Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2013, 12:45 
Аватар

Местожителство: враца
itev написа:
Аз да питам...щото се самонавивам да си правя преса - цени от 300 и кусур лева са немислими за мен.
Очевидно е, че най-важният и труден за откриване елемент е винта. Има в нета разни стругарски (супортни), но и те са по 90-100лв. Алтернативата "кофражни шпилки" не я одобрявам. Ако бе удачен дизайна, то пресите щяха да са с този тип резба, или по скоро навивки...
Та питането ми е - освен винта, какви са другите части, които не можеш да си ги изработиш в проста дом. работилница?
Гайка? Лагер?

винта е по 2 лв от вторични има ги периодично , отделно подарявам един който мине през враца...
кофражна шпилка е идиална според мен ако е с ориг гайка ...
Безсмислено е употребата на маслен крик,не е необх чак ткова усилие а и нееоперативно ...
ДОЛУ УПОТРЕБАТА НА МАСЛ КРИКОВЕ! :evil:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2013, 12:49 

Местожителство: София
Каза Емо с най-готината преса))))))))))))) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 12:11 
Аватар

Местожителство: Божурище
ilu6a, честита придобивка! Със здраве да я ползваш! :thumbs1: Като прегледах картинката на предната страница се виждат няколко хитрини, места за подобрения и т.н. Примерно окачването на затварящата греда да е на шарнир от едната страна. Да се завърта гредата за по-лесно и бързо зареждане. На мястото на винта хидроцилиндър. Никакви работилници и крикове както пишат emil emilov и itev. Само зглобяване, заедно с подобренията. Ама коша и въобще дървениите са ми проблем, материала имам предвид! :?
А от къде може да се закупи такава преса? Пише ли при нормално човешко усилие колко е притискането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 13:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
atz, пресичката на ilu6a изглежда прекалено истинска, за да я е купил от магазин. Поне аз не съм виждал такава солидна изработка за тия размери, прилича на по-предишно поколение, дали не е стояла някъде с години :?
Иначе, за дървениите пак на ilu6a идеята можеш да ползваш - има по магазините паркет с подходящи размери. Остава ти неръждаем чембер, неръждаеми болтове има, за винт съм сигурен, че имаш решение :) :prost2:
:datz: п.п. ilu6a, честито и от мен :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 13:50 
Аватар

бай Танасе, то за всичко можем да намерим решение с теб, но точно с дървении не ми се разправя. :verzweifelt: Най-добре ще е ако намеря такава преса като на ilu6a и другото както го писах горе. Защо ми се иска да е с хидравлика... На село всички си помагат, кой с каквото може и каквото умее. От това следва, че няма да я ползвам само аз, а и който има необходимост от пресоване. Да е лесно за работа на пенсионери и възрастни. :) Е, може да не е като на ilu6a но до 20-на литра най-много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 14:19 
Аватар

А, сега разбрах защо питаш за усилието. Ами изчакай и mineff тогава...А временно решение от продавалника за 80-90 лв. Не е чак толкова усилието, по силите и на възрастен човек е. За още по-лесно може винта да е с по-малка стъпка, а лоста по-дълъг. Натяга се винта, изчаква се, като се оцеди пак поддава и така няколко пъти, докато пуска...И ще може да обикаля махалата :) Ако е електро-хидравлична, няма да е мобилна. С ръчна хидравлика също става малко тежичка за пренасяне...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 15:14 
Аватар

Докато се колебая дали да е хидравлична или винтова пресата, се сдобих с това:
Прикачени файлове:
вал1.jpg

Гайката е месингова (сори за снимката)
Прикачени файлове:
винт2.jpg

Винтът двуходов и е с ф38, и дължина 50см. Видя ми се солиден и "клъвнах".
Не съжалявам, защото изработката е добра.
"Лошото" в случая е, че един приятел ми обеща хидравл. крик и аз все още се чудя какво да проектирам ;)
Уредих и обръчите - от поцинкована шина за заземяване 45х4мм.
Все едно ще изтискваме павета :D, но офертата си струваше.

