Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 13:12 
Аватар

бай Танас написа:
............. Така че въпросът за лошите материали няма смисъл да се дискутира тук.

Абсолютно! Първо е майсторлъка да си направиш сам качествен материал, после идва гордостта да се похвалиш с качествено питие. Пък иначе всеки може да се прави на "казанджия". :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 13:42 
Аватар

И от аламбик до аламбик има разлика. Бях скептично натсроен към неръждавейките, но едно от най-хубавите ми ракии излезна именно от такъв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 14:46 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Май atz и бай Танас не се разбраха за лошия материал.

Ако пращината е добра, много ме съмнява, че от колоната резултатът би бил по-добрия. Аламбикът е идеалното решение за нея - фракциите се редят меко, като формите на :sweet:

Но ако е с дефекти, бихме могли да се възползваме от ръбатите характеристики на колоната - с повече пълнеж или тарелки и ФЧ, ще спасим каквото може от спирта поне :) Друг е въпросът, защо трябва да ни е дефектна пращината, та да я лекуваме на колона и какво ще правим с кухия спирт ;)

Водки например се правят от всякакви боклуци, но като преминат през 40 и повече тарелки ректификатът на изхода си е практически неутрален. Разликата с ракията обаче е, че тя НЕ ТРЯБВА да е неутрална. Концепциите на ракията и водката в това отношение са в голямата си степен противоположни, но при работа с малко ТТ резултатът може да е поносим.

Правете хубава пращина и няма да ви се налага да се борите с нищо в нея - изкормете колоната :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:03 
Аватар

Местожителство: Божурище
Защо да ги изкормваме колоните SiteAdmin. Спира се почти напълно дефлегматора, при колона с двойна термоизолация дивата флегма ще е минимална, ииии флегмовото става по-малко от на аламбик. Колко ще ректифицира колоната в такава ситуация. Следващия въпрос обече е контакта с мед в паровата зона, по възможност продължителен контакт.
"Концепциите на ракията и водката в това отношение са в голямата си степен противоположни..."
Затова хвърлям по едно око на "водковите форуми", разбрах защо много неща трябва да се правят точно обратно. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 16:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако някой има снимки или знае линкове, интересно ми е да видя термоизолацията на ракиджийските колони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 18:43 
Аватар

Няма такъв термин "ракиджийски колони" за да се търсят термоизолациите им. Или ако има е някаква измислица. За справка в търсенето на форума "ракиджийска колона"
Има дестилация, има ректификация. За дестилата е ясно, проста дестилация и нищо повече. С ректификата, ясно. Но ракификация няма...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 19:09 
Аватар

При ректификационните колони принципът е друг. Затова е изолацията. При дестилаторите за ракия няма термин "дива флегма".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 22:32 
Аватар

С "ракиджийските колони" приключихме, с термоизолациите им приключихме бързо бързо, и сега скок на дивата флегма. :lol:
Ами като толкова много са на сърце аламбиците, къде е темата за физиката и химията под купола на аламбика. Сигурно минаха две години вече откакто я предложих, не би трябвало аз да я отварям... ;)

П.П. Не бях се сетил за изолациите и принципите. А щом като при дестилаторите за ракия няма дива флегма значи им е културна флегмата. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 22:40 
Аватар

Не съм академик от БАН, прост стругар съм :datz: :wallbash: и понякога имам проблеми с точното цитиране или нАучното интерпретиране на терминологията. За което се извинявам и се поправям -
1. Има ли колонни апарати за ракия с термоизолирани колони?
2. Има ли литература или спецификация на колонен апарат за ракия, където се споменава "дива флегма" ?
3. Има ли колонни апарати за ракия с насипни пълнежи?
Кратки отговори с да или не или просто снимки, линкове ще бъдат високо оценени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 06:05 
Аватар

Нещо такова примерно ли те интересува?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 10:36 
Аватар

По принцип да, Иво. Но не точно, защото това не ми прилича на заводско изпълнение. По-скоро собственикът е импровизирал за постигане на конкретна цел в момента при минимално ФЧ.
ОК, още малко яснота. При аламбика флегмата, стичаща се по купола е не само желана, но и от съществено значение. При колонните апарати е аналогично. Защо да изолираш и да се лишаваш от медната повърхност на колоната? Докато при ректификационните колони флегмата, образувана от въздушното охлаждане на колоната е нежелана. Затова и са я кръстили дива. Затова е термоизолацията.
Иначе казано, концепция за дестилация на ракия с термоизолирана колона и с насипен пълнеж си е сбъркана по default.
Разбира се, можеш да накараш такава колона да работи в режим близък до аламбиковия и когато става въпрос за хоби да постигнеш съвсем прилични резултати. Но говорим за принципи, нали така? И когато си ги изясним, всеки да си избира пътя.

ПП. Предполагам, че на снимката горе си подготвят сирец, който после да дестилират с отделяне на фракции, вече при включен деф без изолацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:48 
Аватар

Ами изяснявайте си ги принципите, като започне от топломасообмена, що е то "дива" и "културна" флегма. Има ли флегмово число аламбика и още много други. Също за физиката и химията под купола, много важно...
Според мен темата е за кошчето... Или дерзайте в сравненията между конячни и ароматни дестилати. Може да се опитате да вникнете в един пост на ССМ alambik Ако и това не помогне следват общолафия до безкрай. Да ме извини Илия за цитираното определение, точно е.
бай Танас написа:
...Иначе казано, концепция за дестилация на ракия с термоизолирана колона и с насипен пълнеж си е сбъркана по default...
Ама разбира се че е сбъркана Танасе, по твоите критерии за default, съвсем нормално. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 19:18 
Аватар

Точно общолафия е последното. И тенденциозно селектирани цитатчета. Ето още

alambik написа:
Тези колони, с които разполагам, за дестилат са непосилни за хората любители

Дали са с насипен пълнеж и термоизолация тия колони за дестилат :?

alambik написа:
На казан излизат много добри ракии за отлежаване, защото съдържат киселини и висши алкохоли от патока, които при отлежаване се свързват и правят аромати, нови, които ги е нямало + тези от дъбовата дървесина

Аламбик, буренце и широко скроени хора на софрата, какво повече му трябва на човек :zauf2:
Опс, забравих виното и мезето ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София