Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 11:06 

Местожителство: Казанлък
Направих нова мебранна преса на която само капаците са от черна стомана , а останалото е стомана 304 .
Може да се изработва изцяло от стомана 304 , но цената скача доста .
Ето и малко снимки (извинявам се за големия размер на снимките) - http://dox.bg/files/dw?a=aedcb856c3
Коша е сразмер D = 430 mm , H = 750 mm обем 109л , полезен обем за плодове - 85-90 л .
Работно налягане до 3.5 Bar (без предпазен клапан )
Монтиран предпазен клапан на 2.5 Bar и ръчен обезвъздушител .Краката са на винт и се разглобяват за лесен транспорт .

Последна промяна mineff на 06 Мар 2014, 12:30, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 17:34 
Аватар

:klatsch: Браво колега! Страхотна изработка, много ми хареса! Да я ползваш дълго и безаварийно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 20:06 
Аватар

Местожителство: София
Впечатлен съм.
Поздравления.
Разбирам, че не си я изпробвал все още. Или?
Имам малки опасения, че като надуеш с налягане, ще вземе да цвърчи чак до комшиите.
Външен кожух ще трябва, според мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2014, 09:37 

Пресата съм изпробвал с 9 тона грозде.Тази се отличава от старата ми по това , че перфорираната ламарина и фитингите около мембраната са от стомана 304(хром никел ), а старата е за проба и беше от черна стомана ст.3 .Относно пръскането на течност - изработил съм чувал от найлон , който в горния край е срязан за да може да се обслужват гайката и обезвъздушаването.Всичко се събира долу в тавата и от там в кофа .Мисля да изработвам такива преси , цената зависи от желаната стомана .Неръждавейката е скъпа - 7.5-8 лв/кг , докато Ст.3 - 1.2-1.3 лв/кг.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2014, 20:35 
Аватар

Местожителство: София
" 9 тона грозде" :shock:
Какво правите Вие, колега? А и към другите колеги - само аз ли работя с 100-200 кг.? И се чудя защо не ми стига.
А това ми хареса: " изработил съм чувал от найлон". Кажи, че си му срязал дъното и го надяваш отгоре. Но разбрах идеята, де. Така става. Няма да пръска.
При мен обаче, такава преса е неприложима. Просто нямам въздух. Стискам хидравлично. С 5 тона.
Ноооо, ако имам 9 тона грозде... море, не такава преса, а и компресор ще си взема и... и други неща. Нека не мечтая.
Успех с изработките и продажбите. Мисля си, че дори и от черна ламарина няма да е проблем с далековечността на съоръжението. Та нали се използва веднъж годишно. Мие се, подсушава се и се съхранява правилно. И наесен пак.
Баси, 9 ТОНА :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2014, 21:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лъчо, да не прибързваме с изводи за количества. Колегата каза, че с 9 т е изпробвал само тази преса, не че толкова преработва :lachtot: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2014, 21:57 
Аватар

С какво се "надува" тази мембрана .... може ли от чешмата при мен е около 3 4 .... оф де да знам в какво го мерят сега ...преди атмосфери му казваха ... това отчита на хидрофора манометъра

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 05:37 
Аватар

lhristov написа:
"

При мен обаче, такава преса е неприложима. Просто нямам въздух. Стискам хидравлично. С 5 тона.
:respekt:

lhristov, на колегата mineff пресата не работи с въздух, а с вода. От чешмата :) . Ето тук има повече информация относно изработката. viewtopic.php?f=9&t=360&start=105

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 10:30 

Пресата работи с вода , въздуха е опасно нещо при евентуален дефект .При пробив в системата с водата няма какво да се случи , но с въздух не ми се мисли.Пресата има в горния край ръчен обезвъздушител за тази цел.При работа миналата година с грозде пробвах различно налягане , но след 2 - 2.2 Bar нищо не се случва.По тази причина монтирах предпазен клапан 2.5 bar.Площта на перфорираната ламарина е 43см * 3.14 * 75см = 10000 см2.При натиск
2 Bar се получава 20 тона разпределено върху 1м2 грозде с дебелина на плода 10 см при първоначално зареждане.След края на пресоването гроздето е около 3-4 см .

P.S.Пресованото ферментирало грозде(нещата не са така при розе и бяло вино)залепва за чувал от лен ,който е слжен от вътрешна страна на ламарината и позволява да се вдигне без да падне зрънце .Случайно съм улучил размера на отвор на бидон и джибрата се сипва директно в бидон по желание за следваща ракия и т.н.Тон грозде
се пресова на 4 преси и за двама човека отнема около час.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 11:01 
Аватар

Местожителство: Божурище
От прочетени материали, не помня вече къде... Лошо се отразява на гроздовия сок съприкосновението с желязо. За преси от този вид се даваше налягане вътре в материала 2,5 и не повече от 3,0bar. Друга подробност, е максимално да се запазват от разкъсване ципите на плода, и семките също. Затова са може би 2,5 - 3,0bar.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 11:42 
Аватар

mineff, има решения. Питай за Флексопласт. Като изсъхне нищо не го разтваря. Едно време военните мажеха с него тръбопроводи и цистерни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2014, 19:51 
Аватар

Местожителство: Варна
бай Танас написа:
Питай за Флексопласт..

Лошо Украина . Оттам ??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2014, 21:18 
Аватар

И тук се ползваше много, някакви смоли са. Колегата mineff е в такъв район, където още може да са останали количества. Намират се и други смоли, подходящи за защита. Има и течни силикони и т.н. Друг вариант е прахово боядисване, и то се практикува в ХВП.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2014, 23:17 

Местожителство: Варна
Някой има ли впечатления от тази преса:http://www.mashinite.com/offers/view/28380
Изглежда масивна и добре направена - те и парите и са добри :D
Разстоянието между летвите не е ли голямо за грозде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2014, 11:03 
Аватар

Стигнах най-после да снимам и моята преса, която е на 99% готова. Реших да си усложня малко живота /имам подобни склонности/ и я проектирах с подвижен плот - отгоре с двуходовия винт, а отдолу с винтов крик. Навиваш отгоре докато стане тегаво, а после за трудното продължаваш с крика. На "сухо" работи отлично, но не съм я пробвал на практика, защото по ирония на съдбата, сега когато имам преса няма ябълки :?
Явно сефтето и ще бъде на гроздето. Ако успея да го запазя...
Снимките са набързо направени, от "глупав" телефон, но за сметка на това осветлението е лошо :D
Прикачени файлове:
1001.jpg

Прикачени файлове:
102.jpg

Прикачени файлове:
103.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 25  Следваща

Часова зона: Европа/София