Другата седмица ще гледам паркет на 45см, по идея на Илюшата. :)
Само да видим, дали няма да се опитат да ми отрежат главата с цената. Ако не ме устройва, имам вариант - имам сухи орехови талпи, дето ги бях приготвил за масичка, но се разсъхна нещо идеята...
Та те така...
Зарибихте ме вие и това си е...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 18:16 
Аватар

Щт'е зарибим , ми. :D
Радваме се че избра винтовите преси- пътя на светлината, конкуренцията от групата на криковете е мн голяма :evil:
Колкото до натягането с малко повече акъл и манипулации все ще излъжеш някой по- неграмотен да натяга , на мен жена ми натяга на винта ,аз събирам шерата което е по- прецизна и сложна работа и е само за мъже ;) .Имам и снимки тук някъде :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 19:11 
Аватар

Е това ли е пътя на светлината emilov, винт но двуходов. :) За да се върти по-тежко заради стъпката. И ако не се съмозадържа, пак заради стъпката, ще има патиланци... :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2013, 20:26 
Аватар

Майтапим се( на моменти прекалявам- извинявам се ) , не може да има противоречие , интересни конструкции има и с винт и крик и хидро...
Интересни са и различните обеми ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2013, 09:44 
Аватар

Да питам нещо, онези дето са майсторили сами пресите си...
Как се осъществява контакта на винта с притискателната плоскост?
За да съм по-разбран, ще използвам една снимка на колега, за което сигурно ще трябва да почерпя :prost2:
Прикачени файлове:
преса1.jpg

Защото ми се струва, че ако не се сложи нищо ще има много триене и от там и затруднено въртене. Обикновен лагер не би свършил работа, мисля :?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2013, 10:30 
Аватар

Аз съм от "еретиците" с маслен крик :D , но на един приятел от пътя на светлината монтирахме такъв лагер http://www.youtube.com/watch?v=e7tzQNFjsB4. Остана ми от един ремонт. Иначе новите са скъпи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2013, 10:45 

Местожителство: София
itev написа:
Да питам нещо, онези дето са майсторили сами пресите си...
Как се осъществява контакта на винта с притискателната плоскост?

Аз на това място имам тефлоново кръгче-успява да се хлъзга и при много сериозни усилия...
atz написа:
А от къде може да се закупи такава преса? Пише ли при нормално човешко усилие колко е притискането?

Аз си я взех 2-ра рака от продавалника...цената няма да я казвам щот ептен ще ми завидите...имам връзка с човека от който я купих...на него му носят такива неща...като излезе нещо ще го постна във форума веднага.
За усилието...ами ако е закрепена както трябва пресата (да не се завърта) с по-голям лост не е въобще нужна голяма сила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2013, 11:02 
Аватар

itev, При най-простите конструкции винта е неподвижен и е монтиран за дъното. Натягаш с гайката. Предимство - отпадат всички греди, остава само коша. Недостатък - винта е в контакт с мъстта, но ако е неръждаем няма проблем.
Ако конструкцията ще е като от снимката или като на ilu6a, както писа IVO 68 само пускаш едно аксиално лагерче с подподящ размер в отвора при червената стрелка и си готов. Но...при теб винта е с много едра стъпка, ако се върти прекалено свободно, може да не държи като натегнеш, да се връща. Затова препоръчвам да пробваш без лагер - на мястото на лагера една текстолитова или пластмасова шайба, леко смазана, колкото винта да не трие директно в плоскостта. При теб триенето може да се окаже от полза.
п.п. ilu6a, дървеният "леген" въобще не е пропит и боядисан от гроздов сок. Изглежда като чисто нова. Ей ся вече ти завидяхме :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2013, 12:39 
Аватар

itev, иди там, откъдето си купил винта и си поискай лагерите от него. Всеки винт си има лагери. Или комплект радиален и аксиален, или радиално-аксиални в двата края. Просто си ги вземи... :) Може да са и на гайката но ги има...

ilu6a, вече ти завидяхме! :megagrin: Впечатли ме дървения леген и горе затварящата греда. На шарнир ли е гредата, да се завърта, или и от двете страни е направена по един и същи начин за лесно разглобяване, както се вижда от снимката? То е ясно, че ако е с хидравлика ще трябва да се регулира усилието - налягането и ще се настрои на някаква стойност.
Поздрави! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Следваща

Часова зона: Европа/София