Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 11:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 22:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
NESTI написа:
Браво бе бай Танасе
Аз три години се мъча да подкарам тази златнобъчварска колона и тъкмо като я забързах ти ме върна в първи клас при аламбика.

:) ОК, "Съвет за казан" спокойно можеше да мине като цялостна концепция за дестилатор, ама хайде на чисто.
Не се бъзикам. Аламбишката ракия ми харесва повече. А и аз доста ресурси потроших за колони :wallbash: Не съм се отказал, но мисля, че истинска ракиджийска колона е сериозна инвестиция. Не само като пари...
Затова моля не го възприемайте като бъзик, а честно споделете как е при вас (тези, които имат опит и с аламбик и с колона).
И най-вече откъм органолептика, не като удобства, цена или техн. показатели на самото съоръжение.
Друг вариант Админът ако рече, да направи анкета, макар че май не са много колегите, които са ползвали и аламбик и колона. Но пък мнозина май са опитвали и от двете.
Честно и обективно, без емоции, че примерно връткаш кранчето и спиртомерът потъва.
ПП. Изкушавам се да задам въпроса и по друг начин - еднократна дестилация с РАКИДЖИЙСКА колона или двукратна с меден аламбик. Но май няма да получа обективен отговор на тоя етап.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 00:14 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Няма как да направиш "чист" експеримент, защото трудно ще откриеш сравними дестилати. Ще намериш маса лоши аламбикови ракии и пак толкова добри от колони, както и обратното. Сигурен съм, че с грамотното използване на колона можеш да получиш добър резултат, но това е по-трудно, отколкото с аламбик. Ако е дестилирано както трябва, не вярвам разликата между двата дестилата от един и същ материал да е фрапантна. При колоната обаче рисковете да се сбърка са по-високи.

Моите субективни предпочитания определено са към обикновения аламбик, но ако имам например два тона материал или пък материалът е лош, бих използвал колона.

Като излязат кайсиите предлагам, да ти пратя материал, който да прекараш през колоната, пък аз през аламбика и ще седнем да сравним резултата :zauf2:

ПП
Да допълня само, че като казвам колона, разбирам такава с 2-4 тарелки. Затова и ми е съвсем спокойно за резултата от кайсиева през пълнеж ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 01:03 
Аватар

Затова апелирах да е честно и обективно - ако някой е дестилирал аналогични материали и през колона и през аламбик.
Моите впечатления са, че колоната бие аламбика само ако ракията е прясна. После нещата отиват в полза на аламбика.
Сравнителни дестилации отдавна трябваше да се направят :2thumbs:
С малко мед съм в момента. Но и аламбикът ми беше неръждаем, затова сравнявам. Та ако твоят е меден по-добре да се сравни с медна колона, за да е чист експеримента. Макар че щом ще се сяда да се пробва...и то кайсиева...навит съм :megagrin: ша карам без пълнеж 8-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 04:13 
Аватар

Аламбик или колона? Всеки от тези дестилатори си има предимства. Аз съм за комбинация между аламбик и колона. Да могат да работят в паралел и самостоятелно. Според задачите. И с такива тарелки. Картинките са примерни. С малко сметки може да се докара приемлив вариант за домашно ползване с намалени обем и размери.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 09:01 
Администратор
Аватар

Едва ли си заслужава това оскъпяване, Иво. Тарелките на колоните обикновено имат байпас или подвижна тапа, както се вижда и на снимката, с които могат да се изключват една по една според нуждата. С изключени тарелки и ниско ФЧ при спрян дефлегматор резултатът би трябвало да е сравнително близо до аламбик.

Също както измамата, която гласи бай Танас :) Като изкорми пълнежа остава... аламбик ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:07 
Аватар

Местожителство: Божурище
Така, така, има някакво просветление. ;)
Защо рехави медни пълнежи, защо ниски скорости на парите съответно получаващи се при по-големи сечения на колоните? Защо регулации от флегмово клонящо към нула с възможности до безкрайност? Защо дефлегматорите да са големи? Защо да работят дефлегматорите с максимално допустима гореща вода? Има и още... :roll:
Тарелките не уважавам, може да са изключени или включени. Стъпално регулиране, не е плавно, освен това трябва да се прави ръчно. Има решения... Че не са най-доброто пълнежите, не са, и никога не съм го твърдял, но всеки според възможностите си.
Админе, при кайсиева за тест няма ли да преобладава парфюма, може да не се усетят други съставки по органолептика. Хроматографски анализ при тестовете, може да има парфюми пълни с вредности нали...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:37 
Администратор
Аватар

atz, и преди сме си говорили с теб - аз обичам да правя ракия за приятели, а ти за хроматограф :)

