написа:
Работата е там ,че за да се пресова едно бяло грозде преди това винаги се мели...
Няма такова правило.Няма нужда да крещиш с главни букви.Колко е разликата в плътността? И... едното е вода , която заема идеално обема, а другото е шира :) Както и да го въртиш сметките ти не излизат.Ако сложим и времето за мелене , хептен няма да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 11:19 

kostakurta написа:
ilu6a написа:
Работата е там ,че за да се пресова едно бяло грозде преди това винаги се мели...
Няма такова правило.Няма нужда да крещиш с главни букви.Колко е разликата в плътността? И... едното е вода , която заема идеално обема, а другото е шира :) Както и да го въртиш сметките ти не излизат.Ако сложим и времето за мелене , хептен няма да стане.

1-во Има такова правило,поне така твърдят учебниците на Маринов ,Бабриков,проф. Атанас Янков,Р.Гийом и още много други,по-скоро да не се мели е изключение от правилото-ако знаеш нещо по въпроса го сподели ,ще е полезно за всички.
2-ро...Не крещя ...написах 2 часа с големи букви да е видно(с по-голям шрифт,а не главни както твърдиш) -ако дразни толкова мога да го поправя...
3-то Разликата в плътността на смляното грозде(именно него слагаш в пресата) и водата е сериозна-приблизително 25-30%...пресова се смляното грозде, а то е с тегло по-голямо от заемания обем спрямо водата ;) (това във връзка със сметките ти за 10л обем на пресата)
4-то Нищо не въртя...както казах сметките са 2часа
5-то Във всичките си постове казвам ,че става въпрос за пресоване-ти къде видя ,че и меленето влиза в тези сметки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 13:21 
Аватар

Местожителство: Шумен
kostakurta написа:
Мисълта ми е, че тези 10 кг . трябва да ги поставиш в пресата, а от тях при голям късмет ще изкараш 7 литра сок.Но всичкото грозде, като килограми, трябва да мине през пресата.

Аз миналата година 500 кг. мерло, ронкано и ферментирало 7 дни, го събрах в 45 литрова преса на три пъти, като третият даже не се напълни догоре. Ако гроздето не е ронкано и току-що смачкано (не си е пуснало добре сока) обема за пресоване ще е по-голям, но не много по-голям. Сокът не минава през пресата - той си изтича сам при зареждането на пресата. Както е писал Илиян Илиев по-горе, времето за пресоване много зависи от това, какво искаш да изстискаш - ако искаш да изстискаш и маслото от семките пресоването отнема доста време. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 14:49 
Аватар

"Разликата в плътността на смляното грозде(именно него слагаш в пресата) и водата е сериозна-приблизително 25-30%...пресова се смляното грозде, а то е с тегло по-голямо от заемания обем спрямо водата ;) (това във връзка със сметките ти за 10л обем на пресата)"

За плътността на вече отцедения сок това е вярно.За смляното грозде- не.В него има ципи около които има въздух , ако там са и чепките сметката видно не излиза.
А технологии има дуксан дукус,и промишлените имат малко общо с тези, които използваме в домашни условия.Да не говорим за инвентара с който разполагаме.Ако нямаш мелачка , може да караш направо с пресата.При някои случаи даже е за предпочитане.Така се вкарва по- малко въздух в материала,и отцедения сок е по -бистър .Но пресата трябва да има доста голям обем за да се съкрати времето.Пресоването се извършва с необходимата скорост.Навиваш винта- изчакваш,после пак и пак.А за отцеждане на виното от джибрите- работата е съвсем друга.
Както и да е, пресичката е добра- със здраве да я ползваш!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 15:26 

kostakurta написа:
.За смляното грозде- не.В него има ципи около които има въздух , ако там са и чепките сметката видно не излиза.
А технологии има дуксан дукус,и промишлените имат малко общо с тези, които използваме в домашни условия.

Напротив точно за смляното грозде иде реч(какво като има въздух)тук говорим за обемна плътност...а мъста е с друга обемна плътност...за нея не сме говорели.
Въздуха в смляния материал няма отношение към бистротата-те се постига с методи.
Лично за мен промишлените технологии са доста приложими в домашни условия...стига да искаш резултати близки до добрите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 16:14 
Аватар

ilu6a написа:
Напротив точно за смляното грозде иде реч(какво като има въздух)тук говорим за обемна плътност.
Лично за мен промишлените технологии са доста приложими в домашни условия...стига да искаш резултати близки до добрите.

