Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 22:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
По принцип идеята за отражател я има във форума отпреди около година. В някое от мненията на atz , има я заедно със скица само с "горния" отражател. Аз само я припомних на vtv и понеже при него площта на "горния" отражател е много малка му подхвърлих идеята да постави ощу един - нали той ще се мъчи да го прави , а не аз! :lachtot: И тука вече си коментираме на къде да е насочен долния отражател. Ако е насочен надолу трябва да е пробит в центъра за всеки случай. И аз казвам че тръбичката е излишна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 04:49 
Аватар

BREAKER написа:
...... как и по какъв път ще се стича флегмата,като се има предвид че няма истински дефлегматор.От горе ще се стича (по стените) но няма да тече директно върху някои от начертаните "отражатели"?

Краси, ти си си отговорил сам на въпроса - "ще се стича по стените". :) Идеята е точно такава. Отражателите да препречват пътя на част от парите да отиват директно към лулата. Повече пари към "студените" стени на купола са предпоставка за малко увеличение на флегмата. Плюс повече мед в системата. И аз мисля, че няма нужда от тръбичка за източване. Каквото трябва ще се изпари нагоре. Пък ако нещо остане върху долния отражател и не излети, значи там му е мястото. ;) Пък и да се обърне в положение като горния парите пак ще намерят пътя. :prost:

ПП: Аз преди около 3 години в това куполче бях наслагал такива отражатели, но най-вече за да увелича медната площ. Редувах ги медна шайба с централен отвор и медна без отвор. Да се получи нещо като лабиринт. Шайбите бяха захванати по-между си с неръждаеми шпилки.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 13:10 
Аватар

BREAKER написа:
То хубаво е начертано-нагледно,но нека някой ми обясни как и по какъв път ще се стича флегмата,като се има предвид че няма истински дефлегматор.От горе ще се стича (по стените) но няма да тече директно върху някои от начертаните "отражатели"?
Единствено в случая се разчита на флегма от лулата :? ,а колко ще е тя?

А!,и Лъчо е писал.

Долният отражател ще обира всичко,което се стича от входа към лулата и от стените на котлето,тъй като ще е с по-голям диаметър от отвора му. И..... ОК- тръбичка няма да има. ;)
Следващата седмица започвам с творението,ще снимам и ще докладвам.По отношение на пробите при работа,за съжаление материалите за дестилиране свършиха :verzweifelt: и ще трябва да почакам до следващото лято,живот и здраве!
Благодаря на всички за съветите до момента! :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:02 
Аватар

Местожителство: София
OFF:
vtv написа:
...По отношение на пробите при работа,за съжаление материалите за дестилиране свършиха :verzweifelt: и ще трябва да почакам до следващото лято,живот и здраве...:klatsch:

Илюша каза, че има мнооого материал за дестилация. Ама ти е далече. Друга пречка не виждам. Направете си едно съботно-неделно училище.
Аз също нямам тук материал, за съжаление. Иначе с удоволствие бих посетил Габрово. Не помня откога не съм посещавал този град.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:58 
Аватар

Айде, и ти сега я подкара като бай Танас.Нали знаеш,че ще играе метлата! :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 18:40 
Аватар

Здравейте отново и Честит Празник на всички именници,рибари,банкери и др.! :2thumbs:
След като развалих,сиреч нарязах,дядовата медна пръскачка сътворих това,което бях замислил.
Ако няма ефекта да се използва капака като въздушен охладител възможно най-пълноценно,то тогава съм постигнал друго-възможно по-голяма площ на контакт на парите с медта,за което и Админа писа.Догодина,живот и здраве,ще видя резултата,но тайно се надявам :nixweiss: да се увеличат началните градуси на първотока,оттам и качеството на дестилата. ;)
Между другото стриктно съм се придържал към съветите на Марио,като съм използвал калаен припой "Ротенбергер",а спойките извърших с обикновен 250 ватов поялник.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 11:15 
Аватар

Местожителство: Божурище
Не съм сигурен доколко е правилен термина "отрежател", но май така е по кръщелно. :) А като гледам снимките, идеята е изопачена според мен. Обърната е на колектор за събиране на флегмата в ручейче, в долната си част. Полза няма от ручейчета. Според мен няма много полза и от горната част, макар че е правилна формата и поставянето на отражателя. Просто там повърхността е малка и ефекта ще е нищожен. Там си има достатъчно охлаждане поради отдалечеността си от източника на топлина и с идея там да се получава основното количество флегма. Трябваше да е така с около 50mm разстояние, но долу на широката част.
За догодина добавка на серпентина в малкото менче. Но вече няма да е аламбик. ;)