Дестилат от добре приготвен материал не се нуждае от какъвто и да е анализ, освен поради някакво странно любопитство. Единствено органолептичния ефект е от значение и неговата главна задача също не е да открива вещества, а да оцени комплексно качеството от гледната точка на консуматора. Дегустаторът говори за кехлибар, канела, мед, кожа, а не за диацетил или изобутанол. Кефът не се състои в това да си знаеш етилацетата, а да можеш да затвориш очи и да кажеш "Елексир!" ;)

Ако прекомерно се вглеждаш в дърветата, ще пропуснеш да видиш гората...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:51 
Аватар

Понеже съм автор ще следя за офф 8-) Да вкарам "стадото в кошарата" :megagrin:
Самият C2H5OH e отрова, а останалите отрови правят ракията. Ииии като ще се тровя, поне да ми е вкусно :smoker:
Аламбикът при отбор на тяло "знае" колко от тези отрови да пусне. Разбира се, и колоната може да се "принуди". Но не всяка колона. Въпросът е заслужава ли си.
Забележка. Аз ще си позволя да бъда още по-краен и от Иво. За мен аламбик с воден деф пак си е аламбик :klugscheisser:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 11:59 
Аватар

бай Танас написа:
Забележка. Аз ще си позволя да бъда още по-краен и от Иво.

Защо разбирате мнението ми като крайност? :lol: Нали уж е като анкета? Изразих мнение какво на мен ми допада като концепция. Не налагам мнение на никого. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 12:04 
Аватар

Защото си еретик! Комбинация между аламбик и колона е "изплъзване" от темата ;) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 12:13 
Аватар

Добре де! Твърдо 80% съм за аламбик и 20% за колона! Поне на този етап ;)
бай Танас написа:
Защото си еретик! :prost:
Нали няма да ме гориш на ...... казана? :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 12:24 
Аватар

Админе те хроматографите пият по малко. :) И моята е предимно за приятели, даже още повече, варя ракиите на приятели.
Гледам се пише за изплъзване от темата. Самата тема според мен е безсмислена. Ако се задълбае по критериите ще се стигне до там че няма база за сравнение. Едни дестилати са по-добри от аламбици, други от колонни дестилатори. Защо хората правят съвременни системи с компютри, а други работят на узаконени по размери шарантски? Трето е ние какво да правим с минималните средства които може да си позволим и да търсим оптимални решения. Аз за себе си знам, никога повече на аламбик... Моето оптимално...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 12:34 
Аватар

По-горе има отговор. Лош материал на колона. Материал, който става добре на аламбик, няма да стане по-добър на колона, но по-лош може.
Нямаме средства за високотехнологични дестилатори. Затова наблягаме на подготовката на материала. Това можем да си позволим и е задължително. Така че въпросът за лошите материали няма смисъл да се дискутира тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 13:01 
Аватар

Каквото имах да кажа, казах. Никога повече на аламбик... :) Какво, да сравняваме конячни дестилати от шарантски с палинка от съвременните колони ли?
За допълнение... Като нямате средства за високи технологии, струва ми се доста експериментирах до сега, може да е с малко но от високите технологии, с математики вътре и т.н. Друг въпрос е на кой какво му се иска да види в резултатите.
Лошите материали са за дискусия, да се изстиска възможния максимум от тях, не да се дестилират кайсиеви парфюми. На хубав материал всеки е навит и може.
бай Танас написа:
... Лош материал на колона. Материал, който става добре на аламбик, няма да стане по-добър на колона, но по-лош може...
Поредните заблуди! Ами да не изброявам колко пъти съм оправял лоши дастилати от аламбици, нооо си зависи каква е колоната... ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 13:11 
Аватар

:? Не знам. Нямам опит с лоши материали. Ако ми се случи, човешко е да се греши, предпочитам да го изхвърля (като мръкне).

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София