Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 19:47 
Аватар

Колеги съфорумци ,знаещи и можещи! :gott:
Възможна ли е изработката или закупуването на завихрител към подобен тип капак? Как да се изработи,.....ъгли ,наклони................къде да бъде поставен в капака,и....каква ще е ползата от него.Има ли въобще смисъл от подобна допълнителна инвестиция? :prost2: Благодаря предварително на всички отзовали се. :thumbs1:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 21:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Най-ценната функция на въздушния дефлегматор е да образува нови приятни аромати (естери) при това за сметка на нежелани конгенери - висши алкохоли и киселини. Това със сигурност се знае.
А дали парозавихрител ще помогне, може да ти отговори само някой, който е напълно наясно как точно се случва естерификацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Само съм слушал че има такива "приставки" , но не зная как точно изглеждат... Виж за отражателите зная.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:55 
Аватар

естерификацията.
Бай Танасе,кой е бил вътре,та да знае.Точно това ми е въпроса-какво може да се постигне с подобен завихрител с цел максимално използване площта на капака като въздушен дефлегматор.
Иначе - темата за отражателите вътре в капака теоретично многократно сме я обсъждали с Марио.И не само......... :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 23:55 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Знам само, че отвеждането на температура от медната повърхност и температурният градиент по височината на "попската шапка" (както и ред още условия) имат значение за естерификацията. Ама как точно се случва като химическа реакция и какви са идеалните условия, не съм наясно.
Ако знаех, вече щях да съм събрал меден дестилатор :)
ПП. Или не съм те разбрал? Ако искаш по-добро укрепване, просто му метни отвън една влажна кърпа или го обдухвай с вентилатор :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 01:04 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ами ето как се произвеждат: https://de.wikipedia.org/wiki/Veresteru ... ngsprozess

;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 12:51 
Аватар

Ако искаш по-добро укрепване, просто му метни отвън една влажна кърпа или го обдухвай с вентилатор
Това е добра идея,но по-скоро мисля да се вслушам в съветите на Марио и да монтирам отражател непосредствено преди изхода на парите от капака.А може би два-единият там,другият по-надолу в основата на малкото котле,като той ще бъде с по-малък диаметър..........но какво ще постигна с това? :nixweiss: По-висок градус на първака или тотално объркани пари вътре и допълнително създадено и излишно налягане.Изходът ми е Ф 35,а той не е без значение,мисля. :?
Благодаря Ви ,все пак.На Админа-също. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 18:12 
Администратор
Аватар

На теория виждам три предимства - увеличаваш площта на медта в контакт с парната фаза; затрудняваш постъпването на по-едрите капки от пръските и мъглата в лулата; създаваш условия за локален ТМО. Навремето подобна конструкция заедно с водно охлаждане на капака е създал Дероа, но днес се опитваме да предпочитаме естерификацията пред ректификацията.

На практика нито едно от трите не изглежда да е значимо - площта се увеличава, да речем с 0,1 м², което не е кой знае какво; мъглата близо до лулата вече е толкова фина, че газовете я носят безпроблемно; площта и времето за ТМО са пренебрежими, устройства с такова предназначение са с дължина примерно 10 м.

С тангенциални дефлектори например можеш да подобриш откапването на мъглата подобно на циклонните въздухоочистители. Друг е въпросът, дали това наистина е полезно за крайния ефект или е само умозрителна спекулация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 19:31 
Аватар

...а абразуваната от реакцията вода да се отведе ASAP
Може и догодина,но къде ще иде.....пак в казанЯ! ;)

Админ, :gott: ,за теорията. Това исках.............Ще монтирам и втори отражател с по-голяма площ от този на отвора на котлето,като той ще му служи като отворен капак,макар и обърнат на обратно.....пък ще видим. :?
:prost: на Тони!!!!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 21:27 
Аватар

На теория виждам три предимства - увеличаваш площта на медта в контакт с парната фаза; затрудняваш постъпването на по-едрите капки от пръските и мъглата в лулата; създаваш условия за локален ТМО.

Съгласих се, Админе,но един кюнец,като го запушиш, и печката започва да пуши,в случая :furz: и .........много загуби.Няма ли да постигна точно това,макар и с вързан капак? За по -тежки последици-не ми се мисли....... :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 22:17 
Администратор
Аватар

Няма да запушваш - само променяш посоката на движение. Потърси във форума - някъде имаше картинки.

Може и в Нета да потърсиш за тарелки на Писториус - доразвитие на идеята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 20:28 
Аватар

На първо време смятам да направя тава със съответното закрепване,разбира се.
/Между нас казано: по съвет на Марио/ :pssst:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна vtv на 19 Ное 2015, 21:35, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 20:53 
Аватар

Има ли логическо обяснение,според Вас? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 22:14 
Аватар

Марио ми разказа за тази идея и аз останах с убеждението, че вече е реализирана. Снощи видях, че още е проект.

Съгласих се с него, а и с теб, че ефекта ще е в началото. Увеличаване на градуса на първака. И толкова. Не виждам тези ламарини какво друго, повече от това, казано и от Админа ще направят. 1-повече контакт с медта, 2-преграда пред увличането на капки, 3- ми не знам. Не съм убеден.
И тази тръбичка в центъра на долната ламарина е излишна. Какво се очаква да тече (капе) от нея? Тя медта така ще се е напекла, че конденз няма да има.

Та, с две думи - само правиш прегради пред парите! Така мисля аз. Виж, ако е тарелка, Писториоус е друго. Но тя е водоохлаждаема. Друго е.

Но нищо де, да не ти чупя хатъра. Направи го. Ако е супер успешно, и аз ще го вградя. Обещавам! :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 22:17 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
То хубаво е начертано-нагледно,но нека някой ми обясни как и по какъв път ще се стича флегмата,като се има предвид че няма истински дефлегматор.От горе ще се стича (по стените) но няма да тече директно върху някои от начертаните "отражатели"?
Единствено в случая се разчита на флегма от лулата :? ,а колко ще е тя?

А!,и Лъчо е писал.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София