Значи този въздух според теб не заема никакъв обем?Доколкото знам той е 1000 пъти по-лек от водата при един и същ обем.Относно бистротата, значение има това, че гроздето се пука в момента на пресоване, а не е раздробено предварително- никъде не твърдя че въздухът има отношение.
Относно промишлените технологии- такива преси отдавна не се използват.Аз нямам ферментатор ,който да може да се охлажда или загрява, инертен газ не мога да вкарам и т.н.С една дума невъзможни за домашно приложение.Това не значи ,че не трябва да" крадем" и прилагаме каквото може от тях. А и тези технологии имат други цели-максимални печалби при минимални разходи. Това при мен не е приоритет.Както виждаш на пазара има и откровени бълвочи.Ама щом ги има , има и кой да ги пие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 16:56 
Аватар

Аз да питам...щото се самонавивам да си правя преса - цени от 300 и кусур лева са немислими за мен.
Очевидно е, че най-важният и труден за откриване елемент е винта. Има в нета разни стругарски (супортни), но и те са по 90-100лв. Алтернативата "кофражни шпилки" не я одобрявам. Ако бе удачен дизайна, то пресите щяха да са с този тип резба, или по скоро навивки...
Та питането ми е - освен винта, какви са другите части, които не можеш да си ги изработиш в проста дом. работилница?
Гайка? Лагер?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 17:10 
Модератор
Аватар

Готин,
хайде по-спокойно, ако обичаш!
Това, че нямаш мелачка, ферментатори и т.н. са само оправдания, а не причини да се прави така, както е било преди 100г.
Мелачки (с или без) отделяне на чепките под път и над път, фермантатори също, ЦО2 също, помпи също, и изобщо почти всичко, което се ползва в промишлеността може да се ползва и вкъщи.
400кг грозде и аз го пресовам към 2 часа. Имам мелачака с отделяне на чепките, по спомен и ilu6a също има такава. При смилане кашата пада в съд с "фалшиво дъно" където част от мъста се отцежда . Като включим, че в кашата няма чепки, сигурно остават по-малко от 150кг материал да мине през пресата.

@itev, в началото на темата имаше снимки на преси с маслен крик. Имат едно много сериозно предимство, и то е, че можеш да ограничиш контакта на мъста със стомана до минимум ;)

п.п.
не ме карайте да чистя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 17:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
...само да добавя. Въпросната мелачка ми беше ръчна (за по-евтино). Сложих и 2 шайби и ел. мотор и стана хептен мързелива :) . Ферментатор с темп. контрол нямам, но ползвам за ферментацията пластмасови бидони, а напоследък неръждаеми съдове с добро топлоотдаване. Монтирах един климатик "секънд хенд" и температурата е под контрол. Абе, като има мерак... :) То и хидропреси няма на пазара, ама тук се появи :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 17:30 
Аватар

Благодаря @Аз, видях ги. Но не е ли малък ходът но хидравличните крикове?! И това не предполага ли конструкторско решение за преместване (по надолу) на опората на крика?
Размишлявам на глас по-скоро...

Ако решиш, че е нужно - разчиствай. :nixweiss:
Но мисля, че пиша точно по темата :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 17:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Става с подлагане. Приготвяш си предварително трупчета за тая работа, събираш крика, подлагаш и пак помпиш :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 17:49 
Аватар

:datz:
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 19:37 
Модератор
Аватар

itev написа:
Благодаря @Аз, видях ги. Но не е ли малък ходът но хидравличните крикове?! И това не предполага ли конструкторско решение за преместване (по надолу) на опората на крика?
Размишлявам на глас по-скоро...

Ако решиш, че е нужно - разчиствай. :nixweiss:
Но мисля, че пиша точно по темата :?

Не е много малък , освен това, винаги можеш да подложиш някое трупче. Разгледай ги (криковете) на доста от тях ходът е 2 или 3 пъти по-голям от височината им.

ЪЪъъъъъ предупреждението не беше към теб :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 25  Следваща

Часова зона: Европа/София