Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 20:06 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Рибарси кеп,има с по-малки и по-големи глави купуваш си такъв според гърлото на бидона и гледай да е по дълбок.
Кепа ми по едно време миришеше повече на джибри отколкото на риба :lol: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 20:20 
Аватар

Местожителство: Плевен
MONI BARONA написа:
hgeorgiev написа:
Колеги, дайте идея с подръчни средства да пресовам 120 кг джибри. До сега с един гивгир и после с изстискване с ръка за 2-3 часа истисках около 20-тина кг. Не че няма да ги "мина" всичките, ама леко ще остана без ръце. За догодина ще се подготвя ама за сега е добре да измисля нещо :)

Перде. риболовна мрежа и всичко на дупки :D
Слагаш го на бидона и го защипваш с железния пръстен на капака.Като изсипеш една кофа в него
започваш да до усукваш като въже и то се цеди...... :D

Монка,ако защипеш пердето със скобата здраво,което ме съмнява,и изсипеш една кофа джибри,би ли ми обяснил от къде точно ще бръкнеш в бидона да го усукваш като въже?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 21:21 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Подгъвам пердето под обръча двойно, и после го вдигам заедно с обръча и навивам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2014, 09:57 
Аватар

бай Танас написа:
Не мога да преценя кранът отдолу колко цола е. Дали ще насмогва в началото ако сипеш мокри джибри и дали няма да прелива легена.
Идеята на конструкцията е да се вади лесно пресовката, нали така?
Разкопчаваш ключалките и изхлузваш коша нагоре. Ако питата/пресовката е здрава, грабваш я цялата. Ако е по-рехава - заедно с легена. Досадно е да се чисти пресовката на място, има купешки преси с винт отдолу и няма как. При теб това може да се спести, стига да не кълчат паралелите. В краен случай, ако не си доволен от пробите, можеш да махнеш крика, да стабилизираш конструкцията и да действаш само с винта. Малко изглежда разстоянието между вертикалните греди и коша. Помисли дали не може да се направи шарнир и на едната вертикала, за да имаш повече достъп :prost:

:thumbs1: Бай Танасе, разчитам пресовката да е монолитна /винт. крик - 2тона/ и да се вади само тя, защото дървената тава за събиране на сока съм я хванал с винтове за квадратите. Не ми се вижда удачно тя да е подвижна. Може да се изметне при натиска.
Разстоянието между коша и парелелите, според мен е добро. При положение, че се повдига цялата горна греда с винта /виж снимката/ работата се улеснява. Поне така мисля, защото не съм я тествал в реални условия. :skeptisch:
За крана /1/2 цола/ за изтичане на сока - и аз имам подозрение, че ще е малък. Това ми попадна, но не е проблем да се замени с по-голям.
:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 10:21 
Аватар

Първи опити с новата преса. С две думи - много доволен :thumbs1:
Плюсове:

- Опасенията, че понеже винта е двуходов може да изпусне, категорично не се оправдаха. Държи и то как!
- Работи се лесно. Дори не съм я откопчавал - с мрежата се измъква пресовката без проблеми, когато рамото с винта се вдига. Виж снимката от предишния ми пост.
- Винтът е напълно достатъчен за пресоване. Крикът е глезотия - става лесно, но може и без него.
- По време на пресоване не забелязах никакви деформации на конструкцията.

Минуси
- На две дъги /при закопчалката/ съм допуснал по-голямо разстояние от необходимото и при по-голям натиск изпръсква материал. С по-широки летви проблема ще го отстраня.
- Кранът за оттичане, въпреки че се справя, може и да е с по-голям цолаж. На два пъти се улях със сипването на материал и препълних тавата. Тук е мястото да кажа, че не източвах предварително виното, защото канелките на бидоните се задръстиха. Сипвах всичко в пресата и затова на кранчето му бе трудно да поеме всичко.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 10:35 

Местожителство: София
Перфектна :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 11:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Слабо място според мен са ключалките - създават асиметрично усилие, което не е полезно и за самия кош. Мисля, че спокойно можеш да ги махнеш. За да не правиш нови чембери, можеш да си завариш тези, хем ще си прогониш аралъка. А за ключалки ще използваш пантите, ако се наложи ;)
А ако искаш да е наистина перфектна - неръждаеми чембери и неръждаеми болтове :prost2:
П.П. Не е нужна чак толкова дебела шина. И 1 мм да е, няма да се скъса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 11:58 
Аватар

За шината - дебела е, да. Помня какъв зор беше при огъването, но ме спечели с това че бе поцинкована.
За закопчалките - постарах се да се елиминира асиметричността на опъна, обаче просто ме домързя да правя други, симетрични закопчалки. А такива от войнишки сандъци така и не намерих.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 12:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да де, цинкът не е приятел с гроздовия сок :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 13:00 
Аватар

То и затова сигурно /без да знам за този факт/ :) , минах две ръце от блажната боя преди да сложа летвите. Сега ще кажеш бай Танасе, че и блажната не е приятел със сока ;) :)
Но, докато не намеря подходяща шина неръждавейка, остава така.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 14:25 
Аватар

"itev", супер е, все едно си ми гледал сънищата на живо. Изпълнението като конструкция е точно такова, каквото и на мен ми се ще да направя някой ден .Това , което ти казва "бай Танас" и аз го поддържам от собствен опит.Миналата година "дробих" дюли с брадва :D Имах много материал и си направих доста експерименти.След пет минути бдадвата стана сиво-синя и замириса странно.Бъркал съм джанки с бъркалка за теракол.Докато имаше боя по нея-добре, ама след това и тя смени цвета.Цинк обаче трябва да се избягва,защото всички плодове съдържат киселини.Той влиза много по -лесно в реакция.В тоя смисъл желязото е за предпочитане.
Обаче неръждавейката си е неръждавейка.Ако погледнем каквато и да е машина за преработка на хранителни продукти, ще видим че цената при изпълнение "неръждавейка" е двойна.
Сещам се преди доста години ,на пазара една циганка се дереше-" Айди на неръждясващите лажициии". Като погледнах, продаваше дървени. :lachtot: После като се позамислих, си рекох, абе циганка циганка, ама то си е така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2014, 15:19 
Аватар

Ето е и моята аматьорска преса направена с подръчни материали :D
https://www.youtube.com/watch?v=sdKcLyocoYY

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2014, 16:28 
Аватар

Местожителство: Враца
:lachtot: :lachtot: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2014, 16:40 
Аватар

Ти се смееш а ма днес съм прекарал половин тон материал през нея.
А съм е направил за 6 лв и старата пералня :lol: :lachtot:
и да се супи все ми е тая.. :lachtot: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2014, 16:42 
Аватар

Местожителство: Враца
Пресата ти е екстра, на репликите за пиене на шира с ухилих. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Следваща

Часова зона: Европа/София