П.П. BREAKER е прав с въпросите си за флегмата от предната страница. Ако трябва ще слагам готова картинка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 13:46 
Аватар

Това с добавене на серпентина в котлето го обсъждахме с Марио,но............пусти пари,като не стигат :datz: .........Даже той ме посъветва да поставя охлаждаща глава на изхода преди лулата. :idea: Ще пробвам засега така, но напролет,а дали по този начин ще се увеличи налягането в капака?Мисля,че не би трябвало но..... :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 18:41 
Аватар

vtv написа:
... а дали по този начин ще се увеличи налягането в капака?Мисля,че не би трябвало но..... :nixweiss:
При равни други условия увеличаването на флегмата сваля налягането под купола. Нормално, заради разликата в обемите между парна и течна фаза. ССМ Alambic беше писал отдавна някъде в темите. А дали не ставаше въпрос как да се действа при аварийна ситуация, не помня... Разказвали са ми обаче случай при който на промишлена спиртна колона се деформирал фланеца към купола, от задавяне. :lachtot: Забелязал съм го на живо как мърда налягането, няма грешка, така е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 19:48 
Аватар

Марио и atz,извинявам се и на двамата ,че омесих въпроса за това, кой от Вас каква идея ми е дал за изработването на т.н. отражател.Както казват "Глупавият помни,умният-пише".Прекланям се :gott: към Професионализмът Ви и обещавам повече да не правя така. И това всичкото съвсем на сериозно.
Иначе- ще тествам творението напролет и ще докладвам.Относно налягането в капака,въпросът го разрешавам чрез връзване ,видно от предишни снимки.Но дали и то ще помогне?........ :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 21:43 
Аватар

Налягането под купола колкото и да е малко променя точките на кипене, и други там едни коефициенти мърдат. Оказва влияние на фракционирането. Търси причината от отвора на купола, през холендъра на купола и нататък до първите навивки на кондензера. Ако трябва, променяй, до първите навивики. Снадките са важни. Макар не по темата но дойде веремето на "отлежала" картинка, снадките от голям на по-малък диаметър и не само! ;)

П.П. vtv, ми в съседната тема сега виждам пишеш за серпентина на Ф22. Сменяй първите наколко навивки! На приказки е лесно нали... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 19:51 
Аватар

Тони,не съм по приказките :? ,а само казвам какво използвам.Иначе тази снимка е уникалният охладител,но не всеки може да си го позволи изработен по подобен начин.Пък то с нашите 700-800 кг. материал едва ли си струва инвестицията. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 21:38 
Аватар

Извинявай но сигурно нещо не съм разбрал. :? Питашe за налягането, вързваш отстрани, и още нещо май имаше. Затова писах горе за налягането и евентуалните причини, тоест до първите няколко навивки. А охладителя, какво уникално, просто така трябва да се изработва. С намаляване на сечението към края, и не е само за икономия на мед... :prost:

П.П. Инвестицията може би малко променя. Просто медта ако се вземе като тегло, от малкия диаметър отива на големия и в лулата. Приблизително...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 22:49 
Аватар

просто така трябва да се изработва.

Така е,но ние,т.е. аз, вече сме го изработили.Със сигурност не е както от снимката,но върши работа и именно количествата дестилиран материал определят бъдещите инвестиции,които при мен са неоправдани.
Що касае връзването на капака:
Откакто го използвам правил съм всякакви опити чрез увеличаване на огъня,но.....на него не му се получава,на капака де...........
Изначалният въпрос беше за начина на задържане и /или/ завихряне на парата в купола с цел по продължителният и контакт с охлаждането от външния въздух,било с отражател или чрез други препятствия.Обдухване с вентилатори споменахте,мисля..... :)
И последно:
Ако запитването ми няма интерес смятам темата за приключена. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2015, 10:49 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Напротив-именно тук(под купола) трябва да се мисли какво и по какъв начин да накара парата да има повече скорост и контакт с охлаждащи повърхности.
Аз бих срязал калпачето по радиуса и чрез огъване бих го направил като едностепенна (с една витка) спирала,но да е в горната тясна част за да има по-голяма скорост . :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София